Ali Kemal Demir

Terfiler öncesinde İstanbul Hakemliği üzerine tespitler

Bu sezon Bölgesel Amatör Ligde, Sultangazi'nin bir maçına gittim. Sultançiftliği tramvay durağında indikten sonra İstanbul dışından olduğu belli olan 4 tane hakem gördüm. Maça geldiklerini anladım ve 'Stadı mı arıyorsunuz?' diye sordum. "Cebeci Stadına nasıl gideriz?" diye sordular. Taksiye binerseniz en fazla 50 lira yazar dedim, birbirlerine baktılar…

Hakemlikte para 2.Lig ve daha üst liglerde. Tek tek rakamlar vereceğim. 3.Ligde Hakemler geçen sezon 880 lira alıyordu, bu sezon ücretlere %100 zam geldi ve 1700 TL oldu. Yardımcılar ise1000 TL alıyor. 500 lira da harcırah alsalar yine yetmez çünkü bir otele gitseler bir gecelik oda fiyatı ortalama 700 TL… Hakemler zaten 1500 liradan 1000 lirayı yolda harcıyorlar. 2.ligde Hakemler şu anda 4000 lira alıyor. PTT 1.Ligde ise Hakemler maç başına 7500 lira alıyorlar. Süper Lig Hakemleri maç başına 20.000 TL alıyorlar. Süper Ligde Yardımcı Hakemler maç başına 13 bin lira alıyorlar. Süper Lig Hakemlerin ekstra gelirleri de var.

SAL'DA HAKEM ÜCRETİ 155 LİRA

Bölgesel Amatör Ligde Hakemler 400 lira alıyor, Yardımcı Hakemler ise 240 TL alıyorlar. 4. Hakem 200 liraya maç yönetiyor. BAL'da 150 km'yi geçerseniz alacakları para 435 TL de yol parası veriliyor. BAL Hakemlerinin bir gün önceden gelip Otelde konaklaması mümkün değil. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Çankırı'dan, Ankara'dan, Yozgat'tan Hakemler geldi. Bu hakemler şehirlerarası otobüslerle 8 saat yolculuk yaptılar. Otogarlara gidiş ve Stada ulaşım ile birlikte 12 saatlik bir yolculuktan söz ediyoruz.  3.Lig hakemleri bile çok ucuza maç yönetiyor.

İl Hakemleri ise Süper Amatör Ligde bir maçta 155 lira alıyorlar. Yardımcı Hakemler ise 90 lira alıyor. Otuzluk bir koli yumurta 90 Lira. Bir kalıp beyaz peynir ise 125 TL. Yani Hakemler beyaz peynir ve yumurta parasına maç yönetiyorlar. Bir de paraların uzun zamandır yatmadığını ifade etmekte bir sakınca görmüyorum. Liglerde 10 hafta geride kaldı ancak Yönetim Kurulu Üyelerinin 3 trilyonluk lüks araçlara bindiği TFF, amatör hakemlere 10 haftada sadece Eylül ve Ekim ayına ait maçların ödemesini yaptı. İlaveten, amatör Hakemler son 5 yılda sadece bir defaya mahsus zam aldılar. Bunun da miktarı

TAM 3 YILDIR AMATÖR HAKEMLERE ZAM YOK

2016'da Hakemler SAL maçlarında 72 TL alıyordu, 2016 Kasım ayında zam geldi ve 80 lira oldu. 2017 yılı Kasım ayında SAL Hakem ücreti 90 TL oldu. 2018'de zam olmadı. 2020 yılında yine zam olmadı. 2021 pandemi sezonunda zaten ligler oynanmadı. Geçen sezona Hakemler 90 liradan başladılar. Aralık ayında MHK Üyesi Ahmet Şahin'in destekleriyle Hakem ücreti 155 lira oldu. O gün bugün değişen, gelişen, güzelleşen bir şey yok. Hakemler için devre arasında en temel gıda olan bir muz artık Hakem soyunma odasına girmiyor.

2009'da profesyonel futbolculardan Hakemliğe başlamak isteyenler için bir kurs açıldı. 22 futbolcu bu kursa katıldı. Şimdi hiç birisi Hakemlik yapmıyor. Gerisini siz anlayın. Bu sistemde Hakem yetişmez çünkü adam kayırma iltimas almış başına yürümüş. Sadece Hakemlikte değil bu hamilik Antrenör kurslarında aynı terane var.

İL'DEN BAL'A KİMLER ADAY?

İstanbul'da 12 Aralık 2022 Pazartesi günü Maltepe Sahil Tesislerinde İl Hakemlerinin Bölgesel Hakem olmak için atletik testleri yapıldı. 25 Hakemin katıldığı koşuya alfabetik sıraya göre, Ali Eren Talu, Alp Tanırgan, Berke Akpınar, Berkay Urlu, Burhan Öztürk, Cihat Şamil Ulutaş, Deniz Güven, Enes Talha Hanbeyoğlu, Erkan Erzen, Erkan Tellioğlu, Gökalp Özen, Halil İbrahim Ekmekçi, Hüseyin Ahmet Ocaklı, İdriscan Ocaktan, İsmail Barkın Özsavlu, İsmail Mece, Kaan Aksoy, Korkut Erkanlı, Mehmet Alperen Güçyetmez, Mehmet Can Güler, Mustafa Demir, Oğuzcan Duran, Recep Buğra Demirci, Remzi Mert Coşkun ve Şakir Kepekçi katıldılar.

