Hüseyin Kuru

Türkiye konut fiyatı artışında 7 yıldır dünya zirvesinde!

Geçen hafta içinde basında yayınlanan bir haberle devam edelim.
39 ülkenin yer aldığı araştırmaya göre, 2010 yılından bu yana konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke yüzde 106,8'lik artışla Türkiye, konut fiyatı artışında Dünya liderliğine yükseldi.
Coldwell Banker Emlak şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre; OECD verilerine göre Dünya'da konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkelerin listesini yayınladı.
Dünya'nın farklı coğrafyalarından 39 ülkenin yer aldığı araştırma, 2010-2017 yılları arasında konut fiyatlarında yaşanan hareketi mercek altına alıyor.
İlk 10'da Avrupa'dan 5 ülke var
Türkiye'de 2010'dan bu yana konut fiyatları yüzde 106,8 arttı.
Türkiye, konut fiyatı artışında araştırmaya katılan 39 ülke arasında birinci sırada yer aldı.
Türkiye'yi sırasıyla şu ülkeler izledi;
2.Brezilya (yüzde 94,7), 3.İzlanda (yüzde 82,2), 4.Estonya (yüzde 72,9, 5.İsveç (56,5, 6.İsrail(56,4), 7.Kanada (54,3), 8.Çin (49,2), 9.Avusturya (48,8), 10.Endonezya (47,2) ile listede..
18.ABD (32,7), 19.Almanya (31,4), 20.Macaristan (31,4), 21.İngiltere (30,1), 22.Çekya (25,7), 23.sırada İsviçre (25,4), 24.OECD (24,7) ve diğerleri devam ediyor.
Buna göre listede son sıralar da bulunan ülkeler ise yüzdesel olarak şöyle sıralanıyor;
Slovenya (-4,8), Rusya (-11,5), İtalya (-15), İspanya (-17,4), Yunanistan (-37,3) ile listenin sırasında bulunuyor.

Euro Bölgesi'ni 16'ya katladık
Konuyla ilgili açıklama yapan Coldwell Banker yöneticisine göre, "Söz konusu verilere göre; 2010-2017 yılları arasında OECD ülkelerindeki ortalama fiyat artışı yüzde 24,7 seviyesinde gerçekleşirken, geçtiğimiz 7 yılı ciddi bir finansal belirsizlikle geçiren Euro Bölgesi'nde ise bu rakam yüzde 6,7 olarak gerçekleşti.
Aynı dönemde Türkiye'deki konut satış fiyatı artışının yüzde 106,8 olduğunu düşündüğümüzde, ülke olarak, konut fiyatı artışında OECD'yi 4'e, Euro Bölgesi'ni ise 16'ya katladığımızı ifade edebiliriz" dedi.

Kiralıkta dünya üçüncüsüyüz
Kiralık konutta dünya üçüncüsü olduğumuzu ifade eden piyasa uzmanları sözlerine şu şekilde devam etti; "2010-2017 yılları arasındaki kiralık konut fiyatlarına baktığımızda da ilk iki ülkenin Baltık ülkelerinden oluştuğunu, Türkiye'nin de yine ilk 3 ülke içinde yer aldığını görüyoruz.
Kiralık konutta 1.sırada yüzde 123,1'lik yükselişle Estonya bulunurken, 2.sırada ise yüzde 75,6 ile Litvanya yer alıyor.
Türkiye ise yüzde 58,5'lik artışla listenin 3.sırasında.. ilk 10'daki diğer ülkeler ise, Rusya, İzlanda, Güney Afrika, Şili, Avusturya, Kolombiya ve Letonya olarak sıralanıyor".
Son sıralar ise İsviçre (5,9), İtalya (5,5), Slovenya (5), Slovakya (2,2), İspanya (0,5), Japonya (-2,5), Yunanistan (-22,7) olarak sıralanıyor.

En kazandıran yine konut oldu
Konutun en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu belirten uzmanlar şu değerlendirme de bulundu; "Konut fiyatlarındaki artışı analiz etmek için aslında birer, ikişer yıllık dönemlerden çok daha uzun vadeye bakmak gerekiyor.
Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; Türkiye'de 10 yıllık dönemlerde gayrimenkul her zaman en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. OECD ülkeleri arasında ne kadar çok konut satışı gerçekleştirsek de dünyadaki marka şehirlerarasında yerimizi daha iyi noktalara getirmek için yapacak çok iş var.
2017 yılı Küresel İnovasyon Raporu'nda (GII Report) Türkiye 43. sırada.
Bu rapor neleri araştırarak hazırlanıyor?
İnsan Kaynağı ve Araştırma (eğitim, yükseköğretim, ar-ge), Altyapı (bilişim, genel altyapı, sürdürülebilir çevre), Pazar Gelişmişliği (kredi, yatırım, ticaret ve rekabet) ve İş Gelişmişliği (bilgi işçileri, inovasyon çevresi, bilgi birikimi) gibi gelişmişliği gösteren konular.
Konut ve inşaat sektörüne baktığımızda, 120 yıldır aynı iş modellerinin hakim olduğunu görüyoruz.
Biz 3 yıl önce kendi içimizde AR-GE ekibimizi oluşturduk.
Teknolojinin gayrimenkul sektörüne entegre olmasını hedefledik.
Birçok teknoloji firması ile bir araya geldik, birlikte yenilikçi iş modelleri geliştirdik. Teknoloji gerekliliktir, ihtiyaçtır, demirbaştır.
Türkiye'nin rekabetçi bir seviyeye gelebilmesi için ise inovasyon şarttır. Gayrimenkul sektörünün işleyişinin sürdürülebilirlik açısından gelişmiş ülkelerdekine benzer bir yola girmesi gerektiği kanaatindeyim.
Avrupa'da Yüksek kaliteli ofis pazarında yıllık kira rayiçlerinde Londra 1200 € ile birinci.. biz İstanbul olarak ilk 15'te yokuz ve değer olarak Londra'nın 4'te biri seviyesindeyiz.
Aslında bu aynı zamanda bir potansiyel"

Konut fiyat artışını Anadolu sırtlayacak
Diğer önemli bir konuda Konut kiralamaları konusunda ortaya çıkan veriler.. piyasa aktörleri Türk gayrimenkul sektörünün başarısının fiyatlara yansıdığını söylüyor.
Bugüne kadar Türkiye'deki konut fiyat artışını İstanbul'un sırtladığını ifade eden aktörler "İstanbul'da özellikle Anadolu yakasındaki fiyatların zamanla Avrupa yakasını yakalayacağını hatta kısa bir zaman sonra da o seviyeleri geçeceğini öngörüyoruz.
Dolayısıyla İstanbul'daki Anadolu yakası temelli değerlenme devam edecek. Fakat asıl hareket Anadolu'nun büyük şehirlerinde yaşanacak.
Bunların başında da İzmir geliyor.
Geçtiğimiz günlerde Knight Frank tarafından yayınlanan araştırmaya göre de İzmir 2017 yılında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ikinci şehir oldu.
Bu da İzmir'in, Anadolu'nun potansiyelini gösteren çok önemli bir veri.
Bana göre, bugün gayrimenkul hâlâ en güçlü yatırım aracı olma özelliğini koruyor.
Yeter ki doğru lokasyon, doğru şirket ve doğru fiyat bir araya gelsin…” şeklinde konuştu.
İyi haftalar..

YORUM YAP