Cemil Kenar

Fenerbahçe’de son kale de düştü!..

Gelen gideni tek tek sıralamaya gerek yok. Ülke futbol tarihiyle ilgili olan herkes bilir ki transfer sezonu şampiyonu hep Fenerbahçe'dir.

En çok oyuncuyu, en iyi oyuncuları alır arada bir lig şampiyonu olur. Son yıllarda olduğu gibi uzun yıllar şampiyon olamasa da transfer şampiyonluğunu kimseye kaptırmaz.
Son yıllarda oyuncu sirkülasyonu o kadar fazla ki kadro sürekli değişiyor. Değişmeyen tek şey KALE idi…
Son 30 yılda bir iki istisna dışında Fener'in kalecileri hep yerli ve milli kalecilerdi.
Toni Shumacher'den sonra Engin, Rüştü, Volkan ile devam eden süreçte Fener kalesi yabancılara teslim edilmedi.
Kale semboldür, önemlidir.
3 Temmuz sürecinde gösterdi ki Fenerbahçe yıkılmaz kaleydi, ancak ne olduysa bu sezon bu anlayıştan vazgeçildi ve KALE DÜŞTÜ…

Bizim futbol ulemalarının beğenmediği medya destekli taraftar grubunun sürekli ıslıkladığı Altay dünya devi Manchester'e giderken Fener kalesi yıllar sonra bir bayancıya teslim edildi.
Şimdi Livakoviç'in, Altay'ın çıkaramadığı topları çıkıp almasını, tutamadığı topları tutmasını ve takımın şampiyon olmasını bekleyeceğiz.
Beklemekle sabretmek bize verdikleri bunlar.
“Yerel basın değil misiniz her şeyi abartıyorsunuz, ne var bunda bu bir spor olayıdır futbol bir oyundur, bunun yerlisi yabancısı olmaz” diyenler olacaktır ama mesele bu kadar basit değil.
Unutmayalım yabancı sayısı ikiydi üçe, beşe, sekize, on dörde çıktı. Sürekli artarak alt liglere amatör kümeye kadar yayıldı, böyle alıştırıldık ve bugün ülkemiz yabancı toplama merkezine dönüştü…

Bu bir bakış, duruş meselesidir.
Futbol asla sadece futbol değil aynı zamanda bir ayak oyunudur!...
Sen topun çizgiyi geçip geçmediğine odaklanırken sınırlar yolgeçen hanına dönebilir. Bunun farklı bir versiyonu bu sezon Arabistan'da deneniyor.
Araplar dünyanın en büyük kulüplerine sponsor oldular, bazılarını batın aldılar fakat beklentileri gerçekleşmemiş olmalı ki bu kez dünyanın en iyi futbolcularını inanılmaz paralarla kendi liglerine transfer etmeye başladılar.
Top cambazı Neymar, Ronaldo, Benzema vs. hepsi bedevi çadırlarında.
Bunu kendi liglerinde şampiyon olmak için mi yapıyorlar sizce?...
Cambaza baktırıyorlar!...

Hakem heyetinin memur ve emekliye verdiği zam kararı bu yüzden varıyla yoğuyla tüm hakemlerin vermediği ofsayt kararları kadar konuşulmuyor.
Ayrıca bir zamanlar bizim sevdiğimiz sanatçılarımız severek dinlediğimiz radyoda çalarken bundan sonraki benim olsun diye fal tuttuğumuz şarkılarımız türkülerimiz vardı. Onları kimler aldı?

Bizim geleneksel düğün mevsimlerimiz vardı.
Sünnet şölenlerimiz trafiği kilitleyen konvoylarımız vardı.
Evlilik düğünleri yine oluyor da farkında mısınız sünnet düğünleri o kadar azaldı ki, yerini veda partileri aldı!...
İşte böyle çıkmaz sokağa sokup yolun açık olsun dediler.
Üstat ne güzel demiş, “Mevzu atlıkarancalar değil dönen dolaplar yeğen!...”

YORUM YAP