Engin Akın

Bu Çatalca çok can yakar

Sezonun başlaması ile birlikte bizlerde de bir telaş hangi maça gitsek, hangi takımı takip etsek, güzel maç hangisi olur gibisinden kaygılarla maç seçeriz.

Öyle ya doksan dakika eziyet çekmektense keyifle maç izlemenin hazzını bizlerde yaşayalım. Hafta sonu tercihimi Çatalcaspor-Sultanbeyli karşılaşmasından yana kullandım. İyi ki de bu maçı takip etmişim.

Çatalca Stadı'nda oynanan ve doksan dakikası büyük bir kalite ve keyifli futbolla adeta ballı kaymak bir futbol zevki yaşadım.

Çatalcaspor özellikle kanatları çok can yakar. Kısaca şöyle özetleyebilirim, Çatalca'nın sağı öldürür, solu süründürür. Yaptıkları bindirmeler, adam eksiltmeler ve ortalar rakip defansı ve kaleyi oldukça zorluyor.

Defans hattının biraz daha oturmaya ihtiyacı var. Daha önce birbirleriyle oynamadıkları belli oluyordu. Adam kaçırmalar yaşandı ama çabuk telafi edildi. Orta saha biraz daha hücuma dönük oynarsa Çatalcaspor'un yenilme ve puan kaybı çok az olur.

Çatalcaspor'un bana göre eksileri;

Çok çabuk kabulleniyorlar.

Defansta çok çabuk eksiliyorlar.

Orta alanda hücuma yönelik oyun kurucu eksiklikleri var.

Kanatlar ile forvet hattı arasındaki anlaşmazlık çok fazla.

Kanatlardan yapılan ortalar çok arkalara düşüyor.

Ön direğe koşan forvetler boşa koşuyor.

Çatalcaspor'un bana göre artıları;

Kanatlar tam olmuş

Sağ bek ve sol beklerin sağ ön ve sol ön ile koordineleri mükemmel.

Kaleye fazla top gelmedi.

Stoperler hava toplarında iyiler.

Özellikle sağ bek ve sol bekin hücuma katkıları küçümsenmez.

Sağ açık ve sol açıklar yaptıkları ortalardaki isabet oranlarını arttırdıklarında tadından yenmez.

Sultanbeyli takımı ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Öyle ki ne defansta ne de ofansta bir türlü organize olamıyorlar. Orta sahaları ise top kaptırmaktan öte gidemediler ve maça bir katkıları olmadı.

Çatalcaspor maçının 1-1 tamamlanmasındaki en büyük etken Sultanbeyli defansı ve kalecisi oldu. Özellikle ikinci yarıda Çatalcaspor'un gol atacağı belliydi. Defansa ve kaleye o kadar çok iş düştü ki onların yerinde olmak istemezdim. Sultanbeyli böyle devam ederse ilerleyen haftalarda çok sıkıntı yaşarlar. Orta saha top tutamıyor, kanatlar işlemiyor.

Neticede gayet güzel ve keyifli bir maçtı. Çatalca takımı kampta piknik yapmamış çalışmış bir görüntü verdi. Sultanbeyli takımı ise hiç hazır değil. Eksikleri çok, hataları çok, yatsınlar kalksınlar defansa ve kaleciye teşekkür etsinler.

YORUM YAP