CANAN CANKURTARAN İSİMLİ HAKEMİ İZLEYİN

Bu koşularda Kaan Aksoy, İsmail Barkın Özsavlu ve Erkan Tellioğlu ile Halil İbrahim Ekmekçi 12 dakikada 2700 metre mesafesi olan koşularda başarısız oldular ve Bölgesel Hakem olma şansını bu sezon kaybettiler. Koşuları geçen Hakemlerin Salı günü yazılı kural sınavları var ve ardından Merkez Hakem Kurulu, tahminen 10 civarı Hakeme Bölgesel Hakem olarak 2022-2023 sezonunun ikinci devresinde şans verecek. Ben MHK Başkanı olsaydım bu isimlerden tüm şartları yerine getirirlerse daha önce BAL yardımcı Hakemliği de yapan sadece İstiklal marşı okununca duran Oğuzcan Duran, olağanüstü fiziğiyle eski Klasman Hakemi Barbaros Levent Özceylan'a ve maç yönetme şekliyle o zamanki adıyla A Klasmanı Hakemi İsmail Reşat Gül'e benzeyen (sadece benziyor zira Reşat Gül, İstanbul'un değil ülkenin en iyi Hakemlerindendi) İsmail Mece ile bu sezon çıktığı maçlarda çok başarılı olan ve Kurul'un da çok güvendiği Mehmet Alperen Güçyetmez'i ilk üç sıradan terfi ettirirdim. Bu üç Hakem ilerleyen yıllarda profesyonel Hakem olacak seviyedeler. Koşuda elenen İsmail Barkın Özsavlı'nun da terfi edeceği söyleniyordu. Genç yaşına rağmen Berkay Urlu da artık hakem olmuş ve İngilizce'yi ana dili gibi konuşan Urlu, BAL Hakemliğini sonuna kadar hak ediyor. Bu çocuğun genlerinde Hakemlik var… Bu sezon çok iyi maçlara çıkan Anadolu Yakasından Alp Tanırgan'ın da BAL Hakemi olması kesin gibi… VAR uygulamasını en iyi bilen Hakemlerden olan Deniz Güven'in gösterişli fiziği ve oyun kurallarını doğru uygulaması ile BAL Hakemi olması bekleniyor. Son olarak Bayrampaşa Altıntepsi-Alibeyköy maçında 90 dakika izlediğim Erkan Erzen'in de BAL Hakemliğini hak ettiğini düşünüyorum. Bazen Kulüp yetkilileri bir futbolcuyu izlemek için maça gider de bir diğer futbolcuyu transfer eder; Ben de hem Alibeyköy taraftarı olduğum hem de Hakemin geldiği seviyeyi göreyim diye tribünden takip ettiği maçta bir Yardımcı Hakem fark ettim. Ankara'dan gelen ve Altıntepsi- Alibeyköy maçında Yardımcı Hakem olan Canan Cankurtaran isimli genç kadın Hakemin cesaretine ve atletik yapısına hayran kaldım. Ayrıca bir bayrak çekişi var arkasında duranlar nezle olur. Bu kızı takip edin, çok iyi yerlere gelecek diye düşünüyorum. Son olarak genç Hakem tespitim var, Remzi Mert Coşkun. Bu kardeşimiz de çok iyi Hakem olacak.

MİRSAT SANCAKTAR ŞU ANDA 2.LİGDE MAÇ YÖNETİR

İstanbul'da İl Hakemliğinden BAL Yardımcılığı için isimleri ön plana çıkan Hakemler, Hüseyin Balkaya, Cem Han, Özgür Öztürk, Zülfikar Tutak, Tugay Can Tekşen, Nuri Miski, Burak Bulut, Burak Çınar, Ferit Özdemir, Şafak Enes Kış, Mehmet Karadaş, Yasin İhsan İnci, Mahmut Can Çilkız'in isimleri öne çıkıyor.

Ara dönemde BAL'dan da Klasmana Hakem alınacak. Eski bir futbolcu olan ve 17 yaşında Süper Ligde top oynayacak durumda iken Hakemliği tercih eden Mirsat Sancaktar için Klasman Hakemliğinin zamanı çoktan geldi. Sancaktar'ı 2.lige verin çatır çatır maç yönetir. Geçtiğimiz sezon iyi maçlar idare eden ve geçtiğimiz sezon bir 3.Lig maçına Hakem olarak giden ve bu dönemlerde üst üste 6 hafta aralıksız BAL maçına atanan Samet Tükenmez de büyük bir aksilik olmazsa Profesyonel Hakem olacak. Yine Muhammed Ömür'ün de Klasman Hakemi olması bekleniyor. İyi bir Hakem olduğuna kanaat getirdiğim Ali Koç'un da zamanı artık geldi. Maçlarında gördüğünü veren ve 12.kural bilgisi çok iyi olan Oğuzhan Talha Karakuş da artık Profesyonel Hakemliği hak ediyor.

