“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama beklİyoruz”

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama beklİyoruz”

22.02.2023 10:46:13

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, arama kurtarma ekipleri tarafından sağ kurtarılan çocukların, aileleri veya yetkili kurumlar dışındaki kişilere, tarikat ve cemaatlere teslim edildiğine veya kaybolduğuna yönelik iddialarla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından açıklama istedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, arama kurtarma ekipleri tarafından sağ kurtarılan çocukların, aileleri veya yetkili kurumlar dışındaki kişilere, tarikat ve cemaatlere teslim edildiğine veya kaybolduğuna yönelik korkunç iddialar üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama beklediklerini duyurdu.
Konuya ilişkin dernek tarafından yapılan açıklama şöyle: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ilimizde etkisini gösteren deprem, ciddi sayıda yurttaşımızın can kaybına ve yaralanmasına yol açmıştır. Can kayıplarımızın ve yaralılarımızın acısı hepimizin yüreğindedir.
Arama kurtarma ekipleri tarafından sağ kurtarılan çocukların, resmi kurumlara bildirilmediği veya kayıtlara geçirilmediğine dair suç duyuruları yapılmış ve bu iddialar basına yansımıştır.
Basında yer alan bir diğer korkunç iddia, arama kurtarma ekipleri tarafından sağ kurtarılan çocukların, aileleri veya yetkili kurumlar dışındaki kişilere, tarikat ve cemaatlere teslim edildiğine veya kaybolduğuna yöneliktir.
“TÜRK CEZA KANUNUN 234. MADDESİ UYARINCA SUÇTUR”
Anayasa'nın 41. maddesinde “Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.”; 61. maddesinde ise “Devlet, korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırılması için her türlü tedbiri alır. Bu amaçlarla gerekli teşkilat ve tesisleri kurar veya kurdurur.” denilmektedir. Ayrıca çocukların kaçırılması veya alıkoyulması, Türk Ceza Kanunu'nun 234. maddesi uyarınca suçtur.
“TARİKAT VE CEMAATLERİN ÇOCUKLARLA ANILMASI GELECEĞİMİZ İÇİN AĞIR BİR TEHDİT”
Ülkemiz ve özellikle depremden etkilenen 11 ilde yaşayan vatandaşlarımız, deprem nedeniyle zaten derin bir yıkım içindedir. Çocukların tarikat ve cemaatlere teslim edildiğine ilişkin iddiada bile bulunulması, tüm toplumda daha derin bir güven kaybına ve yıkıma neden olacaktır. Bu çağda yeri olmayan ve kapatılması gereken tarikat ve cemaat yapılarının çocuklarla anılması, geleceğimiz için ağır bir tehdittir.
“AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”
Söz konusu iddialara ilişkin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan ivedilikle açıklama yapmasını bekliyoruz.
Cumhuriyet Savcılıklarının, iddiaları derhal araştırmasını ve arama kurtarma ekipleri tarafından sağ kurtarılan çocukların, fiziki ve psikolojik sağlıklarının korunması amacıyla devletin, tüm önlemleri almak için seferber olmasını bekliyoruz. Unutulmasın ki, gerek uluslararası hukukta gerekse iç hukukumuzda “Çocuğun Üstün Yararı İlkesi” kabul edilmektedir. Depremzede çocuklarımızın sağlıklı koşullarda bakımını ve velayetini üstlenecek yakınları yoksa bu çocuklarımız, yasa gereği ivedilikle devlet korumasına alınmalıdır. Tüm ilgilileri uyarıyoruz; tek bir çocuğumuzun bile kaybolmadığına ilişkin tatmin edici açıklamalar bekliyoruz.”Renginar SALİ

YORUM YAP