Yılmaz: Yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz

Yılmaz: Yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz

25.06.2020 15:10:20

Bir yıllık çalışmalarını medya mensupları ile değerlendiren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, yapılanları anlattı ve “Görevi devraldığımız günden bugüne kadar, sizlere en iyi nasıl hizmet edebiliriz, Silivri'mizin sorunlarını en hızlı şekilde nasıl çözebiliriz diyerek, canla başla çalışıyoruz. Sizlerin memnuniyeti ve hayır dualarınızdan aldığımız güçle daha güzel ve daha mutlu bir Silivri için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

1 yıllık hizmet dönemini değerlendirmek üzere düzenlediği Başkan Yardımcılarının da katıldığı, basın toplantısında adaylık sürecinde destek isterken verdiği sözleri hatırlatarak söze başlayan Başkan Volkan Yılmaz,  yapılanları anlattı.

“Tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile, her bir köşesi ayrı bir cennet olan, Silivri'mize ve siz güzel insanlarına hizmet etmek niyetiyle uzun bir yolculuğa çıktık” diyen Başkan Volkan Yılmaz, geride bıraktığı bir yıllık hizmet sürecinde yapılan çalışmaları basın toplantısında medya mensuplarıyla paylaştı.

“Bizleri bağrında besleyip büyüten, her bir sokağında, her bir köşesinde, acısıyla tatlısıyla birçok anımızı saklayan Silivri'mizi, daha güzel ve daha yaşanabilir kılmak adına çıktığımız bu yolculukta;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi ve evladı olmaktan her zaman gurur duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin takdirleriyle, 29 Aralık 2018 tarihinde, Silivri Belediye Başkan Adaylığına layık görüldüm.

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı olarak, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatı, AK Parti teşkilatı ve değerli meclis üyesi arkadaşlarım ile birlikte, daha güzel bir Silivri için hazırladığımız projeleri, gönül kapılarınızı çalarak, mitingler, toplantılar ve ziyaretlerle sizlerin takdirine sunduk. Sizler bize inandınız, güvendiniz ve bu kardeşinizi destekleyip, 31 Mart 2019 seçimlerinden büyük bir zaferle çıkmamızı sağladınız” diyen Yılmaz, temel çalışma konularını şöyle paylaştı:  “Kıymetli Silivrililer; Sizlerin bize olan inancı, güveni ve teveccühü ile, 8 Nisan 2019 tarihinde mazbatamızı alarak, Silivri'ye hizmet için göreve başladık. Omuzlarımızdaki yükün ağırlığı ve sorumluluğun bilinci ile, tüm sorunlarını yaşayarak bildiğimiz Silivri'miz için, ‘Bismillah' diyerek hemen işe koyulduk.

Silivri'ye yaşayan annelere,  geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, gençlerimize, verilmiş sözlerimiz vardı. Çiftçimize, sanayicimize, esnafımıza, hâsılı Silivri'ye verilmiş sözümüz vardı.

Bu sözleri yerine getirmek için, tüm gücümüzle gayret ettiğimiz, 1 yıllık çalışmalarımızdan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

PLANLAMA SÜRECİ

Öncelikle, Silivri'mizi daha düzenli ve daha yaşanabilir bir hale getirmek adına, her işin başı plan dedik. Bu amaçla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla, geçmişte kapatılmış olan belde belediyelerinin, farklı imar uygulamalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle, Plansız Silivri olarak anılan şehrimizin, Planlı Silivri olarak anılmasını sağlayacak, plan bütünlüğünün hazırlıklarını tamamlayıp ihalesini gerçekleştirdik.

İhalesini gerçekleştirdiğimiz 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları, gerekli olan bölümlerde 1/ 5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/100.000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı Silivri bölümü revizyonu ile, Marka Kent Silivri'mize ayrı bir değer katıyoruz.

Çok önemli olan bu planlamaları yaparken, ilçemizin geleceğini oluşturacak yatırımların kaynaklarını da düşünüyoruz.

BELEDİYEYİ 248 MİLYON BORÇLA DEVRALDIK, 9 AYDA 20 MİLYON BORÇ ÖDEDİK

Göreve geldiğimizde, masaya yatırdığımız hususlardan biri de, 248 milyon lira eski para ile 248 trilyon lira borçla devraldığımız belediyenin mali yapısını düzeltmek oldu. Bu kapsamda, birçok tasarruf tedbirleri alarak, giderlerimizi en aza indirgeyip, gelir artırıcı uygulamaları harekete geçirdik. Kurum, firma ve personel ödemelerini düzenli hale getirdik.

Sizlerden aldığımız yetki ile, uygulamaya koyduğumuz ‘israfı önleyip tasarrufa yönelme ve gelirlerimizi arttırma' politikası sayesinde 9 aylık bir sürede, personel ve kurum ödemeleri başta olmak üzere 20 milyon lira borç ödemesi yaptık.

67 MİLYON ÇÖPE GİTMEYECEK

Belediyelerin en önemli görevlerinden birisi de evsel atıkların, yani şehrin çöpünün toplanmasıdır. Bunun altını kalın çizgilerle çizerek söylüyorum, İstanbul'da 39 ilçe arasında şuanda çöp toplama işini ihale etmeyip kendi imkanları ve kaynakları ile toplayan tek belediye Silivri Belediyesi'dir. Şimdi siz bunun bize ne faydası var diyebilirsiniz! Bakınız, göreve geldiğimizde çöp toplama işini yapan firma Silivri'nin çöpünü 1 yılda 18 milyon liraya topluyordu. Oysa biz şuanda aynı işi, daha kaliteli olarak 1 yılda 4 milyon 500 bin liraya mal ediyoruz. Kaba bir hesapla, yıllık 13 buçuk milyon lira Silivri Belediyesi'nin kasasında kalıyor. 5 yılda toplam 67 milyon 500 bin lira belediyemizin kasasında kalacak ve şehrimizin hizmetlerine harcanacaktır. Dolayısıyla 67 milyon 500 bin lira çöpe gitmeyecektir.

