Sevginar Sali

Dövize bağlı zamlar düşsün!

Geçen haftanın en çok konuşulan ekonomik konusu döviz kurlarına yapılan müdahale sonucunda Dolar ve Euro'nun gerçek değerine yakın rakamlara çekilmesi oldu. Bunun uzun vadeli etkisini tartışacak durumda çok da değiliz acil bir müdahale gerekiyordu yapıldı ve netice alındığı da ortada. Ama döviz artışını durdurulması ve rakamların geriletilmesinden sonra acil bir diğer sorunumuzu bunun ‘piyasa fiyatlarına yansımaması' oluşturdu. MHP, teşkilatlarına genelge yollamış. Bence buna yönelik ciddi bir Hükümet yaptırımına ihtiyaç var. Devletin gücü vatandaşını korumak hususunda acil ve etkin şekilde işletilmeli. Bu kış, ekonomik tufan döneminde “Devlet millet içindir, millet devlet için değildir!” diyen Merhum Turgut Özal Cumhurbaşkanımızı da rahmetle anmış olalım.

BELEDİYE BAŞKANLARINA MESAJ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günler Kızılcahamam'da 'Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, “AK Parti'de siyaset yapan, görev üstlenen herkes kendi kişisel kariyerinden önce ülkesine ve milletine karşı sorumluluklarını düşünmek buna göre davranmak mecburiyetindedir” dedi. Bu Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben anlayışımız bu inanmışlığın tezahürüdür.

Biz tutarlıyız, ilkeliyiz, dürüstüz ve ahlakın burcuyuz...”

şeklinde sıklıkla yinelediği anlayışını çağrıştırdı.

***

Erdoğan'ın belediye başkanlarına “Birbirimizin başına, sırtına basarak değil el ele, kol kola, gönül gönüle vererek çalıştığımızda büyük başarılara imza atarız. Bir şehirde belediye başkanımız kucaklayıcı olursa, teşkilatımızın diğer birimleri de ona uyacaktır. Belediye başkanına gurur, kibir asla yakışmaz. Biz tevazu ehli olmaya mecburuz. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Hiçbirinizin size olan güvenimi, itimadımı boşa çıkarmayacağınıza inanıyorum” talimatı aklıyla inşa edenlerin, korku ve zaafları ile ortalığı yıkıp dökenlere şifa olması temennisiyle.
İnsanın başına gelebilecek en kötü şey; korktuğu şeyden kurtulmak için ona kendini mahkûm etmesi her halde…

TARİHTEN NOT
Gazeteci der ki:
Sizin için "Norveç'te başbakan olabilir", diyorlar.
Erdal İnönü'nün cevabı:
– Çok teşekkür ederim. Bu herhalde, ‘Türkiye'de bu işleri beceremiyorsun', demenin kibarcası.

GÜNÜN SÖZÜ
Cömertlik ve yardım etme gibi ol
Şefkat ve merhamette güneş
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
Hoşgörülükte deniz gibi ol.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

YORUM YAP