Hazır yemeğin güçlü adresi; Akan Catering

Hazır yemeğin güçlü adresi; Akan Catering

09.01.2020 10:20:29

“Taze ve doğal” anlayışıyla, A kalite ürünlerle 20 yıldır bölgemizde yemek hizmeti verdiklerini açıklayan Akan Catering Genel Müdürü Samet Akan, çalışma prensiplerin Hürhaber okurlarıyla paylaştı.

Akan Catering Firmasının Genel Müdürü Samet Akan, devlet ihalelerine katılarak kamu kurumları ve bölgemizde Nurullah Baldöktü İlkokulu, Silivri Ortaokulu, Ertuğrul Gazi Ortaokulu, Gazi İmam Hatip Ortaokulu, Toki Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Engelliler Merkezi'ne yemek hizmeti verdiklerini ifade etti. Akan, yemek servis güzergâhını Alipaşa, Değirmenköy-Silivri-Selimlpaşa-Ortaköy-Kavaklı-Çorlu-Çerkezköy-Beylikdüzü ve Büyükçekmece olarak açıkladı.

AKAN: A KALİTE ÜRÜNLERLE 20 YILDIR MÜŞTERİLERİMİZİN HİZMETİNDEYİZ

Akan Catering Genel Müdürü Samet Akan, firmasının hizmet anlayışını şöyle anlattı: “Şirketimiz; taşıma yemek, yerinde üretim, davet - düğün organizasyon restaurant vb. faaliyetleri ile 20 yıldır müşterilerine hizmet vermektedir. Merkezimiz İstanbul-Silivri'de Çanta mahallesindedir.

Akan Yemek A kalite ürünlerle, hijyenik üretim ve kaliteli servis anlayışı ile hizmet vererek; lezzetin adresi olmuştur. Müşterilerimiz, üretim tesislerini günün her saatinde ziyaret edebilir. Hijyen anlayışına farklı bir bakış açısı kazandıran şirketimiz; profesyoneller tarafından yapılan haşere kontrolleri, üretim yerlerinin üretim öncesi ve sonrasındaki temizlik kontrolleri, modern havalandırma ve su arıtma sistemleri kullanılmaktadır.

KALİTELİ VE ÇAĞDAŞ ÜRETİM ANLAYIŞIYLA ÖNCÜ BİR KURULUŞ OLMA AMACI

Akan Yemek, kurulduğu tarihten itibaren yemek sektöründe kaliteli ve çağdaş üretim anlayışıyla öncü bir kuruluş olmayı amaçlamıştır. Bugün de hedefi; sektördeki gelişmelere ve değişimlere yakalamak, şirket bünyesinde uygulanmakta olan çağdaş üretim standartlarını sürekli geliştirmek ve müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaktır.

LEZZETLİ HER BÜTÇEYE UYGUN CATERİNG HİZMETİ

Akan Yemek olarak misyonumuz; müşterilerimize çağdaş üretim koşullarında, hijyenik ve ev yemekleri gibi lezzetli her bütçeye uygun catering hizmeti firmamız olarak en önemli sorunluluğumuzdur.

 HİJYEN POLİTİKASI

Akan Yemek üretimin öncesinde, üretim sırasında ve sonrasında hijyene büyük önem vermektedir. Tesisin genelinde hakim olan hijyen; depolar, kahvaltı hazırlama, et hazırlama ünitesi ve yemek nakil araçlarına kadar tüm departmanlarda kendini hissettirmektedir.

ÜRETİM ATANLARINA GİRİŞ VE PERSONEL KIYAFETLERİ

Üretim alanında üretimle ilgili tüm personelin ağız maskesi ve bone takma zorunluluğu vardır. İmalat personelleri kendilerine özel terliklerle imalat alanına girebilmektedir. Görevliler dışında üretim alanına girenler ise bone, galoş ve maske takmak zorundadır. Firmamız hijyenin önemli bir göstergesi olan personel giyimine üretim aşamasında ve üretimin sunumu aşamasında da büyük bir önem verir.

MODERN PİŞİRME KOŞULLARI

Üretim son sistem pişirme kazanlarında ve konveksiyonel fırınlarda gerçekleştirilmektedir. Profesyonel tarzda yerleştirilen kazanlar ve fırınlar sayesinde yemekler hijyenik, modern ve seri bir şekilde üretilmektedir.

 İDEAL HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Şirketimiz yemek kokularını anında tahliye eden modern bir havalandırma sistemine sahiptir. Bu sayede ağır kokuların kurum içinde yerleşmesi, bakterilerin dip köşelerde üremesi önlenir. Ürünlerin hijyeni ve personelin sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan havalandırma koşulları, kaliteli üretimin önemli bir parçasıdır.

