Sevginar Sali

İyi olma sanatı!

Hayatımızda yeterince tedbir yokmuş gibi biraz daha ben de eklemenize vesile olayım : ) İyi olmamız sağlıklı kalmamızla son derece ilintili bir şey bunu hepimiz biliyoruz kuşkusuz... Huzur ve rahat bir hayat için yine de birçok insanın tecrübesinden ortaya çıkanlara bir göz atalım bugünlük...

***

“EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN, DUYGULARINI ANLAT!
“Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrit, ülser, bel fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açar. Zamanla duyguların bastırılması kansere dönüşür. Öyleyse sırlarımızı, hatalarımızı birileriyle paylaşmalıyız… Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel bir terapidir!

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN, KARAR VERMELİSİN!
Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık endişeleri, sorunları ve çatışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. Kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanlarıdır.

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN,
OLDUĞUNDAN FARKLI YAŞAMA!
Gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir. Ayağı kilden olan bronz bir heykeldir. Aldatıcı görünerek yaşamak kadar sağlık için kötü bir şey yoktur. Kaderleri ilâç, hastane ve acıdır.

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN,
KABULLEN!
Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullen. Bu bilgelik, akıllılık ve terapidir.

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN,
ÇÖZÜMLER BUL!
Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için kibrit yakmalı. Arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birini üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuz. Olumsuz düşünce hastalığa dönüşen negatif enerji üretir.

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN, GÜVEN!
Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz, açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan bir ilişki de olamaz. Güvensizlik sendeki inancın azlığıdır.

EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN,
HAYATI ÜZGÜN YAŞAMA!
Mizah, kahkaha, huzur, mutluluk… Bunlar sağlığa güç verir ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu kişi yaşadığı çevresini geliştir. İyi mizah bizi doktorun elinden korur. Mutluluk, sağlık ve terapidir.”
*Dr. Dráuzio Varella

YORUM YAP