Hüseyin Kuru

Harekât, siyaset ve ekonomi..

Türkiye, ülkenin milli egemenlik ve güvenliğini düşünerek sınırlarının muhafazası, dış tehditlerin kırılması ve mülteci sorunlarının temelden çözümüne yönelik bir operasyon başlattı.

Barış pınarı adı verilen bu harekât, Suriye ile olan sınır çizgimizden 32 km derinliğinde bir hatta güvenli bir bölge oluşturulması.. ve bu hattın içinde bulunan yerleşim alanlarının terör artıklarından temizlenmesine yönelik olarak amaçlanıyor.. açıklama bu yönde.

Bizlerde dualarımızda şu cümleyi beş vakit terennüm ediyoruz; Yüce Rabbim ordularımızı Mansur ve Muzaffer eylesin, Amin.

                                                        ***

Barış Pınarı operasyonu neredeyse uzun zamandır planlandığı ve bu konuda ki kararlılık vurgusunun da müteaddit defalar yapıldığı malumunuzdur.

Hatta sayın başkan Erdoğan'ın ifadesi ile ‘bir gece ansızın gelebiliriz' diye defalarca dillendirilerek Dünya kamuoyuna Türkiye'nin hassasiyetleri açık ve net bir mesaj olarak verildi.. ve işin ciddiyeti vurgulandı.

Bu durum vatan sevgisi, milletçe birlik ve beraberlik gerektiren bir konu.. haliyle millet olarak milli duruş gerektiren bir konu olmasına rağmen hainlik dizboyu.. operasyonla beraber herkes te safını belli etmeye başladı.

Bakınız, vatan sevgisi biz Müslümanlar için İmanın cüzlerinden biridir.

Dinimiz vatana olan sevgimizi ve bağlılığımızı imanımızın bir derecesi ve parçası saymıştır.

Yabancıyı anlarımda bizim ülkemiz de ihanetlere ve hainliklere akıl sır ermiyor.. netice de İt ürür, kervan yürür.

                                                        ***

Siyaset; bir bilim dalıdır.. aynı zamanda insan istihdamı, yönetme ve oyun sanatı olduğu gibi, ülke için verilecek kararlarda cesur olmayı gerektirir.

Bu nedenle siyaset yapan cesur insanlar da tarih yazar ve devlet adamı olurlar.

Tarihimizde bu konuda çok örnekler vardır.

Dış politika da atılan adımlarla, kurulan yüzyıllık bir masada söz sahibi olmayı, pastadan hakkı olan dilimi ve bölgenin büyük abisi olmanın gerektirdiği adımları atıyoruz.

Bu durum ürkek ve çekingen bir ülkenin nerelerden nerelere gelindiğinin.. devamlı saldırı ve operasyon yiyen bir ülkenin ayağa kalktığında neleri başarabildiğinin de bir göstergesidir bu operasyonlar.. tabi ki anlayana, imanı, idraki ve izanı olana..!

                                                        ***

Devam edelim.. her şeye ekonomide döviz fırlar mı, bu çıkar mı, şu düşer mi, ne yaşanır vs.gibi düşüncelerle bakıldığında o zaman otur, oturduğun yerde.

Siyasette tevekkül yoktur.. tedbir vardır, realite vardır, cesaret vardır.

Yaşamımızın tüm alanlarında sonuç kişinin takdirinde değildir.. Allahın işine karışmak biz kulların görevi asla değildir.

Tedbir alındıktan sonra tevekkül vardır.. şimdi ise bize düşen maddi- manevi destek olmak ve çalışmaktır.

                                                        ***

Bugün sizlere sayın Tebernüş Kireçci'nin yazısını alıntı yaparak bilginize sunmak istedim.. hem tesbitler, hem de iddialı içeriği ile bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum;

 

 • 200 yıllık Türkiye tarihine bakarsak şunu görürüz: Türkiye'nin vatanına ve milletine ihanet eden hainleri hiç eksik olmamıştır. Geçmişte ideolojik kökenli olan hareketler son yıllarda ekonomi tabanlı.
 • Ekonomi çok önemli ve çok stratejik bir bilimdir. Ama kötü niyetli insanların elinde olduğu sürece bir milleti felç edebilir. Geleceğini batırabilir. Durduk yere krize sokabilir. Krizin uzamasına neden olabilir.
 • Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in literatüre geçen bir söz vardır. Söz

şudur: İstatistik rakamlarla yalan söyleme sanatıdır.

 • Son dönemde ekonomistlerin açıkladığı ve analizini yaptıkları verileri

incelediğimiz de bunun aynen gerçekleştiğini görüyoruz.

 • Temelde kıt kaynakların en doğru şekilde kullanılması bilimi olan ekonomi

bol kaynakları kıt göstermek üzerine değerlendirmeler yapıyor.

 • Kimler bunlar? Anlı şanlı üniversitelerin profesörleri, eski ekonomi yöneticileri

ve Youtube'da ortaya çıkan uzun CV'li ekonomistler. Söyledikleri şey hep aynı. "Dolar şöyle uçacak", Dolar böyle uçacak" veya "Dolar röveşata yapacak". Dolar atak yapabilir. Ama kalıcı olmaz.

 • Dünyada karşılığı en az, sahtesi en fazla olan para birimi Amerikan dolarıdır. Gerçeğine ender rastlanır. O kadar sahtedir ki gerçeğine ender rastlanır:) Ama bizim ekonomistlerimiz, eski ekonomi yöneticilerimiz ve profesörlerimiz bu paraya övgü düzmekten geri kalamazlar.
 • FED 2006 yılından beri bastığı dolarları açıklamıyor. Dolar cephesinde durum bu kadar vahim. Bunu hiç bir uzmandan duydunuz mu? Duyamazsınız.
 • Gerçek Haşhaşilik gerçek hipnotizma teknikleri finansta kullanılır. Herkesin cebini boşaltmak için herkes aynı yöne baktırılır. Dünyada milyarlarca insan cebinin boşaltıldığından habersizdir.
 • Bu kadar iyi eğitim alıp, gerçeklerden bu kadar farklı yorum yapmak az uz

     cehalet değildir. Eğer kasıt yoksa. Zaten bu kadar yanlış analiz kasıtla

     yapılıyorsa devletin "ihanet" kapsamında bunlardan hesabını sorması gerekir.

 • İster küçük yatırımcı olun ister büyük yatırımcı, ister patron olun ister çalışan

ekonomiyi kendiniz öğrenin. Kimsenin söylediklerine güvenerek hareket etmeyin. Bu işte samimi, ülkesini, vatanını ve milletini düşünerek yorum yapan az. Gerçeği görebilen az.

 • Finansal okuryazarlığınızı yükseltin. Gözünüzde büyütmeyin. Atla deve işler

    değil. Kendi göbeğinizi kendiniz kesin.

 • Kimsenin diplomasını ve eğitimini gözünüzde büyütmeyin. Mantık ve muhakeme temelli olmayan ekonomi bilimi rakamlara bakarak yanılmanızı sağlar. Bunu mevcut örneklerden görüyoruz.
 • Ateş düştüğü yeri yakar. Bu tuzu kuru adamlar sizin yanmanızı keyifle izler. Bunlar hükümete kızıp devlet ve milleti ateşe atıyorlar. Emin olun bu adamlardan çok daha sağlıklı analiz yapabilirsiniz.

***

Dikkat edilirse iş hep ekonomiye dayanıyor.. milletçe akıbetimiz hayır olsun.

İyi haftalar..

YORUM YAP