SU ARITMA SİSTEMİ

Suyun kendi yapısında bulunan unsurlar gıda güvenliğine uygun şekilde; tam filtrasyondan geçirilerek üretime dahil edilir. Tortu giderme, karbon filtrasyon ve ultraviyole arıtma işlemlerinden sonra su steril tanklara gelmekte ve kullanıma alınmaktadır. Şirketimizde arıtma işleminden geçmeyen su üretime giremez.

 ÜRÜNLERİN HİJYENİ VE MENÜ PLANLAMA

Akan Yemek, malzeme alımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünler stoklarımızda yüksek miktarda asla bulundurulmaz. Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeler ile et taze olarak alınır ve depolarda muhafaza edilir. Depolardan üretime alınan ürünler, ayıklama işlemi ile doğal parçalarından ayrıştırılır ve sterilizasyona tabi tutulur. Ardından dinlenme havuzlarında uygun süre bekletildikten sonra dezenfektasyon sağlanmış olur. Ürünler bu işlemlerden sonra üretime alınır.

Şirketimizde menüler, müşteri ilişkileri sorumlularının müşteri taleplerini dikkate aldığı, gıda mühendisi ve teknikerin kalori hesabını yaptığı ve şef aşçının pişim süresi ve uyumuna dikkat ettiği uzman bir ekip tarafından titizlikle hazırlanır.

 ET VE ET ÜRÜNLERİNDE HİJYEN

Akan Yemek, et konusuna özel bir önem verir. Veteriner hekim nezaretinde kamu kontrolündeki hijyenik mezbahalarda kesimi yapılan etler firigorifik araçlarla şirketimize getirilmektedir. Trakya Bölgesi'nin leziz ve sağlıklı besi hayvanlarından elde edilen etler yetkili makamlarca kontrol edildikten sonra soğuk hava zinciri bozulmadan şirketimize getirilir. Burada gıda mühendislerimiz tarafından kontrol edilen etler onaylandıktan sonra soğuk hava depolarımıza alınır. Her parti etten alınan numuneler Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı laboratuvarlarda tetkik ettirilir, sonuçlar gıda mühendislerimiz tarafından kontrol edilir ve sonuçlar ilgili dosyada klase edilir.

HİJYENE FARKLI BİR YAKLAŞIM

Akan Yemek yerinde hizmet, taşıma yemek ve outside catering hizmetlerinin tamamında mükemmel hijyen anlayışı ile hizmet verir.

Şirketimiz; üretim alanlarının hijyenini tamamlayacak önemli bir unsur olan haşere kontrolü konusunu profesyonel ekiplere devretmiştir. Hizmet verilen tüm alanlarla düzenli olarak haşere kontrolleri yapılmaktadır. Akan yemek bu konudaki tüm riskleri sigorta kapsamına alarak hijyende zirveyi yakalamıştır.

Yemek Nakil Araçlarının Hijyeni Yemeğin hijyeni kadar, servis yapılan araçların temizliği de çok önemlidir. Araçların temizliği; bakterilerin ürememesi ve çapraz kontaminasyonun (zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşması) önlenir.

HİZMET ANLAYIŞIMIZ

Mönüler gramaj ve kalori değerleri belirlenerek oluşturuluyor. Üretimin her aşamasında kullanılan malzemeler ve pişmiş ürünler özelliklerine uygun olarak soğuk odalarda muhafaza ediliyor. Üretimin her aşamasında taze ve A kalite ürünler kullanılmakta. Ürünlere özel soğuk hava depoları mevcut. Et ve et ürünleri için özel soğutma depoları, Derin dondurucu – üniteleri kullanılmakta. Kuru erzak depolarında hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun muhafaza edilmekte. Üretim ve servis paslanmaz çelik kaplarda yapılmakta. Resmi kuruluşlarca 3 ve 6 aylık periyodlarda personelin sağlık kontrolleri yapılmakta. Mikrobiyolojik kontrolü yapılarak özel bölümlerde arıtılmış su kullanılmakta. Üretilen yemeklerden örnekler alınmakta. Bu yemek örneklerinin tetkik raporları kayıt altında tutulmakta. Taşıma yemek hizmetinde yemekler, kapalı ve kendinden soğutmalı taşıma kapları ile müşterilere ulaştırılmakta.

365 gün kesintisiz üretim hizmeti vermekteyiz.

* Personelin sağlığını sürekli kontrol etmek ve korumaktayız,

* Sektördeki Yenilikçi Uygulamalar yapmaktayız,

* Hijyen esaslarının özgün uygulamalarını sektöre kazandırmaktayız

* Temizlik sonrası kontroller ile temizliğin kalitesinin ölçümünü yapmaktayız,

* Yemekte ısı kaybını önlemek için Termo-Box kapları tüm servislerde kullanmaktayız.”

Bilgi ve iletişim için: 02127465679 / 05417465679'u arayabilir, www.akancat.com.tr, info@akancat.com.tr'ye ulaşabilirsiniz.
Ersin ERGİN

 

YORUM YAP