RÖPORTAJ

Diğer

  ‘Mimarından’ Hızır Hılkın’ın hikayesi

  Çok geç bir tanışma bizim için... 87 yıllık ömrüne Silivrililerin binlerce kez arşınladığı Hızır Hılkın Köprüsünün 1987 yılında yapımını sığdıran Rıza Hılkın’la son gelişmeler üzerine düşünceleri ve hayatı konuştuk.

  “Başkanımızın görevine devam edeceğine eminim”

  Tüm partilerde çalışmalar ve faaliyetlerin düğüm noktası belediye başkan adaylığı üzerine kurgulanırken, CHP Silivri’nin kısa bir süre önce güven tazeleyen İlçe Başkanı Suna Göçengil bu hususta son derece net ve emin açıklamalara imza attı.

  Kalko: Hiçbir başarı cezasız kalmıyor

  “Kongre sürecinde çok büyük haksızlıklar yapıldığını hala düşünüyorum” diyen Ümit Kalko, Silivrispor Kulüp Başkanlığından sonra ilk kez Hürhaber’e konuştu ve “Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmıyor. Büyük projelerimiz vardı, müsaade edilmedi. Bir hakkım varsa tüm haklarımı Silivrispor’a helal ediyorum. Kırgınlıklarımı kendi içimde yaşadım, kimseye kinim, nefretim, kızgınlık veya düşmanlığım yok. Gönül isterdi ki ligin başından bu yana Silivrispor’a farklı bir portre çizebilelim, takımın başarı, moral ve motivasyonu için el ele birlikte olabilelim. Koşullar izin vermedi” dedi.

  “Havlamasını bilmeyen köpek sürüye kurt çekermiş”

  İkinci döneminin sonunda yönetiminde gördüğü eksiklikleri Hürhaber için değerlendiren Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “İlk dönemimde ‘yönetim zafiyeti var’ deniyordu şimdi ‘diktatör’ diyorlar… Bu işin ortası yok galiba. 9 senede öğrendiğim şey şu; havlamasını bilmeyen köpek sürüye kurt çekermiş. Onun için sessiz sedasız, doğru olduğuna inandığımız vizyonların gelişimi çerçevesinde Silivri’yi korumak anlayışındayız” dedi.

  Işıklar: Çok büyük rakibim var

  Ulusal ve yerel siyaset gündemi ile Silivri’nin temel sorunları çerçevesinde ilçemizin geleceği ve de bu sürecin temel aktörlerinden biri olarak kendi durumunu Özcan Işıklar ile birlikte değerlendirdik.

  “Siyasiler müdahale yerine, katkı sağlasınlar”

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı Süheyl Kırkıcı ve yönetim kurulu üyeleri ile Vakıf'ın gündemini değerlendirdik. Hürhaber’in sorularını yanıtlayan Kırkıcı, “Bize müdahale etmesinler, katkı sağlasınlar. Hala Cem Evi’mizin ibadethane sayılmaması büyük bir handikap. Herkes Cem Evi’nden bahsediyor, ama ibadethane sayılmasından yana bir çaba içinde olmamaları bizi üzüyor. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, özellikle parlamentoda grubu olanlara çağrımızdır; Gelin, bu tarihsel ayıptan kurtulun” dedi.

  “Dar oligarşik kadro kırılmadan hizmet olanağı olmaz”

  İYİ Parti Silivri Kurucu Başkanı Avukat Ozan Ersaraç, teşkilat çalışmalarını değerlendirdi ve ilçemiz siyasetine ilişkin şu yorumda bulundu: “Silivri’nin en büyük sıkıntısı şu; belli başlı gruplar var ve bunlar her yerdeler. Yerleşmiş, kökleşmiş, değiştirilemeyen, her şeyi elinde tutan, dar oligarşik bir kadro söz konusu. Öncelikle bunun kırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu dar oligarşik kadro kırılmadan Silivrili hemşerilerimize hizmet edebilmemiz çok olanaklı olmaz.”

  Duru: Silivrispor’un şirketleşmesi şart

  Kulübün saha ve idari kısımda mücadele edilen konular ve de koşulları aktarmayı sürdüren Akgün Duru, Silivrispor’un şirketleşmesi gerektiğini, gerekçeleriyle anlattı.

  Silivrispor Kulüp Başkanı Akgün Duru: Düşmeyeceğiz

  Hürhaber’e konuşan ve Sevginar Sali’nin sorularını yanıtlayan Kulüp Başkanı Akgün Duru, Silivrispor’u yorumlarken, “Biz çok iyi bir takımız. Tüm engellemeler ve oyunlara rağmen ancak bir üst lige çıkma şansımızı kaybederiz ama 2. Lig’ten düşüreme- yecekler bizi” dedi.