GELİR ATTIRICI TEDBİRLER İLE BÜTÇEYE 3,5 MİLYON KATKI SAĞLANDI

Tasarruf tedbirlerimizin yanı sıra, belediye gelirlerinin artırılması noktasında girişimlerde bulunduk. Kent Bilgi Sistemimiz ile yapılan parsel taramasında, 25.785 parseli incelemeden geçirdik. Bu uygulama ile belediye bütçesine 3,5 Milyon lira katkı sağladık.

Daha önce kimin ekip biçtiği belli olmayan belediye arazilerimizi tespit ederek ihaleye çıktık. Birde, ekip biçenler tarafından herhangi bir kira ödenmeyen belediye arazilerini tespit edip, geriye dönük ecrimsilleri tahsil ederek, bütçemize ciddi bir gelir sağladık.

BELEDİYE ARAÇ SAYISI %30 ARTTIRILDI

Görevi devraldığımızda Belediyemize ait 91 adet aracımız vardı. Belediyemizin kasasına hiçbir yük getirmeden, hayırseverlerimizin hibeleriyle 33 adet aracı belediye filomuza katarak, araç sayımızı 124'e çıkardık. Buradan anlaşılacağı gibi Silivri belediyesinin bugüne kadar olan araç sayısını, 1 yıl gibi bir sürede %30 arttırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Araç filomuzu genişletme çalışmalarımız ile sizlere daha kaliteli ve zamanında hizmet veriyor, aynı zamanda belediyemize yüklenen yüksek araç kira bedellerinden de kurtuluyoruz. Ayrıca, Envanterimizde kayıtlı olan, ancak uzun yıllar atıl bırakılan 9 midibüsün ve 4 kamyonetimizin bakım onarımlarını yaparak, Silivrili hemşerilerimizin hizmetine sunduk.

DEPREME HAZIRLIK

Silivri'de yaşayan her bireye hizmet etme görevimiz olduğu gibi, siz değerli hemşerilerimizin can güvenliğini korumak, koruyucu önlemler almak da bizim görevimiz. Bu zamana kadar yapılmayan, üzerine gidilmeyen, yüzleşmekten imtina edilen deprem gerçeğiyle ilgili, çok kapsamlı bir çalışma başlattık.

Bildiğiniz gibi, Silivri'de geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ayrıca birçok artçı depremi hissettik. Çok şükür ki, ufak tefek hasarlar dışında can kaybı yaşamadık. Allah göstermesin, olası bir depremde can ve mal kaybının önüne geçmek adına, tüm senaryoları oluşturmak, ve tedbirlerimizi almak mecburiyetindeyiz. Üzülerek söylüyorum ki, Silivri'mizin imarlı 16 bin hektarlık alanın 4 bin 500 hektarının 1999 depremi sonrası kriterlerine göre yapılmış, jeolojik etütleri olmadan imara açılmıştır. Bu yüzden Kentsel Dönüşüm Strateji Belgemizi hazırlatarak ilçenin tüm afet risk alanlarını belirliyoruz. 

İlçemizin afet risk alanlarını tespit edip, sorunlu görülen bölgelerde yaşayan hemşerilerimize, güvenli alanlar oluşturulması için, yol haritamızı belirleyeceğiz. Kendi alanında uzmanlar ve üniversiteden danışman hocalarımızdan oluşan heyetimizle, kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Bu konudaki çalışmaları Çevre Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile beraber koordineli şekilde sürdürmekteyiz.  

 İhmal edilen hasarlı binalardaki çökmelere, zaman zaman televizyonlarda seyrederek şahit oluyoruz. İlçemizde böyle bir acıya mahal vermemek, can ve mal güvenliğini korumak adına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkım kararı bulunan hasarlı binalar başta olmak üzere, kaçak, ruhsatsız ve metruk binaların yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, deprem hasarlı olduğu tespit edilen, ve bakanlık tarafından mülk sahiplerine verilen yasal süre içerisinde yıkılmayan 22 binamız vardı. Bu binalardan 21 tanesinin yıkımını gerçekleştirdik. 1 tanesinin de yıkım süreci devam ediyor. Ayrıca, Belediyemiz tarafından kaçak veya ruhsatsız olduğu tespit edilen 170 binadan 71'ini yıktık. 99 binanın ise yasal işlemleri devam etmektedir.

Bir diğer konu da, sizlerden oldukça şikâyet gelen metruk binalar konusu. ‘Uyuşturucu Eylem Planı' kapsamında, madde bağımlıları tarafından suiistimal edilen, 131 metruk bina tespit ettik. Bunların 82 tanesinin yıkım işlemi tamamlandı. Geriye kalan 42 metruk binayı da, canlı girişine kapatılarak kullanılamaz hale getirdik.

