Hüseyin Kuru

Sektör raporu..

2021 yılında yaşanan gelişmelere içerde ki siyasi ve ekonomik gelişmeler ışığında bakarken global politikaları es geçemeyiz. Aslında dışarısının uygulama ve düşünce diyalektiğinin içeriye yansımalarını siyasi aktörlerden görebiliriz. Bu durum son 10 senedir ülkemize yapılan saldırılardan başta terör, tedhiş ve darbe girişimlerinden ve badirelerden belli değil mi?

Siyaset hizmet ve sonuç alma sanatı olduğuna göre, Türkiye yeni bir hamle ve rota belirledi.. klasik ekonomi jargonunu terk ederek üretim ekonomisi modeline geçerek yeniden bir hikaye yazmaya hazırlanıyor.. umarım hayırlı olur.

***

Hafta içinde basında yayınlanan sektörel haberlerden devam edelim.. gayrimenkul sektörü, pandemi kapanmalar ve konut kredisi faiz oranlarının artmasıyla beraber 2021 yılına yavaş giriş yapmıştı.

Ekonomist'ten Levent Gökmen Demirciler 'in haberine göre; yatırımcı enflasyona karşı korunmak için Haziran'dan itibaren konuta yönelirken, salgında değişiklik gösteren konut tercihleri, göç ve üniversitelerin açılması talebin hareketlenmesini sağladı.

Ocak-kasım döneminde 1 milyon 265 bin konut satışı gerçekleşti. İnşaat maliyetlerindeki yükselişe arzdaki azalma eklenince gayrimenkulde en çok kazandıran konut olarak ön plana çıktı. Yalnızca Türkiye'de değil, dünyada da trend bu yönde oldu. Ev fiyatları ve kiralar hızlıca yükseldi. Konuttan sonra ikinci sırada lojistik ve depolama alanları oldu.

“İkinci el satışlar öne çıkacak”

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2022 yılında konut satışlarının pek çok değişkene bağlı olarak şekilleneceğini dile getirdi. Maya, "Nüfus yapısı değişimine bakarak artık ülkemizin 1.2 milyon adetin altına inmesi beklenmemeli. 2022'de de piyasayı ağırlıklı olarak ikinci el satışlar domine edecektir. Çünkü 2019-2021 arasında alınan ruhsat sayısı nedeniyle 2022'de teslim edilebilecek konut sayısı daha az olacak" diye konuştu. 

Maya, Merkez Bankası'nın (MB) faiz indirimlerinin konut kredisi faiz oranlarında bir indirim beklentisini getirdiğine de dikkat çekti.

Yabancıya satışta 2021 hareketli bir seneydi. Alımlar değerlendirildiğinde İran, Irak, Rusya ve Afganistan son dönemde lider oldu. 

TL'nin döviz karşısındaki değer kaybı, vatandaşlık hakkının 250 bin dolar olması, son dönemde bu konuya özel olarak yoğunlaşan STK'ların bu yükselişte etkili olduğunun altını çizen Maya, 2022 yılının da yabancıya satışta hareketli bir yıl olacağına vurgu yaptı. Yükselen inşaat maliyetleri ve arsa bulmadaki zorluklar geliştiricileri daha ucuz ve uygun arsa stokunun olduğu alanlara iterken çeperlerdeki hareketlilik devam edecek.

6306 sayılı kanundan faydalanılarak yapılan dönüşüm çalışmaları parsel bazlı yık-yap işlemlerinin hareketlenmesine neden oldu. 

İnsanların deprem korkusuyla yeni binalarda oturma isteği 2022 yılında da dönüşümün hızlanmasını sağlayacak.

"İnşaat 250 sektörü besliyor"

"İnşaat sektörü ülkemizde katma değer oluşturup 250 alt sektörü besliyor. Yıllardır ülkemizin potansiyeline inandık, ülkemizle geliştik büyüdük.

52 yılda bazı zorlu dönemleri de ülkemizle birlikte yaşadık. Döviz kurlarındaki hareketlilik ile emtia fiyatlarındaki artış proje maliyetlerimizi yükseltse de ülkemiz potansiyeline güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz."