ERDOĞAN ÖZKAYA, SERDAR AKKOÇOĞLU NEREDELER?

Abdülsamet Ulutaş, Oğuzcan Gökşen, Bursa'dan gelen Hatem Yarar, Fikret Hakan Abay, Ertuğrul Kösterelioğlu, Kadir Akpınar, Melih Aldemir, Seyfettin Alper Yılmaz ve Miraç Burak Özdöl Klasman için adı geçen Hakemler arasında.  Yardımcılardan Osman Korkmaz'ı başta tutuyorum. Berk Tezcan Mehmet Aygen, Önder Osman Zengin, Emrah Altındağ, Abdurrahman Kocatürk ve Hüseyin Can da Klasman yardımcı Hakemliği için isimleri ön plana çıkanlar arasında.

İlgili MHK talimatı C Hakemliğinde 40 yaşı son sene kabul ediyor. B hakemliğinde 45 yaş son sene sayılıyor. Süper Ligde ise hakemler 47 yaşına kadar maç yönetiyor. İstanbul'da amatör maçlarda sıkıntılar var çünkü hakem sayısı az ve BAL, Klasman ve saire Hakemlerin çoğunun hafta sonunda maç görevi yapar. Beni ilgilendiren İstanbul amatör ligleri. Durum böyle olduğuna göre, 1999'da Hakemliğe Sakarya'da başlayan ve çok iyi bir Hakem olan Erdoğan Özkaya'nın, çok iyi bir Hakem olan ve kalitesi tartışılmaz Serdar Akkoçoğlu'nun ve yine amatör liglerin yıllarca kahrını çeken başarılı Hakem Serkan Ergün neden amatör ligde görev almıyor. Bu hakemler talimat gereği İl Hakemliğine düştü ama şimdi maç verilse Süper Amatör Ligde bile santraya sandalye koyarak maç yönetecek seviyedeler.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ KADIN HAKEMİ ASEN ALBAYRAK

Kadın Hakemleri sona bıraktım. MHK'nin geçen hafta açıkladığı talimat birçok Kadın hakemi zorda bıraktı. Bu sene Kadın Hakemler arasından FİFA'ya alım olmayacak söylentisi var. Bu durumda bana göre Türkiye'nin en iyi Kadın Hakemi olarak gördüğüm ve şu anda Ankara'da hakemlik yapan Asen Albayrak'a yazık olacak. Eski bir futbolcu olan Asen Albayrak'ın birkaç sene içinde uluslararası seviyede maç yönetmesini bekliyorum. İstanbul'da İl Hakemliğinden terfi etmesi beklenenler arasında Ruken Dağ ilk sırada. Aslı Köse Güllüdere da terfi etmesi beklenen Hakemler arasında. Kadın Yardımcı Hakemlerden Gamze Çivi Altınova'nın Kadın Bölgesel Yardımcı Hakem olması bekleniyor. BAL yardımcı Hakemi olan Nimet Altunkıran ismini de bir yere not edin. Bu kadın Hakemimiz işini son derece severek yapan, özenen ve maçlarda olağanüstü göre anlayışı ile dikkat çekiyor.

HAKEMLER ERDEMİR'İ DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLADI

İstanbul'da FİFA Hakemi kalmadı. Bir dönem 8 FİFA Hakemimiz vardı. İstanbul derbilerini artık il dışından Hakemler idare ediyorlar. İstanbul, Türkiye'nin en zor ligidir. Takım sayısı, maçların heyecanı, rekabeti ve futbolcu sayısı ve bunun gibi birçok etkenden dolayı İstanbul demek Türkiye demektir. Hali hazırda Orhan Erdemir gibi değerli bir ismin İstanbul İl Hakem Kurulu Başkanı olması bir şans olarak nitelendirilebilir. Orhan Hocanın geçtiğimiz hafta EPAK eğitimine girerken tüm Hakemler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanması Hocanın ne kadar çok sevildiğinin de bir göstergesi. Ben de Orhan Erdemir gibi bir ismin İstanbul Hakemliğinin başında olmasını büyük bir şans olarak görüyorum. UEFA Hakem Gözlemcisi olan Orhan Erdemir'in Kurul'u da 7/24 mesai yapıp Hakem camiasına yeni yetenekler kazandırma gayretindeler. Bu aralar Kulüpler Hakemlerin ekseriyetle başarısız olduğundan dertli. Ben de Kulüplerin bu düşüncelerine katılmakla birlikte İl Hakem Kurul'unu da tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum çünkü imkânlar ve yaşam standartları Hakemliği olumsuz yönde etkiliyor. Bununla birlikte MHK Başkanı Sabri Çelik de İstanbul'dan ve Sabri hoca fırsat buldukça genç ve gelecek vadeden amatör Hakemleri izlemekten geri durmuyor. 

Hep birlikte biraz daha sabırlı olmalıyız ve bardağın dolu kısmına bakmaya çalışmalıyız. Rayından çıkan işler yoluna girecek gibi görünüyor.

Ali Kemal Demir

 

YORUM YAP