RESTORASYON SÜREÇLERİNE NEŞTER

7 bin yıllık tarihi geçmişi olan Silivri'mizde, sizlerin de bildiği gibi ata yadigârı eserlerimiz var. Ancak bu eserlerden bazıları, ne yazık ki kaderine terk edilmiş vaziyetteydi. Ecdat yadigarı emanetlere sahip çıkmak boynumuzun borcudur diyerek, ivedilikle çalışmalarımıza başladık. Varlıkları ile şehrimize manevi değer katan, Mimarsinan ve Vakkas köprülerimiz için de harekete geçerek, restorasyon çalışmalarının başlanmasına vesile olduk. Yıllarca ihmal edilip, unutulan, tarihi köprülerimizi emanet bilip sahip çıktık. İki köprümüzde de çalışmalar kesintisiz devam ediyor. İnşallah bu yaz sonuna kadar tamamlanacak ve siz değerli hemşerilerimizin kullanıma açmış olacağız.

145 BİNA CEPHESİ BOYANDI

Marka Kent Mutlu Silivri sloganı ile, Silivri'mize değer katacak, ve cazibe merkezi haline getirecek projeler ürettik. Muhteşem gün batımı manzarası ile, eşsiz bir güzelliğe sahip olan sahil bölgemizde, Sokak İyileştirme Projemizi hayata geçirerek, 145 bina cephesini rengârenk boyadık. Sizlerden çok güzel geri bildirimler aldığımız projemizle, sahil bölgemiz yepyeni bir görünüme kavuştu. 

Yine, Islah çalışması tamamlanan Boğluca deresi etrafında, sahilimize yakışır bir şekilde düzenleme ve peyzaj çalışması yaptık. Ayrıca, bölge esnafı ve vatandaşlarımızın talebini yerine getirerek, dere üzerine montajını yaptığımız Mobil Yaya Köprüsü ile, günlük yaşamı olumsuz etkileyen geçiş sorunu ortadan kaldırdık.

OTOPARK ÇALIŞMALARI

Sizlerin de bildiği gibi, ilçemizin en büyük meselelerinden biri de otopark konusu. Ticari hareketliliği ve sosyal yaşamı oldukça etkileyen, otopark problemine son verecek çalışmalara, göreve gelir gelmez başladık. İlk etapta, Devlet Hastanesi yanında 250 araçlık otoparkı tamamlayarak, kullanıma açtık. Aynı şekilde, Belediye binamızın yanında 250 araçlık, ve 19 Mayıs meydanında 300 araçlık olmak üzere, altı otopark üstü meydan olarak kullanılacak projemiz için, gerekli adımları attık. Kısa sürede bunları da tamamlayarak, sizlerin hizmetine sunacağız. Ayrıca, eski festival alanı, mevcut festival alanı ve otogarda bulunan otoparklardaki karışıklık ve düzensizliği ortadan kaldırıyoruz. Vatandaşlarımıza  güvenli, kaliteli ve ekonomik hizmet sunabilmek için, bu otoparklarımız, artık belediyemiz tarafından işletilecektir.

YÜZME HAVUZU İNŞAATI BAŞLADI

Sizlerle bir araya geldiğimiz her programda, söylediğiniz bir konu vardı. Ben de sizlere söz vererek, bu hayalinize kavuşturacağımı söylemiştim. Silivri'yi, İstanbul'un yüzme yavuzu olmayan tek ilçesi olmaktan kurtarıyoruz.  Projesi tamamlanan olimpik yüzme havuzumuzun imalatı başladı. Özlediğiniz, hak ettiğiniz yüzme havuzunuzu, doya doya kullanacaksınız. Tabi ki sadece gençlerimiz değil, yetişkin tüm bireyler bu hizmetten faydalanacak. Hayırlı uğurlu olsun.

GENÇLİK MERKEZİ

Yine sizler için düşündüğümüz Gençlik Merkezi üzerine de yoğunlaştık, en kısa sürede müjdesini vereceğiz. Müsterih olun, spordan sağlığa, kültürden sanata her alanda sizler için yatırım yapmaya devam edeceğiz. 

YAT LİMANI PROJESİ

Geride bıraktığımız bir yıl içerisinde, proje sürecine başladığımız ve Silivri'mize değer katacak projelerimizden biri de, Yat Limanı Projemizdi. Yat Limanı yapımıyla ilgili projemizin, uygulama bütünlüğü açısından gerekli görülen detayları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından onaylandı. Projelendirme çalışmaları, ilgili kurumlar ile işbirliği içinde hızla devam ediyor. Yapılacak 250 teknelik yat limanı, Silivri'ye büyük bir katma değer sağlayacak. Modern ve daha düzenli, yeni bir balıkçı barınağı ile yat limanını ilçemize kazandıracağız. 

KALE PARK YEPYENİ BİR ÇEHREYE KAVUŞTU

Silivri'nin tarihi simgelerden biri olan, geçmişte birçok tarihi olaya ev sahipliği yapan ama, yıllardır unutulan, bakımsız bırakılan Kale Park'ı, yepyeni bir görünüme kavuşturuyoruz. Büyük bir hızla devam eden yenileme çalışmalarımız bittiğinde, muhteşem bir tesisimiz olacak. Burada sizler, ailenizle birlikte güvenli ve huzurlu vakitler geçireceksiniz. 

