Sevginar Sali

Miktar artar, etki azalır...

Her gün yazı yazınca, yazmamanın manasını unutmayın istiyorum…
“Bir şeyin miktarı ne kadar artarsa, etkisi o kadar azalır” kuralını bilirsiniz…
Giderek daha çok bazı düşüncelerimi kendime saklamam gerektiği, işlerin çok kolay raydan çıkabildiğini düşünüyorum şu an…
Her daim esas olan etki ve gücün kuvvetlenmesidir ama bununla birlikte kontrol ve doğuracağı sonuçların hesap edilmesi de zorlaşıyor…
Kırdıklarımız kadar kırıldığımız, üzdüklerimiz kadar üzüldüğümüz, acıttıklarımız kadar canımızın acıdığını öğrenene kadar daha bu değirmenden ne kadar su akmalı bilmiyorum…
Sadece elimi-kolumu koyacak yer bulamamakla değil komple bir ‘yok olmak' istiyorum : )
Kastım niyetimi boy ölçümden ne kadar aştı hesap etmeye çalışırken (rakamlarla aram hiç iyi olmadı, olacağı da yok gibi ama uğraşı elden bırakamıyorum : ) biraz müsaade istiyorum : ))
***
Bir gün adamın biri Hz. Musa (a.s.)'ya geldi:
– “Ya Musa ne olur dua et de ben hayvanların dilinden anlayayım ve bundan kendime hisseler çıkartarak daha iyi bir insan olayım.” dedi.
Hz. Musa (a.s.):
– “Yürü işine git, kaldıramayacağın bir yükün altına girmeye çalışma, bu halin senin için daha hayırlıdır.” dedi.
Fakat adam dinlemedi ısrar etti:
– “Ya Musa ne olur hiç değilse kapımda yatan köpekle horozun dilini anlayayım” dedi.
Musa (a.s.) her ne kadar bundan vazgeçmesi için çalıştıysa da adam ısrar etti. Bunun üzerine Musa (a.s.) ona dua etti. Adam sevinerek evine döndü. Ertesi sabah hizmetçisi sofrayı kurarken bir parça ekmek fırlayıp düştü. Horoz koşarak bunu kaptı. Köpek buna kızdı:
– “Be horoz bu yaptığın doğru mu? Sen buğday da yiyebilirsin arpa da. Mısır da yiyebilirsin, küçük taneleri de. Bense ekmekten başka bir şey yiyemem, neden benim rızkımı kapıyorsun?” dedi.
Horoz cevap verdi:
– “Haklısın fakat hiç tasalanma yarın bizim efendinin eşeği ölecek, sen de böylece karnını iyice doyuracaksın” dedi.
Bunu duyan adam hemen eşeği pazara götürerek sattı.
Ertesi sabah da bakalım köpekle horoz ne konuşacaklar diye onların yanına geldi.
Köpek horoza sitem ediyor:
– “Yahu horoz hani eşek ölecekti, biz de karnımızı doyuracaktık.” diyordun.
Horoz:
– “Eşek ölmeye öldü lakin başka yerde. Çünkü sahibim onu sattı. Fakat hiç merak etme yarın at ölecek, o zaman da daha büyük bir ziyafete konacaksın.” dedi.
Bunu duyan adam hemen ahıra koştu, atı aldığı gibi pazara götürüp sattı. Sevinerek evine döndü:
– “Bu hayvanların dilini öğrenmem çok iyi oldu. Böylece zarardan kurtuldum.” diye düşünüyordu.
Ertesi sabah yine acaba ne konuşacaklar diye köpekle horozun yanına gitti. Köpek yine horoza sitem ediyor, duruyordu:
– “Yahu horoz bu sefer de dediğin olmadı, yoksa sen de mi yalana başladın.” dedi.
Horoz:
– “Hayır, ben yalan söylemedim at ölecekti lakin sahibimiz onu da sattı. Fakat merak etme, yarın sahibimizin çok değerli kölesi ölecek o zaman onun hayrına yemekler, helvalar verilecek hepimiz doyacağız.” dedi.
Bunu duyan adam o gün hiç beklemeden, kölesini götürüp sattı:
– “Bu horozla köpeğin dilini öğrenmem iyi oldu. Böylece birçok zarardan kurtuldum.” diye düşünerek sevindi ve ertesi gün yine köpekle horozun yanına koştu. İkisi yine konuşuyorlardı. Köpek bu sefer çok kızgındı:
– “Yalancı horoz, hani köle ölecek, bu sayede karnımız doyacaktı, günlerden beri yalanlarınla avutuyorsun, bu sana yakışır mı?”
Horoz:
– “Ben yalancı değilim ve yalan söylemem, diye başladı. Köle öldü fakat burada değil, başka yerde. Çünkü sahibimiz onu sattı. Fakat hiç iyi etmedi. Çünkü bu sefer sıra kendine geldi. Zira ilkin kaza, bela eşeğe gelecek, böylece sahibimiz beladan-kazadan kurtulmuş olacaktı. Eşeği satınca, onun yerine ata geldi, atı da satınca, köleye geldi. Köleyi de satınca bela ona gelecek. Sıra onda, yarın sahibimiz ölecek, o sayede hepimiz doyacağız.” dedi.
Bunu duyan adam ah vah etti, başına vurdu fakat iş işten geçmişti.
Böylece tamahkârlığın cezasını hayatıyla ödedi.

SEHER DERTOP'TAN DAVET
TEMA Silivri Temsilcisi Seher Dertop'tan davet: “27 Mayıs 2017 Cumartesi, saat 14:00 Silivri Otogar önünden başlayarak İstanbul TEMA Vakıf Merkezimizin Engelsiz Pedal Derneği, Silivri Belediye ve Silivri Kent Konseyi işbirliğinde “Kömür Üzer”,” Kalbin İçin Pedalla”, “Sağlık İçin Pedal Çevir”, “Temiz Bir Çevre İçin Pedal çevir” sloganları ile Silivri de farkındalık oluşturmak için düzenleyeceğimiz etkinliğimize tüm halkımız davetlidir.”

YORUM YAP