Sevginar Sali

Bugün Cem Şah’ı okuyun...

Haftaya benimle devam edersiniz : ) Köşe yazarımız Cem Şah (takma bir isim olduğunu tahmin edersiniz), Silivri'de kısa bir süre önce Sonar tarafından yapılan Silivri Belediyesi ve Başkanına ilişkin memnuniyet anketinin sonuçlarını değerlendirmiş… (Anket yapıldığını doğrulattım ama sonuçlar hususunda açıkça bir bilgim yok… Teşhir etme ihtiyacı da hissetmedim…) Öncelikle mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum… Sevgili köşe yazarımıza benim merak anketimi giderdiği için ayrıca da teşekkür ederim : ) Değerlendirmeyi önümüzdeki hafta yaparız…

STEPHEN HAWKİNG'DEN ÇOK ÖNEMLİ 5 TAVSİYE
ALS hastalığı yüzünden sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan Hawking keskin zekası ile bu olumsuzluklara batıp kalmadı. Aksine büyük bir azim ve hevesle kendini fizik bilimine adadı. Doktorlar kendisine iki üç yıl ömür biçti ancak o tüm bu olumsuz şartları olumluya çevirdi ve rağmen içinde bulunduğu olumsuz şartları olumluya çevirdi ve big bang teorisi dahil olmak üzere bir çok çalışma ile dünyaya adını duyuran bilim insanı haline geldi.

ÇIKIŞ HER ZAMAN VARDIR
Kara delikler bilindiği kadar kara değildir. Önceden düşünüldüğü gibi sonsuz hapishaneler de değillerdir. Kara deliklerin dışına çıkılabilir ve muhtemelen de başka evrenlere geçiş yapabiliriz. Yani bir kara delikte sıkıştığınızı düşünüyorsanız vazgeçmeyin. Çıkış her zaman vardır. Aşağıya değil yukarıdaki yıldızlara bakın. Çalışmaktan vazgeçmeyin. Çalışmak yaşamınıza bir anlam ve amaç katar. Aşkı bulacak kadar da şanslıysanız eğer, bilin ki aşk orada, onu kaybetmemek için her şeyinizi verin.

HAYAT VAR OLDUĞU SÜRECE UMUT DA HER ZAMAN VARDIR
Acı çeken herkesin istediğinde hayatını sona erdirme hakkı olmalıdır. Ama bence bu büyük bir hata olur. Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey vardır. Hayat var olduğu sürece umut da her zaman oradadır.

DOĞRU BİR BAKIŞ AÇISI İLE HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ
Eğer hayat sizin önünüze bir engel çıkardıysa, bu sizin suçunuz değildir fakat bu engeli önünüze çıkaran dünyayı suçlamak ve insanlardan yardım beklemek de hiç iyi bir fikir değil. Doğru bir bakış açısı ile bulunduğunuz durumdan maksimum seviyede avantaj sağlayabilirsiniz.
Fiziksel olarak engelli olan birisinin, bu durumun üstüne bir de psikolojik olarak engelli olmayı kaldırması oldukça güçtür. Bence insanlar fiziksel engellerinin zorluk çıkarmayacağı işlerle ilgilenmeliler. Örneğin Olimpiyat oyunlarına dair içimde bir ilgi ya da sevgi beslemiyorum. Öte yandan bilim, engelliler için son derece uygun bir alan çünkü her şey zihinde gerçekleşiyor.

İNSANLARI CESARETLENDİRİN
Yapamadığım şeyler teorik fizik alanında çalışırken hayatımda tam olarak bir engel oluşturmadı. Ailem, eşim, çocuklarım ve meslektaşlarım hep yardımcı oldular. İnsanlar her zaman başkalarına yardımcı olmaya niyetlilerdir fakat siz de elinizden gelenin en iyisini yaparak onları cesaretlendirmek zorundasınız!

VE SON OLARAK
Hayat size ekşi limonlar sunmuş olabilir ama şüphesiz onları kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz!

YORUM YAP