SAĞLIK OCAĞI SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Seçim çalışmalarımızda karşılaştığımız, her şeyin en güzeline layık olan annelerimizin bize ilettiği taleplerden birisi de, yetersiz sağlık ocağı konusuydu. Silivri'deki sağlık ocakları sıkıntısını çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bütüncül bir anlayış ile, hangi mahallemizde, sağlık imkanları açısından eksik gedik ne varsa tamamlamaya gayret ediyoruz. Seymen mahallemizde sağlık evinin tahsisini yeniledik, bakımlarını ve iyileştirmelerini yaptık. Uzun yıllar Semizkumlar mahallemizde olmayan sağlık evi sorununu da çözüme kavuşturarak, Gezici Sağlık Ocağımızı hizmete başlattık. bununla da kalmayıp, Akören ve Gümüşyaka Mahallelerimize yepyeni sağlık ocakları kazandırıyoruz.

Yola çıkarken verdiğimiz sözlerden biri de, yine Silivri'nin olmayan bir Kültür Merkezi ve Kent Parkıydı.

İstanbul'un 39 ilçesi arasında, Kültür Merkezi olmayan tek ilçe, ne yazık ki Silivri. Modern, konforlu, kullanışlı ve birçok alanda sizlere yakışır bir Kültür Merkezine çok yakında kavuşacağız. 

Eylül ayındaki depremde hasar gören Silivri Stadının bulunduğu alana; Millet Bahçesi, Kültür Merkezi ve Hükümet Konağı projemizin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından uygun görülmesinin ardından, projeye ilişkin gerekli olan işlemlere start verildi. Yakın bir zamanda çalışmalar başlıyor. Huzur dolu vakit geçireceğimiz Millet Bahçesi'nin yanı sıra, sizlerin hak ettiği kalitede inşa edilecek Kültür Merkezi hasreti de sona ermiş olacak.

Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na bir kez daha teşekkür ederim.

Güvenlik yatırımları ve hizmet yatırımlarımız devam ediyor.

HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANIYOR

Silivri'nin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükteki hükümet konağımızın yapımına, çok yakında başlanıyor. Ve hükümet konağımız tamamlandıktan sonra şu anki kaymakamlık binamızı da, sizlere daha önce söz verdiğimiz gibi kent müzesi haline getirilerek Silivri'mize hediye edilecektir.

GÜVENLİK YATIRIMLARI

Silivri'deki huzurumuzun haklı gururunu taşıyan emniyet güçlerimiz için de harekete geçtik.  İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Selimpaşa Polis Merkezi amirliği için yeni bina ruhsatlarını yıl içerisinde onayladık. İnşaat çalışmaları şuanda devam ediyor. İçişleri Bakanlığımızca yapılan projeler tamamlandığında, güvenlik güçlerimiz modern ve güvenli binalarda hizmet verecek.

SAĞLIK YATIRIMLARI

Yine buradan sizinle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. İçerisinde 112, sağlık evi ve verem savaş dispanseri bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün yapımına çok yakın bir zamanda başlanıyor.

Bu vesileyle bu projeleri Silivri'mize kazandıran Ak Parti Hükümetine Silivrili hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

SOSYAL YARDIMLAR

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” inancı ile, Silivri'de yaşayan ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Silivri Gıda Bankası aracılığıyla, ihtiyaç sahibi 3 bin 900 haneye her ay düzenli olarak gıda yardımı yapıyoruz. 

Oldukça düzensiz ve kontrolsüz olan Gıda Bankasının işleyişini değiştirerek, Yeni Gıda Bankası Modelini devreye sokup, denetlenebilir ve şeffaf hale getirdik. Yeni sistemle birlikte, hayırsever vatandaşlarımız, yaptıkları ayni veya nakdi yardımların, kime, nasıl teslim edildiğini, gün ve saatine varana kadar öğrenebiliyor. Buna ek olarak, kurumumuz tarafından yapılan araştırma ve incelemelerden sonra, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımıza “Mutlu Kart” tanımladık. Bu kartla, Gıda Bankamız ve Sosyal Giyim Mağazamızdan, gelir durumlarına göre ayarlanan limit miktarında alışveriş yapabiliyorlar.

Yardımlaşma kültürümüzün gereği ile hareket ederek, Gönül Birlikteliği kurmaya devam edeceğiz.

Hepimizin çocukluk anılarını süsleyen, bayramlık kıyafet heyecanını, çocuklarımıza da yaşatmak adına Ramazan ve Kurban bayramlarında, ilçemizdeki tüm çocuklara 42 bin parça bayramlık kıyafet hediye ettik.

Ayrıca, kıyafetlerini temin ettiğimiz 151 çocuğumuzun da, sünnet heyecanına ortak olduk. Onlar için hazırladığımız sünnet şöleniyle, aileleri ve arkadaşları ile birlikte harika bir gün yaşadılar. Ve her yıl sünnet şöleni düzenlemeye devam edeceğiz. 

ÖZEL BİREYLERE ÖZEL HİZMETLER

Bu faaliyetleri yaparken özel kardeşlerimizi de unutmadık, unutmuyoruz.

İlçemizde yaşayan özel bireylerimiz ve ailelerinin, yaşam standartlarını artırmak, sosyal hayatlarını kolaylaştırmak için, hayırseverlerimizden Arıkan Ailesi ile birlikte, 5000 m2 alanda, Engelsiz Park projesine çok yakında başlıyoruz. Tamamlandığında, İstanbul'daki ilk ve tek Engelsiz Park olma özelliğini taşıyan parkımızı, güzel yürekli kardeşlerimiz için hayata geçirmiş olacağız.

