Engin Akın

Hak edenlerin hak ettiği yerde olması

Her zaman futbolu, futbolcuyu ve yönetimleri yazdık durduk da gerçek hak sahipleri olan taraftarlar hakkında pek bir paylaşımımız olmadı. Hakikatten bir takımın taraftarı kulübünden ne ister?

Pek çoğumuzun yanlış bildiği bir kurumdur taraftarlık.
Çoğu zaman yanlış tanımlanıyor ve algı sıkıntısı içinde eksikliklerini dile getiremiyoruz. Taraftarı ve taraftarlığı yanlış tanımlıyoruz. Fanatikçe, hesapsızca bir “Objeye, nesneye bağlanmayla” karıştırıyoruz taraftarlığı.

Kısaca özetleyelim mi “Taraftar ne ister? Diyorlar ki “Taraftar sadece başarı ister.!” Nasıl olursa olsun “Kazanmak, galip gelmek, şampiyon olmak, kupa kazanmak, rakiplerini geçmek” ister.

Düşünüyorlar ki “Taraftar verdiği paranın karşılığını almak” ister.!!!
Hep “El üstünde tutulsun, bedava bilet verilsin, deplasmana gitmek istendiğinde otobüs tutulsun, deplasman ihtiyaçları karşılansın” ister.

Birilerinin kafasında “Bunları isteyenler gerçek taraftar mıdır? Her taraftar bu yapıda mıdır?”
Bilinenin aksine gerçek taraftar sadece “Sahiplenilmek” ister.

Kulübünün “hakkı yenmesin, yeri geldiğinde sisteme karşı durulsun, haksızlıklarda ses yükselsin, hak aransın” ister.

Taraftar “Her sene kulübün 3-5 kuruşa esir edilmemesini, para verenlerin, yöneticilerin, başkanın kölesi olunmadan kurumsal yönetilmesini” ister.

Taraftar “Maddi kaygılar olmadan, Sezar'ın hakkı Sezar'a olsun, formayı ıslatacak oynasın, birilerinin istediği anlı şanlılar oynamasın, isimden yana değil emekten, haktan yana olunsun” ister.

Taraftar “Yöneticilerin sadece kendi kulübünden taraf olsun, kendi kulübünün hakkını arasın, kendine yöneticiliği etiket kartvizit olarak görmesin” ister.

Taraftar “Hak edilmiş başarı” ister.
“Mide bulandıramayacak, yıllar sonra rakiplerin ağzına sakız olmamış başarı” ister.

Taraftar “Yağmur, çamur, güneş dinlemez” her yerde her alanda omuz omuza takımını destekler. “Cebindeki son parasını” sevdiğinin uğruna feda eder.

Her yerde “Kulübünün hakkını” savunur, her ortamda yönetenlerinde “Sevdalı olduğu armanın hakları savunsun” ister.

Taraftar “Hep kulübü kazansın ama kazandıkları da her daim alın terli, hakkaniyetli olsun” ister.

Ve son olarak Taraftar;

“HAKETMEYENLERİN HAKETMEDİKLERİ YERDE OLMAMASINI” ister!

YORUM YAP