Sevginar Sali

En kötü düşmanınız yine siz olduğunuzda...

“Hepimiz hayatta kötü tecrübeler yaşıyoruz. Kimi zaman kötü muamelelerle karşılaşıyoruz, kimi zaman ise gururumuz kırılıyor. Çoğu kez, bu tecrübeyi atlattığımızı düşünürüz ama aslında aşmamız gereken çok şey vardır. Zaman ilerleyip yaşadığımız kötü tecrübeler yok olunca, bu sefer de farkında olmadan biz kendimize kötü davranmaya başlarız.
“İyi, mütevazı, uyumlu biri olmalıyım çünkü değersiz olduğuma ve hiçbir şeyi hak etmediğime inanıyorum, zira hiç başaramayacak olsam da benim işim bu.”
Birçok insanın, bilhassa da özgüven eksikliği, sinirlilik, korku gibi sorunlardan muzdarip kişilerin aklından bunlar geçmektedir.
Kendinizi kabul etmek, kendinize değer verip saygı göstermek ve başkalarının başardıklarını sizin de başarabileceğinize inanmak sizin için zor bir şeyse, kendi düşmanınız haline gelmekte olduğunuzu söyleyebiliriz.
Kendi düşmanınız olup olmamak sizin elinizde
En kötü düşmanınız başkaları değil, aklınızdaki her şeydir. Bu nasıl olabilir? Nasıl kendi düşmanım olabilirim?
Size yöneltilen bütün eleştiriler, gurur kırıcı sözler, fikirler, başkalarının hakkınızdaki yargıları… Bunları kabul edip etmemek size bağlı.
“En kötü düşmanınız, aldığınız eleştiriler değil, kabul ettiklerinizdir.”
* Bernardo Stamateas
Karar verme gücü sizin içinizdedir. Gerçekten eleştiriyi hak ettiğinizi düşünüyor musunuz? Başkalarının söylediğine katılıyor musunuz?
Sırf başkaları tarafından kabul edilmek için bir şey yapmak, özgüven eksikliğine yol açar ve sizi kendi düşmanınız haline getirir.
Şu doğru ki farklı düşüncelerle çevrili olmak, gerçekte kim olduğunuzdan şüphe duymanıza neden olur. İşte bu nedenle, bütün o insanlardan uzaklaşarak kim olduğunuzu düşünmeniz önemlidir. Bunu anladığınızda, bütün düşünce ve yargılarla çok daha güvenli biçimde yüzleşebilirsiniz.
Artık kendi düşmanım olmamak için ne yapabilirim?
•Kendinizi kabul edin ve kim olduğunuzdan emin olun.
•Hakkınızda belirtilen bütün negatif mesajları sorgulayın.
•Hata yapmaktan korkmamayı öğrenin
•Herkesi memnun etmeye çalışmayın
Kendi düşmanınız olmaktan vazgeçmeyi başarmak çok güçtür. Ama bu sizin kendi elinizde olan bir şey. Kim olduğunuzdan emin olmalısınız ve başkalarının fikirlerine göre kim olacağınıza karar vermemelisiniz.
Hatalarınızı bir yük ve utanç kaynağı olarak değil, sonraki sefere daha iyi davranmanıza yarayacak bir ders olarak görmeye başlamalısınız.
Herkes hata yapar. Hata olmadan ders alınmayacağını anlayın. Hatalarımız sayesinde düşündüğümüzden çok daha fazla şey öğreniriz.
Ben kimim?
Bu çok basit bir soru ama aynı zamanda gerçekten cevaplaması çok güç sorulardan biri. Gerçekten kim olduğunuzu biliyor musunuz? Öyleyse, başkalarının yorumları sizi neden bu kadar çok etkiliyor?
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamamanız gerektiğini, kendinize güvenmeniz gerektiğini anlamalısınız. Başkalarının söyledikleri yüzünden kendiniz hakkında yanlış fikirlere kapılmamalısınız. Siz eşsizsiniz, yeriniz doldurulamaz. Hatalarınız olabilir ama yetenekleriniz de var.
“Düşmanlarınız nerede, biliyor musunuz? Kimi dinliyorsunuz? Size kaderden ve başarısızlıktan bahseden takıntının sesini mi dinliyorsunuz? Her attığınız adımı yargılayan şikayet edici, otoriter sese mi kulak veriyorsunuz?”
*Bernardo Stamateas
Kendinize inanın ve güvenin, başkalarının tercihlerine boyun eğmeyin. Kendiniz olduğunuzda arzuladığınız mutluluğa ulaşmış olursunuz.
Bugünden itibaren, hayatınızı kendi kararlarınız belirlesin. Hayatınızda kimin sözü geçecek? Sizin mi başkalarının mı? Biraz bencil olun ve başkalarının söylediklerinden kendinizi uzaklaştırın. Sizin hayatınız, size aittir ve nasıl yaşayacağınıza karar verecek olan sizsiniz.
Kendinize olan güveniniz sayesinde hayatınızda ilerleyebilir, yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Ama kendinize güvenmezseniz, yine pek çok sorunla karşılaşmaya başlarsınız.
Hayatta ne yapmak istediğinizi kendinize sorun. Mükemmel olmaya çalışırken kendinizi yıpratmak mı istiyorsunuz? Çözüm, mükemmel olmak değil.
Doğal olun, ilerlemeye çalışın, öğrenin ve olduğunuz gibi yaşayın. Başkalarının söylediği ve sizi adeta felç eden şeylerden kendinizi uzaklaştırın. Her şeyden uzaklaşıp özgür olun ve ilerleyin. Kendinizin en kötü düşmanı olmanıza izin vermeyin.”

YORUM YAP