Engelli bireylerimize destek olmak için, temin ettiğimiz medikal malzemeleri, ulaştırmaya devam ediyoruz. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz marifetiyle, yıl içerisinde akülü sandalye, tekerlekli sandalye, volkır gibi malzemeler başta olmak suretiyle, 3.324 parça medikal malzemeyi kardeşlerimize teslim etmiş durumdayız.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARI

Yine, Silivri'de Sosyal Belediyeciliğin hakkını vererek, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz vasıtasıyla, 15.887 vatandaşımıza hasta nakil hizmeti, psikolojik danışmanlık, eşya yardımı, ev temizliği, evde bakım hizmeti, fizik tedavi hizmeti, ambulans desteği ve sağlık kontrolü başta olmak üzere, gıdadan giyime, sağlıktan sosyal yaşama kadar, birçok alanda destek verdik, vermeye devam ediyoruz. 

Yine, Bizleri var eden, bugünlere gelmemizi sağlayan, çok kıymetli büyüklerimizi de unutmadık. İlçemizde yaşayan büyüklerimizin sağlığını düşünerek, sık sık evlerinde ziyaret ediyoruz. Hem hal hatır soruyor, hem de sağlık kontrolünden geçiriyoruz. Bu çalışmamız ile, sağlıkçılarımız, gerek ilaçların kullanımı, gerekse kan değerleriyle ilgili, bilgilendirmelerini yapıyorlar.

Her ne kadar koronavirüs salgını nedeniyle, bu Ramazan'da bir arada olmasak da, geçtiğimiz yıl sizlerle, gönül sofralarında buluştuk. Ramazan ayının manevi coşkusunu ve bereketini, bir arada yaşamak adına, tüm mahalle ve köylerimizde kurduğumuz iftar sofralarında, sizlerle bir araya geldik. Yaşlısı, genci ile, aynı dualara “âmin” dediğimiz gönül sofralarında, 125 bin hemşerimizle, oruç açmanın mutluluğunu yaşadık. İnşallah önümüzdeki yıl, bu manevi coşkuyu tekrardan yaşayarak, sizlerle bir araya geleceğiz.

Ayrıca, 20 bin aileye Ramazan Paketi ulaştırarak, gıda yardımında bulunduk.

Yine, Göreve geldiğimizde, sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağımızın sözünü vermiştik. Söz verdiğimiz gibi, ‘Anımız bir, acımız bir' diyerek cenaze, düğün, hasta ziyareti ve açılış gibi özel günlerinizde, sizlerin hep yanında olduk, ve olmaya devam edeceğiz.

Mutlu bir Silivri için mutlu yuvaların kurulması gerekir.

Yeni evlenecek çiftlerimize destek olmak adına, daha önce 330 TL'ye tahsis edilen nikâh salonlarımızı, hafta içi 4 gün boyunca, ücretsiz hale getirdik. Bu vesileyle, evlenecek olan tüm çiftlerimizi şimdiden tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yuva diliyorum.

Nasıl ki anı da ve acı da bir aradayız dediysek, bu dayanışma anlayışımızı, ilçemiz sınırlarına taşıdık. Silivri'de zaman zaman maruz kaldığımız, hepimizin ortak kaygısı olan, ve en son Elazığ'da yaşanan deprem sonrası, ‘Canınız yanarsa, canımız yanar' diyerek, içerisinde temel gıda, giyecek, battaniye ve tıbbı malzemeden oluşan binlerce ürünü, Elazığlı depremzede kardeşlerimize ulaştırdık. Acılarına ortak, ihtiyaçlarına destek olduk. Türk milleti olarak, belki de hiçbir millete nasip olmayan, acıya ve mağduriyete karşı destek duygusunu, Silivri'mizde bir kez daha yaşadık. Elazığ'a gönderilmek üzere, yola çıkan TIR'larımıza koşar adımlarla malzeme getiren, tüm hemşerilerime, bir kez daha teşekkür ediyorum.

ÇİFTÇİYE DESTEK VE TARIM ÇALIŞMALARI

İstanbul'un en verimli topraklarının bulunduğu bir şehirde yaşıyor olmak, bizler için bir şanstır. Bu özelliği fırsata dönüştürmek için, adeta seferberlik içerisinde hareket ederek, çiftçimizin ve hayvancımızın yanında olduk.

Büyük bir emek ve gayretle, alın teri dökerek ürettiği ürünlerini, kenarda köşede satmak zorunda kalan çiftçilerimize, verdiğimiz sözü tuttuk. Köy Pazarı Projemizi kısa sürede hayata geçirip, bölgenin ilk ve tek Köy Pazarını kurduk. Böylelikle, Silivri'mizin verimli topraklarında, emektar çiftçilerimiz tarafından üretilen doğal ürünleri, doğrudan tüketici ile buluşturduk. Özellikle, köylerde yaşayan çiftçilerimizin, ürünlerini konforlu ve rahat bir şekilde satabildiği Köy Pazarımız, doğal ürünleri ile, siz vatandaşlarımızdan oldukça ilgi gördü. Pazarımızı daha da zenginleştirerek, İstanbul'un uğrak ve bilinen bir yeri haline getireceğiz. Ve bu köy pazarlarımızı, diğer mahallelerimize taşıma konusunda da kararlıyız. 

Çiftçiye, üreticiye, hayvancılığa desteğimiz, sadece bu kadarıyla sınırlı kalmıyor.  

Tarım bizim geleceğimiz, üretim bizim kalkınma seçeneğimizdir. Devletimizin yerli ve milli üretim çalışmalarına, ilçemizden omuz vererek, üzerimizdeki sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Tarım ve üretim için, hangi sözü verdiysek, hepsini bir bir hayata geçirmeye başladık, ve artarak sürdürüyoruz. Diğer bir ifadeyle, Silivri için çalışıyor, Türkiye için geliştiriyoruz.

