GÜNCEL

Diğer

  İstanbul’un ithalattaki payı, yüzde 58

  İstanbul’da, Haziran’da ihracat, yıllık yüzde 12,9, aylık yüzde 33,4 arttı. İthalattaki artış ise yıllık 19,9, aylık 29,8 oldu. Türkiye’de yıllık artış, ihracatta yüzde 15,7, ithalatta yüzde 8,3 kaydedildi; ihracatın yüzde 49’u, ithalatın yüzde 58’i İstanbul’da gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 69,3 olurken, dış ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 16,9 yükseldi. En fazla ihracat, 693 milyon dolar ile Birleşik Krallık’a; en fazla ithalat ise 1,27 milyar dolar ile Çin’den yapıldı. İhracatta motorlu kara taşıtları; ithalatta ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı ilk sırada yer aldı. İstanbul’da ilk 6 ayda 23 bin 74 yeni firma açılırken, 12 bin 252 firma kapandı.

  Karada denizde yılan bolluğu

  Kısa bir süre önce Boğluca Deresinde görüntülenen yılanlar, karada da ciddi yoğunlukta seyrediyor. Deniz tedirgin etmekle birlikte karada tehlike daha büyük gibi görünüyor…

  “Hanımefendilere yönelik yatırımlarımız devam edecek”

  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın kadınlara yönelik projeleri arasında yer alan spor salonu Mimarsinan Mahallesi’nde açıldı. Törende konuşan Başkan Yılmaz, “Bu hizmet sizler için bir başlangıç. Hanımefendilere yönelik yatırımlarımız artarak devam edecek.” dedi.

  Berker ve ekibinden, Kars Kağızman Çayarası Köyü Derneği’ne ziyaret

  CHP Silivri İlçe Başkanlığı, bayram ziyaretleri ile başlattığı hemşehrilerle bir araya gelme maratonuna dernek ziyaretleri ile hız kesmeden devam ediyor.

  Denetim çıkarması

  Silivri Kaymakamlığına vekaleten Büyükçekmece Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve Silivri İlçe Emniyet Müdürü Cemil Erim hep birlikte ilçemizde salgın tedbirleri konusunda denetimde bulundu.

  ÇYDD’den milletvekillerine açık mektup

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Merkez Yönetim Kurulu ve 115 şubesi adına yaptığı açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin asla söz konusu olmadığına inanmak istiyoruz.” dedi.

  Yerli üreticiye destek devam ediyor

  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın talimatı ile mahallelerimizin tamamında köy pazarları kuruldu ve tüm üreticilerimize ücretsiz yer ile tezgahlar tahsis edildi. Ayrıca Silivri’de kurulan bütün pazarlarda yerli üreticilerimizin satış yapması hem serbest hem ücretsiz.

  Kredi kullanımı yılda yüzde 26,8 arttı

  Türkiye’deki kredi kartı harcamalarının yüzde 33’ünün gerçekleştiği İstanbul’da, yılın ikinci çeyreğinde geçen yıla göre, kartlı harcamalar yüzde 14,1 arttı. Kredi kullanımında bir önceki yıla göre yüzde 26,8; takipteki alacaklarda ise yüzde 41,4 artış kaydedildi. Tasarruf mevduatı, bir önceki yıla göre yüzde 24,1 yükselirken, döviz cinsinden mevduatın payı yüzde 54,9 oldu. Kişi başına düşen tasarruf mevduatı 44 bin TL’ye, nakdi kredi ise 81 bine TL’ye ulaştı. Tüketici kredileri de bir önceki yıla göre, yüzde 58,8 yükseldi. Tekstil ve tekstil ürünleri sektöründe kredi kullanımı yüzde 42,4 artarken, gıda, meşrubat ve tütün sektöründeki takipteki kredi oranı yüzde 34,3 azaldı.

  Arpa tohumlarının dağıtımı devam ediyor

  Silivri Belediyesi tarafından küçük ve orta ölçekli çiftçilere destek amaçlı üretilen tohumluk arpaların dağıtımı sürüyor.