Işıklar: Sizler bizim hafızalarımızsınız

Işıklar: Sizler bizim hafızalarımızsınız

21.09.2016 07:12:45

19 Eylül Gaziler Günü anma etkinlikleri kapsamında Silivri Belediyesi tarafından yemek programı düzenlendi. 

Silivri Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen öğle yemeği bu yıl Öğretmen Evi'nde kaydedildi. İlçe protokolü 19 Eylül Gaziler Günü çelenk sunma töreninden sonra saat 13.00'da gaziler, aileleri ve şehit yakınları için öğle yemeğinde bir araya geldi.

TOKSÖZ: BAĞIMSIZLIĞIMIZDAN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ
Bu anlamlı günde duygularını ifade etmek üzere ilk olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Silivri Şubesi Temsilciliği adına Reha Toksöz mikrofona davet edildi. Toksöz konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve devamında gazilerimizin büyük katkıları unutulmamalıdır. Ülkemizin her karış toprağına bu vatan uğruna canlarını, kanlarını akıtan ve bu uğurda en değerli uzuvlarını kaybeden ve tarihimin altın sayfalarına isimlerini yazdıran kahraman gazilerimizin Gaziler Günü'nü kutluyorum. Ülkemiz adına gazilerimiz onurlu şahsiyetlerdir. 19 Eylül aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'e mareşallik rütbesiyle gazilik ünvanının verildiği gündür. Yüce Türk milleti hiçbir zaman bağımsızlığından taviz vermeyeceğini, devletimizin ve milletimizin sonsuza kadar var olacağını, şehit ve gazilerin verdikleri mücadelelerle tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Kahraman gazilerimizin ortaya koyduğu göz kamaştırıcı fedakârlıkların her fırsatta hatırlanması ve hatırlatılması milli bir sorumluluk olarak görülmelidir. Dünle bugün arasında kurulabilecek kopmaz maddi ve manevi bağın, geleceğe vereceği güç, ancak şehit ve gazilerimizin kıymetinin bilinmesiyle sağlanabilecektir. Bu vesileyle ebediyete intikal eden şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize minnet ve şükran duygularımı arz ediyor, sağlıklı, uzun ömürler niyaz ediyor, şahsım ve gazi arkadaşlarım adına hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

IŞIKLAR: TOPLUM HAFIZASIYLA YAŞAR
“Gazilik onur, şeref ve erdemi temsil eder” diyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Dünyada eşi benzeri görülmemiş örnek mücadeleler vererek bir milletin nasıl ayağa kalktığını göstermişiz. Mazlum milletlere örnek olmuşuz. Canını hiçe sayarak cepheye koşmuş ve düşmanları vatan toprağından atmışız. Bu genç cumhuriyeti yine ayakta tutacak olan sizlersiniz. Yan yana, omuz omuza, birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ile düşmana karşı koyarak, kanlarını ve canlarını vatan uğrunda seve seve feda etmelerinin ardındaki ruhu iyi anlamalıyız çünkü milletimiz ve vatanımızın bekası şehitlik ve gazilik bilincinin diri tutulmasıyla mümkün olacaktır. Toplum hafızasıyla yaşar. Sizler bizim hafızalarımızsınız. Yakın geçmişte yaşadığımız bir başka musibet bize daha büyük ders oldu. Daha beterinden Allah korusun ama bundan sonra çok daha uyanık, birlik ve beraberlik içinde, gönül gönüle olacağız. Onların kahramanca savundukları vatanımızı bizlerde aynı şuur ile ileriye taşımak zorundayız. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere onun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahramanlıklarıyla gurur kaynağımız olan gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Şehitlerimiz ile ebediyete intikal eden gazilerimize Allah'tan rahmet, kutsal görevlerini yerine getirirken yaralanan kahraman gazilerimize de sağlıklı ve mutlu, uzun ömürler diliyorum. İlçemizde bu beraberliği sürdürmek temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

BEKARLAR: BU ÜLKEYE HİZMET ETMENİN EN KUTSALI ŞÜPHESİZ Kİ CANINI ORTAYA KOYMAKTIR
Işıklar'ın ardından söz alan İlçe Kaymakamı Faruk Bekarlar, şunları söyledi: “Öncelikle tüm gazilerimizin Gaziler Günü'nü kutluyorum. Bu ülkeye hizmet etmenin tabi ki birçok yolu var ama bu hizmetin en kutsalı, en kıymetlisi hiç şüphesiz ki canını ortaya koymak suretiyle hizmet etmektir. Gazilerimiz şehadet şerbeti içenlerin hemen arkasından gitmektedirler. Bu ülke bugünlere çok kolay gelmedi. Çok büyük bedeller ödedik. Sakarya Meydanı'nda şehitler verdik, istiklal gazilerimiz oldu. 1950'li yılların hemen başında Güney Kore'de Tusan'da, 1974 yılında Beşparmak Dağlarında Türk milletinin şerefini ve namusunu korumak için şehitler, gaziler verdik. 30 küsur yıldır bu ülkede bölücü terör örgütüne karşı mücadele ediyoruz. Hakkari'de, Çukurca'da, Tendürek'te şehitler verdik, gaziler verdik, vermeye de devam ediyoruz. İşte daha 2 ay önce 15 Temmuz'da milletin iradesine, demokrasimize, cumhuriyetimize ve istiklalimize kast edenlere karşı tankların önüne atlayanlarla, göğüslerini kurşunların önüne siper edenlerle şehitler verdik, gaziler verdik. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye'nin kuzeyinde, ülkemizin hemen güney sınırında bir operasyon yürütüyor. Orada da şehitler verdik, gaziler veriyoruz. Velhasıl bu ülke bugünlere kolay gelmedi, yarınlara da kolayına taşınmayacak ama bu millet ecdadından ve tarihinden aldığı ilhamla istiklali, mevcudiyeti, demokrasisi mevzu bahis olunca gözünü kırpmadan gerekiyorsa canını verip şehit olacak, gerekiyorsa tehlikeyi bertaraf ederek gazi olacak. İşte bu duygu ve düşüncelerle ben bu memlekete hizmet eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk gazi unvanını verdiği gazimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de nice sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Belediyemiz geleneksel olarak her Gaziler Günü'nde bizlere ev sahipliği yapıyor. Bu öğle yemeğinde bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum.”


Hazal BAŞARAN

YORUM YAP