Hüseyin Kuru

Gündemdekiler...

Bu haftada konunun önemine binaen basında çıkan iki haberle devam edelim.
Birinci haber; sanayiciler için emlak muafiyeti, ikinci haber de Konut fiyatları açısından en pahalı ve en ucuz ilçelerle ilgili haber olacak.
***
Sanayiciler için emlak muafiyeti..
Sanayicilerin özel durumlarında, vergi muafiyetinden yararlanmanın koşulları yeniden düzenlendi. İşte vergi avantajının püf noktaları...
2017 yılında yapılan düzenleme kapsamında organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan binalara daimi bina vergisi muafiyeti getirildi.
Sayılan işyerleri artık emlak vergisi ödemiyor.
Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık, …..; sanayicilerin özel durumlarında, vergi muafiyetinden yararlanmanın koşullarını, vergi avantajının püf noktalarını anlattı.

İnşaatı tamamlanmamış ama üretime başlanmış bina için muafiyet var mı?
Emlak vergisi muafiyeti için; yasanın işyerlerinde aradığı iki temel şart var; birisi sayılan sanayi bölgelerinde yer alması, diğeri kiraya verilmemiş olması.
Bazı işyerlerinde; henüz inşaat tam olarak bitmemiş, tapu belgesi alınamamış ancak fiilen üretime başlanmış olabiliyor.
Bu işyerleri de vergi avantajından yararlanabiliyor.
Benzer durumdaki işyerinin sorusunu Maliye, “bahse konu taşınmazın, bina olması, organize sanayi bölgesi içerisinde yer alması ve kiraya verilmemesi şartıyla daimi olarak emlak vergisinden muaf tutulması mümkün bulunmaktadır” şeklinde cevaplamış.
(Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı, 29.Ocak.2019 tarih ve E.5113 sayılı özelge)

Kapasite raporunun henüz alınamaması muafiyeti engeller mi?
Yapı kullanım izin belgesini almasına rağmen, henüz kapasite raporunu tamamlayamadığından dolayı işletme ruhsatının alamayan işyeri için Maliye, muafiyetten yararlanılabileceğini belirtmiş.
İlgili özelge de özetle: “Bahse konu taşınmazın, bina olması ve organize sanayi bölgesi içerisinde yer alması ve kiraya verilmemesi şartıyla daimi olarak emlak vergisinden muaf tutulması mümkün bulunmaktadır” denilmiş.
(Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı, 16.Ocak.2019 tarih ve E.6292 sayılı özelge)

Grup şirkete kiralamak muafiyeti kaldırır mı?
Emlak Vergisi Yasası'nın 4.ncü maddesinde düzenlenen ve sanayicilere tanınan vergi avantajının koşullarından birisi de ‘mülkün kiraya verilmemiş olması'.
Mülk sahibi olan işletmenin, söz konusu taşınmazını herhangi bir kiracı yerine, mülk sahibi olan işletme ile aynı ortaklık yapısına sahip grup/aile şirketlerine kiraya vermiş olması sonucu değiştirmiyor.
Kiraya verildiğinde muafiyet hakkı ortadan kalkıyor.
Artık o fabrika binası için sanayi bölgesinde de olsa, grup şirketine kiraya verilmiş de olsa, emlak vergisi ödemesinin yapılması gerekiyor.
(Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı, 24 Ekim 2018 tarih ve 217704 sayılı özelge)

Tapuda arsa görünen işyeri için muafiyet geçerli mi?
Emlak Vergisi Yasası'na göre; zirai üretimde kullanılan taşınmazlar için de muafiyet var. (Md. 4/h) Üretimde kullanmak şartıyla; makina ve alet depoları, zahire ambarları, samanlıklar, arabalıklar, ağıllar, ahırlar, kümesler, kurutma mahalleri, böcekhaneler, serler (seralar) ve benzeri binalarla, işçi ve bekçi bina, kulübe ve barakaları için emlak vergisi ödenmiyor.
Ancak fiilen bina olarak kullanılan bu taşınmazlar eğer tapuda resmen arsa olarak görünüyorsa tereddüt yaşanabiliyor.
Bu konuda tereddüt yaşayan mülk sahibine Maliye, vergi muafiyetinden yararlanabileceğini belirtmiş.
Açıklamada özetle “Sebze-meyve işlemesi ve paketlemesi yapılan ayrıca meyve bahçenizde ve seranızda kullandığınız makine, ekipman ve hasat kasalarının muhafaza edildiği deponun bina niteliğinde olması, zirai istihsalde kullanılması ve kiraya verilmemesi durumunda daimi olarak bina vergisinden muaf tutulması mümkün bulunmaktadır.” denilmiş.
(Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı, 16 Ocak 2019 tarih ve E.10113 sayılı özelge)
***
Konutta en uygun ve en pahalı 5 ilçe!
İstanbul'da satılık ve kiralık konut fiyatları hızla artışa geçti. Konut fiyatları ortalama ise 200 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında değişiyor. İstanbul genelinde yüzlerce proje hızla yükselirken satılık ve kiralık konut fiyatları da artışa geçti. Konut fiyatları ortalama ise 200 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında değişiyor. Bizde ev almayı düşünenler için en uygun ve en pahalı semtleri sıraladık. İşte İstanbul'da konut fiyatlarının en yüksek ve en ucuz olduğu ilçeler.. yatırımın geri dönüşlerini almak daha doğru olacak.

En pahalı ilçeler
1-Beşiktaş………Geri dönüş süresi: 26 yıl
2- Bakırköy….....Geri dönüş süresi: 32 yıl
3- Sarıyer………Geri dönüş süresi: 22 yıl
4- Kadıköy………Geri dönüş süresi: 27 yıl
5- Adalar………..Geri dönüş süresi: 27 yıl

En uygun ilçeler
1- Esenyurt……Geri dönüş süresi: 22 yıl
2- Arnavurtköy…Geri dönüş süresi: 22 yıl
3- B.Çekmece....Geri dönüş süresi: 22 yıl
4- Sancaktepe….Geri dönüş süresi: 21 yıl
5- Silivri…………Geri dönüş süresi: 21 yıl
***
Bu tabloları bir yere not edin, çünkü matematik ortada. Bu tür kaotik ve belirsiz dönemlerde yapılacak emlak yatırımı için zaman bu zamandır. Silivri bölgesinde yapılacak konut yatırımı sizleri mahcup etmeyecektir.
***
İyi haftalar..

YORUM YAP