“Fiyatlar yükselecek”

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, arz ve talep dengesinin bozulması sebebiyle 2022 yılında gayrimenkulde yükselişlerinin süreceğine dikkat çekiyor. Yazıcı, "Erişilebilir konuta ihtiyaç sürüyor ama maliyetler nedeniyle özel sektörün dar ve orta gelirliye konut imal etmesi mümkün gözükmüyor. İnşaat şirketlerinde proje yapma isteği var ama gerçekleştiren sayısı hala çok az" açıklamasında bulunuyor.

2022 yılında yeşil dönüşüm çok önemli bir trend belirleyici olarak dikkat çekecek. Paris İklim Anlaşması'nı ve yeşil mutabakatı düşününce bu konudaki eylem planları gayrimenkul sektörü için de zorunlu ya da tercih edilen bir değişim ve dönüşümü beraberinde getirecek.

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, konut maliyetlerindeki yükselişin sürmesine karşın döviz yatırımı olan yerli yatırımcıların kurdaki hızlı yükselişle gayrimenkule yönelmesinin sektör açısından 2022 yılının iyi bir yıl olacağına dikkat çektiğini belirtiyor.

Konut fiyatlarının 2022 yılında yükseleceğine ilişkin beklentilerin de yatırımcıların konuta ilgisini arttırdığını vurgulayan Tahincioğlu, "MB'nin faiz indirimi gayrimenkul sektörünü 2022'de hareketlendirecek, yeni projelere ilgi ve talep de artacaktır. Önümüzdeki yıl toz pembe geçmeyecek. Ancak normalleşmenin ekonomimiz üzerindeki olumlu etkisi ve piyasalardaki dalgalanmaların azalmasıyla güven ortamı büyüyecek, yatırımlar artacak, daha sürdürülebilir büyüme oranlarına erişeceğiz" şeklinde konuştu. Tahincioğlu, yeni senede talep ve ihtiyaçlara öncelik vererek sektörün gelişimini yönlendiren projelere odaklanmayı sürdüreceklerine de vurgu yapıyor. 

“Trendler değişiyor”

Yazlık konut olarak başlayıp salgın ile beraber 12 ay yaşanabilir konut alanları 2022 yılında ilgi görecek ve burada İzmir, Muğla, Balıkesir, Antalya ilk sırada olacak. Konutta üst gelir grubuna tekrar bir yönelim görülüyor. Salgınla değişen konut tercihleri üst gelir grubuna hitap edebilecek fiyat aralıklarını hazırlıyor. Yükselen maliyetler, enflasyon, hane halkı gelirlerinde yaşanan kayıp gibi konular sebebiyle 2019 yılında konuşulmaya başlanan paylaşım ekonomisi trendi önümüzdeki süreçte pek çok farklı etkene bağlı olarak artarak sürecek. 

Evlerden ofislere, kullanılan araca, giyilen kıyafetten, elektrikli scooter'a kadar her şey bu paylaşım ekonomisi ile şekil alacak.

Pandemi de işlerin evlere taşınması sonrasında ofis alanları yeni çalışma koşullarına yeterince adapte olmadı. Öyle ki bir bölüm hibrit bir çalışma modeline geçse de ofis alanları aynı büyüklüğü koruyan vaziyette beklemede. Ofisin gideceği yön hala belirsiz. Yalnızca inşaat aşamasında olan ofis ruhsatlı binalar için mevcut durum izin veriyorsa ruhsat tadilatları ile konuta çevirebilmek ya da home-ofise dönüştürmek bir seçenek olarak tercih ediliyor. Bu durumun gelecekte de sürmesi bekleniyor çünkü artık herkes evinde bir çalışma mekanı yaratmaya odaklanmış durumda.

Kent lojistiği pandemi ile birlikte önemini daha da artırdı.

Pandemi öncesi de başlayan bir trend son iki yılda hızlanarak devam etti.

Bu anlamda kent içinde kiralanabilecek ve depo olarak kullanılabilecek alanlar bu süreçte değerlendi.

Konutlarının altındaki dükkan kullanımlarının hızlıca bu amaçla kullanılan mekanlar haline gelme trendinin sürmesi öngörülüyor.

AVM'ler e-ticaretin hızlanması, kapalı alan çekincesi nedeniyle mağaza alanları ve mağaza karmaları, mağaza kiraları gibi farklı sorunla karşı karşıya kaldılar.

Pandemi kaynaklı değişen tercihler AVM içlerinin de değişmesini kaçınılmaz kılıyor.

                                                        ***

 

 

YORUM YAP