Ali Kemal Demir

Kulüpler 5 aydır Amatör liglerin kararını bekliyor

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve pandemi sebebiyle askıya alınan liglerin durumu amatörler adına henüz netleşmedi. Hayatı maddi-manevi olumsuz etkileyen bu sağlık sorunu karşısında toplumsal tedirginliği anlamak mümkün ancak hayat bir yandan devam etmeli.

 

Türkiye'de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü tarih olan 10 Mart 2020'den itibaren ligler, salgın tedbirleri kapsamında ertelenmişti. Profesyonel Ligler sona erdi. Bölgesel Amatör Ligden, 3.Lige çıkan takımlar da belli oldu. Ancak, BAL'da halen belirsizlik sürüyor. Ligden düşenler olacak mı belirsiz. SAL ile Süper Amatör Ligi olmayan illerde 1. Amatör Ligden BAL'a çıkan takımlar da belli olmadı.

 

2020-2021 futbol sezonunda amatörler adına sportif faaliyetlerin yasaklanması fasaryadan başka bir şey değil. Gerçi amatör sahaların iyileştirilmeyen durumları ve salgın hastalık endişesi bizleri elbette karamsarlığa itiyor ancak amatör futboldan geçinenlerin faraziyelerle insanları oyalamaya çalışması doğru bir yaklaşım değil. Son zamanlarda çok sık duyduğumuz ‘yeni sezonda amatör futbol olmaz' sözüne asla inanmıyorum çünkü Türkiye Futbol Federasyonu'nun bütçesinde amatör futbol gelirleri önemli bir meblağı kapsıyor. Sadece bu açıdan bile baktığımız zaman ligler oynanır demek mümkün.

 

Fakat buna rağmen TFF, amatörleri çok boşladı. Tam 5 aydır BAL, SAL, 1 ve 2. Amatör Ligler ile alt yapılar hakkında hiçbir açıklama yapmadılar. Ağustos'un ikinci haftasına geldik takımlar yeni sezonda hangi ligde olacaklarını bile bilmiyorlar. Buna rağmen de transfer çalışmalarını yapıyorlar lakin Amatör Futbol Ligleri Uygulama Esasları Kitabı ortada yok. Takımlar çok mağdur edildi, Kulüpler 2020-2021 sezonunda hangi ligde olacaklarını bile bilmez durumdalar. 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Lig hakkını kazanan takımları bile açıklayamadılar. Dünyada futbolun bu kadar kötü yönetildiği bir ülke sanırım yoktur.

 

İllerdeki ASFK'ler Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu yöneticisi Adnan Ersan'ın elindeki listeden haberdar fakat kendi illerinde bile Kulüplere kararları bildirmekten imtina ediyorlar. Bazı vilayetlerde BAL'a çıkacak takımların kura ile belirlenmesi bile yöneticilere teklif edildi. Oysaki takımların şu anda yeni sezona hazırlanması ve kamp sürecine girmesi gerekiyordu. Çok yakın tarihlerde İstanbul'da Ağustos'un 24'ün başlayan sezonu hatırlıyorum. Yıldıztabya Stadında Hasköy-Fikirtepe Dumlupınar maçı ile sezon SAL maçı ile başlamıştı.

 

Hatırlanacağı üzere, eski zamanlarda futbolu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) yönetiyordu. Türk futbolunun, 1992'de özerk yapıyı kazanmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile düşülen ihtilafın ardından bilhassa Deplasmanlı Amatör Lig'de (bugünün BAL'ı) büyük sorunlar yaşandığını unutmadık. O dönemde siyasiler devreye girmiş ve sorun kısmen de olsa çözülmüştü. Buna rağmen o sezon ligler tam 5 ay geç başlamıştı. 1993-1994'te ise Hakem camiası, maç ücretlerinin arttırılması için ülke çapında boykot yapması nedeniyle ligler ancak Kasım ve Aralıkta başlatılabilmiş, sezon büyük zorluklarla tamamlanabilmişti.

 

Geldiğimiz noktada İstanbul'da da liglerin durumu belli değil. Uyduruk demeçlerle gün kurtarılmaz. Süper Amatör Ligdeki 16 SAL takımının da BAL'a çıkarılacağını artık biliyoruz, SAL'a çıkmak için baraj maçı oynayan ve tek maçlı eleminasyonda kaybeden 8 takımın akıbeti belli değil, Süper Amatör Ligden düşme olacak mı? 2. Amatör'den 1. Amatör Lige 72 takım alındı, peki 1. Amatör Ligden düşme olacak mı? Ligler yarıda kaldığın lider olan genç takımlar şampiyon ilan edilecek mi? Alt yapı ligleri ne zaman açılacak?

 

Hatırlayın, Süper Ligde düşmenin kaldırılması ile birlikte BAL'dan 3.Lige çıkan takımların kararlarının TFF Başkanı değil, esas patron yani Gençlik ve Spor Bakanı açıkladı. TFF artık özerkliğini ve bağımsızlığını kaybetmiş bir kurumdur ve bu kurumdan sağlıklı ve sağduyulu kararlar beklemek gerçekten büyük bir iyimserlik olacaktır.

 

Velhasıl rotasız bir gemi gibiyiz, savrulup gidiyoruz.

 

Ali Kemal Demir

  1. Ekrem ERDOĞDU Ekrem ERDOĞDU

    ali kemal bey rotasız bir gemi değiliz bence herşey belli ama neden açıklanmıyor anlayamadım.Ali Düşmez bir film çrviriyor ama kovboy filmmi yoksa ne belli değil.hadi hayırlısı bakalım.

YORUM YAP