‘Çiftçiyi yaşat ki, üretim yaşasın' anlayışıyla, gerek çiftçilerimizin mali yükünü hafifletecek, gerekse üretime katkı sunacak, öncü projeleri uygulamaya başladık.  

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından, Gümüşyaka ve Alipaşa mahallelerimizde, daha önce kullanılmayan belediyemize ait arazilerde, 300 dönüm arpa tohumu ektik. İmkanı bulunan çiftçilerimizin katkılarıyla, “İmece usulü” hayata geçirdiğimiz projede, ürün hasadından elde edeceğimiz Sertifikalı Yerli Arpa Tohumları, yaygınlaştırılması için, Silivri'de  ihtiyaç sahibi çiftçilerimize, ücretsiz olarak dağıtacağız. Ayrıca, arpa hasadından geriye kalan samanları da, hayvancılık yapan köylümüze, destek amaçlı bedelsiz olarak hediye edeceğiz.

Üretim seferberliği çalışmalarımız elbette bu kadarıyla sınırlı değil.

İlçemizde, tarımın ve üretimin gelişmesi, yerli ve milli üretimin artması adına, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürmek için, 20 bin adet çuval desteğinde bulunduk.

Yine, 15 bin adet, atalık sebze fidesi yetiştirdik. Ekim yapılmasının ardından, elde edilecek ürünleri, Gıda Bankası marifeti ile, hem ihtiyaç sahiplerine, hem de yaygınlaştırılması için, çiftçilerimize ücretsiz dağıtacağız. 

Yine, 40 bin dönüm yağlık ay çiçeği, 30 bin dönüm nohut, 50 dönüm fasulye ektik. Tüm bu hasatlardan elde ettiklerimizi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan, uygulama arazilerimiz ve seralarımızda, tıbbi ve aromatik bitkilerden, sebzelere, tarla bitkilerinden baklagillere, yüzlerce ürünün AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Eskiden, amacına uygun kullanılmayan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzün bulunduğu arazide, ekilmemiş bir karış toprak bırakmadık. 500 dönüm kapasitedeki arazimizi ektik. 

Ve belediyemize ait, 2000 dönüm arazimizde, ekim çalışmalarımıza başladık.

Bununla birlikte, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile yaptığımız protokol ile, çiftçilerimize akademik düzeyde eğitimler veriyoruz. Silivri'yi, İstanbul'un gıda ve hayvancılık üssü yapma hedefimizde kararlıyız. Yine Türkiye'deki ilk Tarım Teknoparkını kurmak için görüşmelerimize başladık.

Silivri Belediyesi olarak, Türkiye'nin yaş sebze ve meyve alanında, en büyük uluslararası fuarlarından biri olan, İnter fresh Yureşya Fuarı'na katıldık. Antalya'da düzenlenen, çok sayıda ihracatçı birliğinin katılımcı olarak yer aldığı fuarda, ilçemizdeki tarımsal faaliyetlerimizi tanıtma imkânı bulurken, üretici kooperatiflerimiz ile, tarım toptancılarını bir araya getirdik.

Silivri çiftçisi, hayvancısı ve köylüsü için, elimizden gelinin daha fazlasını yaptığımızdan, kimsenin şüphesi olmasın. Hayal satmadan, elle tutulur, gözle görülür projelerle, tüm samimiyetimizle çalışıyoruz. Gazi Mustafa Atatürk'ün dediği gibi, “Toprak o kadar cömert ki, dökülen her damla alın terinin, karşılığını verir.”

Sizlere hizmetlerimizde de, bu prensiple hareket ettiğimizi söylemek, doğru bir ifade olacaktır. 

“ANNELERE VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTUYORUZ”

Değerli hanımefendiler, Kıymetli annelerimiz Her zaman söylediğim gibi sizlerle yol yürümeye devam ediyorum.

Annelere verdiğimiz sözü tutuyoruz. Çalışan anneler için, büyük kolaylık sağlayacak olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yer tahsisinde bulunduğumuz, Yeni Mahalledeki kreş inşaatı ile, Selimpaşa Yoğurthane Mevkiindeki kreş inşaatı, hızla devam ediyor. Diğer yandan, Gümüşyaka ve Değirmenköy mahallelerimize de, kreş yapımı için yer tahsislerini gerçekleştirdik. İhtiyaç konusu tüm mahallelerimizde, kreş açığını da kapatacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Kadınlarımız, hem sosyalleşsin hem öğrensin diyerek,

Belediyemize ait mahalle evlerinin sayısını arttırdık. 13 adet olan mahalle evini, 21'e çıkartıyoruz. Çeltik'te, kadınlarımız için faaliyete giren mahalle evimizin ardından, 7 mahallemizde daha, çalışmalarımız devam ediyor.

Daha önce atıl ve içeler acısı durumda depo olarak kullanılan, Mimarsinan Düğün Salonu'nun alt katını, mahalleli hanımlarımızın spor yapabilmeleri için, elverişli hale getirdik. Spor aletleri ile birlikte, sağlıklı günler geçirecekleri bir ortam haline dönüştürdük. Yine, bina çevresinde baştan aşağı yenilikler yaparak, Mimarsinanlı hemşerilerimizin, hak ettiği hizmeti alacakları bir salon oluşturduk. İnşallah, salgın günlerini atlattığımızda, güzel bir açılış programı yapacağız.   

