SOSYOLOG: Aleyna Çalış

Boşanma süreci çocuklara nasıl açıklanır?

-İlk olarak eşiniz ile mümkün olduğu kadar ortak bir konuşma içeriği belirlemeli ve boşanma sonrası düzeninizi kurduktan sonra anne baba olarak durumu çocuğunuza birlikte açıklamalısınız.
-Çocuklarınıza, yaşlarına uygun açıklamalar yapmanın önemini unutmamalısınız. Boşanma kavramı en basit ifadeler ve geleceğe dair somut örneklerle açıklanmalıdır. Örneğin, “Biz artık aynı evlerde yaşamayacağız, sen.... ile ...... evde .....günler yaşayacaksın ama .....günlerde de biz seninle olacağız.” Diyelim ki çocuk burada “Neden?” ya da “Benim yüzümden mi?” ya da “Ben daha uslu olsaydım böyle olmaz mıydı?” gibi sorular soruyor. Bu ve benzeri sorulara -ki bu sorular çocuk süreci idrak etmeye çalıştığından, bir süre tekrar ve tekrar karşınıza gelecektir.
- “Seninle hiçbir ilgisi yok, çünkü böyle kararların çocuklar ile bir ilgisi olmaz. Bunlar anne ve babaların aldığı kararlardır.” gibi bir yanıt vermeniz, çocuğun olaya dair kendini sorumlu ya da suçlu hissetmesine engel olmaya yardım edecektir. (Bu açıklama küçük yaş çocuklarına yöneliktir.)
-Beş yaş altı çocuklar için boşanma basit kelimelerle anlatılmalıdır. Evden ayrılacak kişinin yaşayacağı ev güzel kelimeler ile betimlenmeli ve en kısa zamanda o evi ziyareti sağlanmalıdır çocuğun. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar, anne babayı bir bütün olarak algılar ve uzakta olanın başına kötü bir şeyler geleceğini düşünürler.
-Beş yaş üstü çocukların artık kısmen kendilerine ait bir hayatları vardır. Okul, arkadaşlar, ödevler gibi. Dolayısıyla bu yaş çocuğu boşanma haricinde kendi hayatında neler değişeceğini merak eder ve artık bu yaşta kendilerine söylenenleri düşünebilmekte daha doğrusu fikir yürütebilmektedirler olası senaryolar hakkında. Bu sebeple beş yaş üstü çocuklara boşanma ile ilgili açıklama yapılırken hayatlarında değişecek şeylerden ziyade aynı kalacaklara vurgu yapılmalıdır. Örneğin “Biz artık babanla aynı evde yaşamayacağız ama sen ne zaman istersen ve baban ne zaman müsait olursa görüşebileceksiniz. Biz seninle bu evde kalmaya devam edeceğiz ve sen okuluna devam edeceksin.” gibi.
-Boşanma kararının mümkünse anne baba ve çocuk sokakta iken belki yürüyüş halindeyken yapılması ve açıklama sonrasında etrafta olan olaylar hakkında doğal bir şekilde sohbete devam edilmesi, sürecin normalleştirilmesine olanak sağlayacaktır.
-Konuşma süresince anne ve babanın aynı oranda konuşuyor olması önemlidir; ebeveynlerden birinin terk edildiği hissi uyandırılmaması daha sağlıklıdır.
-Çocuklarınıza dair kararların yine de anne baba tarafından alınmaya devam edileceği açıklanmalıdır.
-Çocuklarınızı daima seveceğiniz ve görüşeceğinize dair konuşmalar unutulmamalıdır.
-Eğer o an yaşanan evde tek ebeveyn ve çocuk kalacaksa diğer ebeveynin yaşayacağı yer kısa bir zaman sonra (Düzenli ve çocuğa ayrılmış bir oda bırakılmış halde-oda çocuğun seçimleri ile hazırlanabilir.) gösterilmelidir.
-Konuşma yapıldıktan 1-2 hafta sonra evlerin ayrılması ideal olanıdır. Bu süre zarfında çocuk yanıt aradığı soruları sıklıkla dile getirebilir böylelikle.
-Hangi yaşta olursa olsunlar çocuklara ayrılık kararınız ile ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçının. Bu sizin özeliniz. Erişkin olduklarında dilerseniz ve dilerlerse onlara açıklama yapabilirsiniz.
-Çocuklarınızın iyiliğini ilk plana koyduğunuz takdirde zor da olsa süreç elbet kendi kendini onararak tamamlanacaktır. Ayrılma ve boşanma tek başına çocuklara zarar vermez. Bir diğer önemli nokta ise, boşanma sonrası her iki ebeveynin ve ebeveynlerin ailelerinin ya da yakın çevreden kişilerin çocuk üzülüyor diye normalde izin verilmeyen şeylere izin verilmesi, çokça hediye alınması, kendi hayatlarından feragat edip tamamen çocuk odaklı yaşaması çocuk için yarardan ziyade zarar olmaktadır. Çünkü bu sürdürülebilir bir süreç değildir ve dolayısı ile bir süre sonra hediyeler, ilgi ve alaka doğal olarak kesildiğinde çocuk bir başka terk ediliş ile karşı karşıya kalmaktadır. Çocuk için ideal olanı, ev ve okul düzeninde değişimler yaşamamasıdır.

YORUM YAP