Sevginar Sali

Başarının sırrı...

Ekonomide yanan yangın kimilerine göre az, kimilerine göre çok kontrol altına alındı, alınmaya çalışılıyor daha ziyade... İster ekonomik alanda faaliyet gösterin, isterseniz siyaset oluştursun birinci önceliğinizi; ‘başarı' tüm eylemlerimizin hedefinde yer alan en önemli hedeftir...
Hayatın her alanı daima ‘krizler'e gebedir. Ne kadar tedbirli giderseniz gidin, her hangi bir krizle karşı karşıya kalabilirsiniz. Onları atlatmak, doğru yönetmekten geçiyor...
Aşağıdaki yazı ile başlayalım haftaya devamında Ankara'dan aldığı moral ve motivasyonla üçüncü dönem hazırlıklarına hız ve renk katan Başkan Işıklar'ın durumunu, AK Parti Belediye Başkan Adaylığına iyiden iyiye ısınan Ümit Kalko'nun yoğunlaşan temaslarını, açık edilen niyet ve hedeflerin ötesinde perde arkasında gerçekleşmek için fırsat bekleyen AK Partililerin büyük beklentileri, MHP'nin Volkan Yılmaz ile yapabileceği sürpriz gibi konuları ayrıntılarıyla ele alacağız...
***
İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.
Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam.
İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al...' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.
İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller'e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. John Rockefeller' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.
Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.
İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.
Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.
***
Durumunuza, hedeflerinize bir de bu gözle bakın : ) Bundan yaklaşık beş yıl önce şirket yönetimini mali koşulları epey yer seviyesinin altında devralmak zorunda kalmış biri olarak, bugün yaşadığımız sıkıntılar karşısında daha cesurum doğrusu... Bir de o zaman genele tesir eden bir durum yok, bireysel kayıplarımız, zararlarımız söz konusuydu... Kalbinize ve aklınıza güvenmekten vazgeçmediğiniz sürece onlar sizi hedefinize vakti geldiğinde ulaştıracaktır. İyi haftalar herkese...

YORUM YAP