Engin Akın

Kısır Döngüler


Herkesin yaşantısında gerçekleştirmek istediği farklı hayalleri ve idealleri mutlaka vardır. Bu hedefleri, istek, inanç, direnç ve çalışma çemberinden geçirebilenler başarıya ulaşıyor. İşin aslı, bu benim kehanetim değil uzmanlar böyle diyorlar. Bir başka deyişle istediklerinin bedelini ödemeyi göze alanlar ve bunu ödeyenler sonuca en sonunda ulaşıyor. Bu fatura bazen kişinin sağlığı, bazen aile düzeni, bazen dostları ile olan ilişkileri, bazen yaşantısı, hatta bazen en yakınları olabiliyor. İdmanlarını düzenli yapmayan bir sporcunun başarılı olamaması, işine zaman ayırmayan işadamının iflas etmesi, eşi ve çocukları ile ilgilenemeyen kişinin ailevi problemleri, kulübüne zaman ayıramayan yöneticinin başarısızlığı bedeli ödenmeyen isteklerin örnekleri.

Bir alanda çok başarılı olup, bir başka alanda çok kötü neticeler alan kişileri de, yaşamındaki dengeyi kuramayan örnekler olarak görüyoruz ki günlük yaşantıda bunun örnekleri çoğunluktadır.
 
Doğanın bu acımasız kuralı, kurumsal yapılarda da aynı şekilde kendini gösteriyor. Bir futbol takımının hücum futbolu oynamasının doğal sonucu savunmada bir takım riskleri göze almasıdır. Aynı şekilde savunma ağırlıklı futbolun bedeli de hücum zenginliklerinin azalmasıdır. Önemli olan kulübün kadro yapısına ve hedeflerine göre dengeyi kurabilmesidir. Yoksa daha önce hücum futbolu oynayan bir takımda gelen antrenörün sadece savunmayı düşünerek ben daha iyi iş yaptım demesi, klasik şark kurnazlığının demeçlere yansımış şeklidir. 

“İyi ağaç kolay yetişmez; rüzgâr ne kadar kuvvetli eserse, ağaçlar da o kadar sağlam olur” der J.Willard Marriot.
Şampiyonluk veya küme düşmeme mücadelesi içinde genç ve deneyimsiz oyunculara da yer verebiliyorsan ancak o gençleri kazanma fırsatını yakalarsın. Bu kazancı elde edecekler de ancak bunun riskini göze alabilecek cesarete sahip olanlar olacaktır. Rüzgâr durup lig bittikten, ligin hiçbir amacı kalmadıktan sonra kadrolarda gençlere yer vermek de yine klasik şark kurnazlığının kadrolara yansımış şeklidir.

Biz, tesis yönünden atılım yapacağız, biz bu sezon mutlak hedefimize ulaşacağız ve biz iyi oyuncu yetiştiren bir kulübüz söylemlerinin üçünü birden aynı iddia ile söylemek ancak genel kurul salonlarının alkışlarını alır.
Yaşamın realitesinde de kısır döngü içinde günü kurtarır. Sanırım bazı şeyleri kısaca anlatabilmişimdir.
Saygılarımla…

YORUM YAP