Sevginar Sali

Azar bilmecesi!

Bugüne kadar Silivri meclisinde muhalefetin ‘azarlar gibi konuştuğu' gerekçesi ile Başkan Bey'e ilettiği sitem durumunda hep Yılmaz'ın üslubu biraz daha yumuşak olabilir diye düşündüm… Biraz da; CHP ne de olsa seçim kaybetmiş taraf, onlara karşı yaklaşımda hassas olunması gerektiğine inandım. Ama Silivri Belediyesi'nin Varnalı Konutları ile ortaya koyduğu kentsel dönüşüm çabasına yönelik soru önergesini hiç iyi niyetli bulduğumu söyleyemeyeceğim. Buna rağmen Yılmaz'ın soğukkanlı tavrını koruması konuyla ilgili sürprizlerin başı ama sonu değildi. Başkan Bey'in nasıl başardığını bilmiyorum sürece dair tüm sinir harplerine ve iyi niyetinin ayaklar altına alınmasına karşın sağduyusunu korudu. CHP'nin bu açıklamadan ‘azarlandıkları' sonucunu çıkarmaları bende tek bir düşünce doğurdu; Başkan Bey azarlar gibi konuşsa da konuşmasa da onlarda azarlandıkları fikri sabit.
Volkan gibi patlamalarına bahane sayılmasın; Yılmaz'ın muhalefetin haksız ithamlarına yönelik sabrı bir noktadan sonra taşsa da Silivri halkına sorumluluğu baki… Beklenen de her daim bir belediye başkanına yakışan şekilde duruşunu muhafaza etmesi…
Varnalı Konutları ile ilgili süreçte CHP'nin çıkışını mevcut olan işleyişte her hangi bir eksikliği düzeltmek yerine elde edilen başarıdan pay sahibi olamamanın mızıkçılığını sezdim.
Söz konusu konutların dayanıksızlık endişesi yeni değil! Daha önceki yönetime defalarca gidilmiş ama sonuç alınamamışken, 10 yıl iktidarda olup hiçbir şey yapmadığınız konuyla ilgili 2 senelik belediye başkanının kat ettiği mesafe kıskanılacak bir şey olduğu kadar Silivri adına mutlu da olunabilecek bir konu.
Zahmetsiz rahmet yok maalesef…
CHP 10 senede yapamadığı her hangi bir şeyi 2 yılda yapanları sorgulamadan önce çok iyi düşünmeli.

DURUM GAYET İYİ
“Yeni üye katılımları” konusunda ne genel, ne İBB ne de yerelde iktidarın partisini haberleştirmelerimiz İYİ Parti kadar sıklıkta olmadı geride bıraktığımız bir yıllık süreçte. Bu saydıklarım arasındaki cılız çıkışlara İYİ Parti rahmet okutacak cinsten üyelerine üye kattı hem de salgın önlemleri arasında.
Önemli bir kısmına cansız anılardan dahil olduğumuz süreci bizzat içine girip te gözlemleyim niyetiyle Perşembe günü İYİ Parti'nin İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun katılımıyla düzenlediği rozet törenindeydim.
Genelde anket iktidar da yaptırsa muhalefet de, ama üç ama beş puanlık, sürekli artış gösteren tek bir parti oluyor; İYİ Parti…
Yerelde yarattıkları bu sinerjiyi sadece Refik Bek'in tecrübesi ile açıklamak mümkün değil. İl Başkanının ifade ettiği “dip dalga”nın İstanbul boyutlarını bilemem ama Silivri bir ölçü sayılırsa durum gayet İYİ.
İşimize gelse de gelmese de; gözle görünen bir gerçek var ortada. İYİ Parti'ye vatandaşın teveccühü ve Meral Akşener'in parlayan liderliği…
Ve sanıyorum önümüzdeki dönemde İYİ Parti'nin bu yükselişi yereldeki dengeleri de önemli oranda etkileyecek.
Bu arada genel seçim giderek bana hiç de öyle 2023 gibi uzak bir ihtimal olarak görünmüyor…
Refik Bek ile gerçekleştirdiğimiz son röportajda yaptığı tespitlerin önemli bir kısmını partideki heyecan havasından sonra farklı bir gözle değerlendirme ihtiyacım oluştuğunu da ekleyeyim. Siyasi gelişmelerle ilgilenenlere de tavsiyemdir.
İktidardan nasibini alan kimseye kısmet olmayan birlik ve beraberlik, 7'den 77'ye parti merkezinde buluşan sağlıkçısı, hukukçusu, sporcusu, ev hanımı…
Hayırlara vesile…

YORUM YAP