Sevginar Sali

Tehlike sürüyor...

Yeri Çerkezköy'ye kaydırıldı diye sevindiğimiz (!) Termik Kömür Santral için Silivri'de tırım tırım kömür rezervi arayışlarının sürdüğü müjdesini sunmaktan hiç gurur duymuyorum. Tarla sahiplerine bile bilgi verilmeden yapılan kömür aramaları hayret verici! Aramaları bir yere kadar da bir de bulursalar Silivri için asıl kıyamet ondan sonra başlayacak korkarım… Tehlike zaten geçmedi de, kara bulutlar hala tepemizde dolanıyor farkında olalım… Termik kömür santral tehdidini bulu benzetmesi kara bile olsa ne kadar ifade edebiliyorsa artık… Allah sonumuzu hayır etsin!

ALTGEÇİDE NE ZAMAN BAŞLANACAK?
Şu meşhur altgeçidimiz var ya; hani Karayolları-İBB ve Silivri Belediyesinin alternatif güzergâhı için aylar öncesinden anlayış, işbirliği protokolü imzaladığı. Bugün başlanacağı ile ilgili haberler çıktı ama Silivri Belediyesi'ne İBB'nin verdiği tarih 20 Şubat diye öğrendim. Adının konulması da bir gelişme… Yapıldığı günleri de görürüz inşallah. Geçici çözüm diye önerilen çalışma yapılmadan hükmünü yitirecek neredeyse…

IŞIKLAR'A BALCIOĞLU VEKÂLET EDİYOR
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, dün itibariyle üç günlük izinde. Yerine Başkan Yardımcısı Bola Balcıoğlu vekâlet ediyor.

GÜNÜN SÖZÜ
Yeni evlenmiş bir adam eşiyle birlikte evine dönüyormuş. Botlarıyla birlikte bir nehri geçmektelermiş fakat aniden büyük bir fırtına çıkmış. Adam bir savaşçıymış fakat buna rağmen eşi çok korkmuş çünkü fırtınadan kurtulmalarının imkânı yok gibi gözüküyormuş. Botları çok küçükmüş ve fırtına öylesine devasa bir büyüklükteymiş ki her an batabilirlermiş. Fakat tüm bunlara rağmen adam sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi sessiz ve sakince oturmaktaymış.
Kadın korkudan tir tir titrerken adama: “Bu hayatımızın son anı olabilir! Nehrin karşı tarafına ulaşamayacağız gibi gözüküyor. Yalnızca bir mucize bizi kurtarabilir, aksi hâlde ölümümüz kesin. Korkmuyor musun? Aklını mı kaçırdın” demiş. Adam gülmüş ve kılıcını kınından çıkardığı gibi kadının boynuna hızla yaklaştırmış. Kılıç kadının boynuna o kadar yakınmış ki neredeyse kadının boynuna değecekmiş. Adam kadına: “Korktun mu?”diye sormuş. Bunun üzerine kadın gülmeye başlamış ve demiş ki: “Eğer kılıç senin elindeyse neden korkayım ki? Beni sevdiğini biliyorum.”
Adam kılıcını kınına sokmuş ve demiş ki: “Sana cevabım budur. Tanrı'nın beni sevdiğini biliyorum; kılıç onun elinde, fırtına onun elinde… Her ne olursa iyi olacaktır. Eğer fırtınadan kurtulabilirsek iyi, kurtulamazsak o da iyi…
Çünkü her şey O'nun elindedir ve o asla yanlış bir şey yapmaz.”
İşte, insanın özümsemesi gereken güven budur. Böylesi bir güven tüm hayatını değiştirebilir. Eğer evrene güvenirsen çok geçmeden sakinleşip sessizleşeceksin; mutlu ve neşeli olup, bayram edeceksin çünkü evren bayram etmektedir. Üzgün değildir evren; bir şarkıdır o, çok güzel bir şarkı ve dans sürüp gider. Bu dansın bir parçası ol ve doğana güven; tek yol budur. Kendine güvenmekle, seni yaratan Tanrı'ya güveneceksin. Eğer kendine güvenmiyorsan, seni yaratan Tanrı'ya da güvenin yoktur.”
*Osho

YORUM YAP