EĞİTİME DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK

Diğer yandan, eğitime olan desteğimiz, artarak devam ediyor.

‘Kütüphanesiz köy okulu kalmayacak', 'Bilgisayar Odası olmayan köy okulu kalmayacak','tiyatro salonu olmayan köy okulumuz kalmayacak' projelerimiz kapsamında, köy okullarımıza kütüphaneler, bilgisayar odaları, tiyatro salonları kazandırıyoruz. 13 okul ile başladığımız projemizi, kademeli olarak diğer mahallelerimizde de uygulayacağız.

Kavaklı Şehit Olcay Özcan İlkokulumuza, kütüphane ve yine, öğrencilerimiz için, Ziya Gökalp Konferans Salonumuzu hizmete açtık. Pilot olarak belirlediğimiz Sayalar, Çayırdere, Danamandıra okullarımızda kütüphane konferans salonu, ve bilgisayar odalarımızı bitirdik. Ayrıca, okullarımızın bütün boya işlerini de tamamladık.

İlçemizde bulunan tüm devlet okullarına, çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim görmeleri için, 17 bin 400 kg yüzey temizleyicisi, 10 bin 500 kg çamaşır suyu, 12 bin 960 kg sıvı el sabunu, 90 bin 200 adet çöp torbası ile, temizlik malzemesi desteğinde bulunduk.

Yine, okula yeni başlayacak çocuklarımızın heyecanına ortak olmak, eğitim dönemine eksiksiz bir başlangıç yapmaları için, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı başında, 3 bin 100 öğrencimize, çanta ve kırtasiye malzemesi desteğinde bulunduk.

Öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlayacak, her türlü desteği okullarımıza verdik, vermeye devam edeceğiz.

“SPOR VE SPORCUNUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Eğitime destekte, sadece bu kadarıyla sınırlı kalmayıp, sporun ve sporcunun yanında olmaya devam ediyoruz.

Yıllarca profesyonel futbol oynamış bir kardeşiniz olarak, amatör spor kulüplerimizin yaşadığı zorlukları çok iyi biliyorum. İlçemizde faaliyet gösteren, farklı branşlardaki spor kulüplerine ve sporcularımıza desteklerimiz sürüyor. Yol, konaklama ve çeşitli ihtiyaçların karşılanmasını üstleniyoruz. Elde edilen başarıların, yeni başarıların devamı olacağını biliyoruz. Diğer yandan Silivri Belediyesi olarak, İstanbul Birinci ve İkinci Amatör Kümede ilçemizi temsil eden spor kulüplerimize 10'ar bin TL değerinde destek verdik. Bu desteklerimiz tüm branşları kapsayacak şekilde devam edecek.

Yine, Yaz spor okullarımızda her yıl 3 bin çocuğumuza spor eğitimi veriyoruz. İlçemizi yaz-kış spor yapılabilen bir kent haline dönüşme noktasında kararlıyız. Bunun yanı sıra yaklaşık 10 bin olan lisanslı sporcu sayısını, özellikle aktif durumda olmak suretiyle 20 bin seviyelerine ulaştırma konusunda gayret ediyoruz.

Alt yapısı ve tesis olanakları bulunmayan hiçbir çalışma istikrarlı olarak başarı elde edemez. Bunun bilinciyle hareket ederek, alt yapı ve tesislerin oluşması, yeni sportif yatırımların yapılması adına ilgili tüm kurumlar ile işbirliği halindeyiz.

Bu kapsamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında ilçemize kazandırılan Müjdat Gürsu Spor Tesislerinin daha da işlevsel hale getirilmesi için yaptığımız görüşmeler neticesinde, yenileme çalışmalarına kısa bir süre sonra başlanacak olmasından dolayı memnunuz. Mevcut tribün üstünün kapatılması, stadın kuzey tarafına kapalı tribün yapımı, stat zemininin profesyonel standartlara uygun hale getirilmesi, tartan pist yapımı ve otopark yapımının tamamlanmasının ardından profesyonel ve amatör tüm liglere, ayrıca birçok spor branşına hizmet verecek kapasiteye sahip bir tesis halene dönüşecektir. Böylelikle geleceğin milli sporcularını Silivri'den yetişmesine imkan sağlayacak tüm altyapımızı hazırlamış olacağız. Bu vesileyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine İlçemize yapacakları spor yatırımları için şimdiden teşekkür ediyorum.

CAN DOSTLARIMIZ UNUTULMADI

Can dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık. Sokaklarımızın neşesi sevimli can dostlarınız bizlere emanet. Silivri Belediyesi Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde can dostlarımızın sağlığı ve güvenliği için 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. 2019 yılı içerisinde 1904 köpek ve 1272 kedi ile ilgili gerekli rehabilitasyon işlemi yapıldı. 138 köpek ve 37 kedi ise sahiplendirilerek sokaktan kurtarıldı. Silivri genelinde birçok alanda oluşturduğumuz mama odak noktalarında ekiplerimiz her gün düzenli olarak besleme yapıyor.

