Engin Akın

Hiç kimseye özel bir takıntım yok!

Futbolda sonuca etki eden faktörler bellidir. Bunların başında sağlıklı işleyen mali tablo ile vizyoner bir sevk ve idare gelir.

Bunları sağlayacak olan kulübün başkanıdır.
Sonuca yansıtacak olan ise teknik sorumlulardır.
Silivrispor'da zirvede olduğuna göre başkan yapılması gerekeni, teknik sorumlular da elinden geleni yapıyor demektir.
Ancak orada ince bir nüans var.
Elinden gelenin en iyisini yapmak bile bazen yetmeyebiliyor. Onun için teknik sorumluların başkanın vizyonuna, temposuna uyum sağlayacak hamleler geliştirmesi beklenir.

Sadece saha içine odaklanıp “adım Hıdır elimden gelen budur” demek de kesinlikle yetmez.

Futbol sadece futbol da değildir.
Milyon dolarlık bütçeyle hareket eden organizasyonların reklam, tanıtım, pazarlama, medya, ekonomik, sosyal, kültürel ve hatta zaman zaman siyasi boyutları ve bunların hepsinin de farklı geri dönüşleri vardır.

İşte tüm bunlara ne derece etki ettiğiniz nasıl tepki verdiğiniz önemlidir.

Bir dostumuzla karşılaştığınızda bir gün “oturup bir şeyler yiyelim” deseniz, “kim bilir ne işi var” diye düşünülür.

Bizim toplumumuzda çilingir sofrasının yeri muhabbeti başkadır. Ne taktikler, ne takımlar kurulur arada bir memleket yeniden kurtarılır ama sonunda sarhoşun mektubu da okunmaz denir.

Bir süre ortalıkta görünmezsin “ne oldu ya, ayran mı içtik” diye sitem edilir. Birçok şeyin üstüne de bir bardak soğuk su tavsiye edilir.

Bizim tercihimiz ise kahvedir. Çünkü kırk yıl hatırı vardır…

Bir kısmımız için kahvenin etkisi geçmiştir, yemeği, çilingir sofrasını ya da ayranı tercih edenler olabilir, biz yine de “her şeyin üstüne bir bardak soğuk su için gelin, kahveleri tazeleyelim” diyoruz.

Her türlü sonuca kabul edilebilir etki-tepki gösterenler, liderlik özellikli kişiler olarak görevlendirilmek de o kişileri lider yapmaz.

Liderlik, olabileceklerle ilgili takip eden insanlara görüş ve yön vermeyi bir takım kültürü yaratmada becerili olmayı gerektirir.

Çok yetenekli oyunculardan kurulu takımların zaman zaman kolay maçları kaybederek şampiyonluğu kaçırdığını görebiliyoruz. Bu genellikle onların etkili ve güçlü bir takım kültürüne sahip olmadıklarından kaynaklanıyor.

Hiç kimseye özel kişisel bir takıntım yok…
Sadece böyle bir sonla karşılaşmayalım diye farkındalık yaratmaya çalışıyorum...

YORUM YAP