Cemil Kenar

Kaptanın seyir defteri

Yaşam çizgisi dedikleri doğum ve defin tarihleri arasında kalan yaşanmamış belkiler, yaşanmamış keşkeler ve içimizde tuttuğumuz neyseleri gösteren ince çizgiden ibarettir.

Bu kısacık çizgiyi önemli kılan ise içine sığdırabildiğimiz hikâyelerdir. Zaman zaman herkesin bir hikâyesi var diye birilerinin hikâyesini yazdığımız olmuştur, ancak hayat kısa ve kuşlar uçuyor.
Silivri'de ise yakınlık zamanla ve mekanladır, zemin de kaygandır!...
Yarınların ne getireceği bilinmez onun için başkalarından beklemeden elimiz kolumuz kalem tutarken yine herkesin bir hikayesi var diyerek bu kez kendi yaşam çizgimize şöyle bir bakıp fazla ayrıntıya girmeden ana başlıklar halinde yazıp deryaya atalım bulunsun…

Balık bilmezse Halik bilirmiş!...
Bizim hikâye 1962'de Istranca'da başladı.
74'te Küçükçekmece'ye taşınma öğrencilik, çekirdekçilik, odun kömürcülük derken 78'de Zeytinburnu Yıldızspor'a oradan da Fenerbahçe'ye atılan adımla 12 yılı profesyonel futbolcu yaklaşık 40 yıllık futbol geçmişi olan 60 yıllık bir hikaye bizimki…
Avrupa, Dünya, Olimpiyat Şampiyonu olmuş çok ünlü çok önemli isimlerle ortak anılar, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor derbileri 40 bin kişi önünde atılan goller, Gol Kralı filminde Kemal Sunal'a yapılan asistler.
Finaller, şampiyonluklar, kupalar, danışıklı maçlar, küme düşmeler, primler, cezalar, sakatlıklar, transfer hikayeleri ve ardından oyuncu, antrenör, yönetici olarak spora katkı ve futbola hizmet plaketleri.
Gazetelerin spor sayfalarında tek kanallı televizyonda boy gösterme. Haftanın oyuncusu seçilme, altın karmalar, idol Cemil Turan ile gazetelere manşet olma ve tabii ki Fenerbahçe takım kaptanlığı…
Fenerbahçe'nin 1979 yılı faaliyet raporunda adına rastlamanın dayanılmaz keyfi, arada profesyonel futbolcu kontenjanından ödenen vatan borcu, askerlik anıları.
Dönemin TÜSİAD başkanıyla her pazartesi Nişantaşı buluşmaları, sonrasında iş hayatı, esnaflık yılları ve evlilik kararı…
Benimle bir ömür geçer mi dedim, seninle geçirmeye bir ömür yeter mi dedi.
İşte bu bana bir ömür yetti.
Biri spor akademisi biri hukuk fakültesi mezunu iki çocuk, beslenme uzmanı bir gelin iki maaş, üç beş kira geliri ve yeşil pasaportla gidiyoruz. İşte kiminin hoşuna kiminin zoruna!...

Emeklilik dönemi de bastığın yerleri toprak deyip geçme tanı hikâyeleriyle geçiyor. İçinden nehir geçen şehirler, kuleler, kanallar, denizler, göller, çöller aşan uluslararası uzun yol hikayeleri.
40 bin fitte 5 saatlik uçuşlar, uçak fantezileri, michelin yıldızlı restoranlar en salaş mekânlarda yerin 400 metre altında yemek ve gondol turu.
Safariler, kervanlar, mercanlar, atavatan, anavatan, yavruvatan gezileri.
Google haritalar uygulamasında 18 milyon görüntülenmeye ulaşan paylaşımlar 9. seviye yerel rehberlik ödülleri ve bunların yanında çeşitli yayın organlarında yayınlanmış spor, kültür, sosyal içerikli yüzlerce makale.
60 yılın kısa özeti böyle ve yüklemeye devam ediyor.
Dünyanın en hafif şeyi doğrultusunda ilk günkü gibi taş gibi sımsıkı dimdik ilerlemeye devam ediyoruz.
Çalmadık, çırpmadık yediysek cebimizden, harcadıysak ömrümüzden farzet ki rüzgârdım esip geçtim hayatından
Ya da bir yağmur sel oldum sokağında
Sonra toprak çekti suyu… Kaybolup gittim.
Belki de bir rüyaydım uyandım ve bittim
Beni güzel hatırla

YORUM YAP