ALT YAPI YATIRIMLARI

Silivri'nin üst yapısı olduğu kadar alt yapısını da önemsiyoruz. Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından inşaat, tamir, bakım ve muhtelif işler aralıksız olarak devam etmektedir. Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz 7/24 esasına göre Silivri genelinde çalışmalarını sürdürürken, resmi kurum ve köy muhtarlıklarımızdan gelen talepler hızlı bir şekilde ekiplerimiz tarafından karşılanmaktadır. İlçemiz hudutları dahilindeki sokak ve cadde üzerindeki asfalt, yol, tamir, yeni imalat ve bakım işlerinde toplam 9000 ton asfalt kullanılmıştır. Silivri genelinde yürütülen çalışmalarda, balans malzeme ile 7000 m2, mineral yüzeyli beton parke ile 1000 m2, parke taşı ile 9000 m2, stabilize malzeme ile 33.000 m2, tüvenen malzeme ile 3000 m2 olmak üzere 44.000 m2 yeni yol yapılmıştır. Yine Silivri genelinde 45.000 m2 yeni yol açılmıştır. İlçe genelinde 170.000 m2 parke taşı, 4000 m2 granit küptaş tamiratı yapılmıştır. Bu 1 yılda Silivri genelinde 12.000 m2 kaldırım imalatı yapılmıştır. Yine ilçemiz genelinde 200.000 m2 asfalt kırığı, 300.000 m2 tüvenen, 500.000 m2 stabilize, 30.000 m2 balans malzemesi ve 2.000.000 m2 greyder ile yol zemin iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Hepinizin malumu olduğu üzere Silivrimiz sel baskınları riskiyle karşı karşıyadır. Silivri genelinde uzun zamandır yapılmayan ve tıkalı halde olan yağmur kanallarının 38 km'lik kısmının temizliği yapılmıştır.

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMALARI

Daha güzel bir Silivri için Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz gece gündüz çalışmaya devam ediyor. İlçe genelindeki tüm parklar, yeşil alanlar ve kamuya ait alanlarda bitkilendirme ve çimlendirme çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bu kapsamda 150.000 adet mevsimlik çiçek, 1000 adet değişik türde ağaç, 20.000 adet çalı gurubu bitki ekim ve dikimi yaptık. Şehrin dört bir yanına diktiğimiz bitki ve ağaçlandırma çalışmaları ile Silivri'nin güzelliğine güzellik katıyoruz.

Yine, sahil kordonumuzda yayalaşmayı artırmak ve çekim bölgelerini sahilin dört bir yanına yaymak amacıyla, Boşnak Bahçe Mevkiinde geniş çaplı bir düzenleme yaptık. Modern, şık ve güvenli bir hale getirdiğimiz bu alan sahilimize ayrı bir renk kattı.

Bir diğer husus ise, Atatürk büstü olmayan tek mahalle olan Bekirli'de, mahalle sakinlerimize verdiğimiz sözü yerine getirerek, 10 Kasım Atatürk'ü anma gününde büstümüzün açılışını gerçekleştirdik. Atatürk büstümüz ile birlikte Bekirli'li çocuklarımıza bir de çocuk parkı hediye ettik.

Alibey Mahallesi Tunç Sokak'ta sizlerin huzurla vakit geçireceği yeni bir park daha yaptık. Ayrıca Çocuklarımızın neşeyle kullandığı oyun parklarını ve kent parklarını yeniden ele alarak kapsayıcı bir çalışma başlattık. Eskiyen, bakımsız durumdaki tüm oyun alanlarını sil baştan yapıyoruz. Bu anlamda yavrularımız cıvıl cıvıl sesleriyle etrafa mutluluk saçarken, sizler de sağlıklı ve konforlu parklarda huzurlu günler yaşayacaksınız.  

Diğer yandan, Silivri'de bulunan yeşil alanlarımızın korunması, mevsime uygun bakım ve temizliğinin yapılması ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında, ilçe merkezi ve mahallelerde bulunan sosyal alanlar, spor alanları, çocuk parkları, sahil ortak alanları ve yeşil alanlar olmak üzere 50 bin m2 alanda “Otomatik Sulama Sistemleri” kurduk.  Yılsonuna kadar 85 bin m2 alanda daha otomatik sulama sistemi kurmayı hedefliyoruz.

TEMİZLİK VE ÇEVRE ÇALIŞMALARI

Tüm bu çalışmalarımızı yaparken ki amacımız pırıl pırıl bir Silivri'yi tesis etmek yeşiliyle mavisiyle, cadde ve sokaklarıyla, her bir köşesine ulaştırdığımız mutluluğu kalıcı hale  getirmektedir. 

Marka Kent Mutlu Silivri sloganı ile 52 araç ve 322 personel ile Temizlik İşleri Müdürlüğümüz görevinin başında. 7/24 esaslı çalışan ekiplerimiz 45 bin 350 m2 alanda süpürme çalışması, 4 milyon 600 bin m2 alanda yıkama çalışmasının yanı sıra birçok temizlik faaliyeti gerçekleştiriyor. Bu bağlamda, kış aylarında günlük ortalama 200 ton, yaz aylarında ortalama 350 ton çöpü özenle toplayarak, atık tesislerine transferini sağlıyoruz. 

İlçemizin birçok noktasında bulunan çöp konteynırlarının yer altına alınma sürecini de hızlandırdık. “Yarı Yeraltı” olarak tabir edilen yeni tip çöp konteynırlarının montajını titizlikle sürdürüyoruz. Çalışmalarımız kapsamında, önceden 18 adet olan sayıyı, sadece bir yılda 38 adet ekleyerek 56'ya yükselttik.

Diğer yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın tarafından belediyemize hibe edilen 300 adet çöp konteynırları da ihtiyaç konusu bölgelere yerleştirdik.

Gerek çevre kirliği, gerekse görüntü kirliği olsun, toplum sağlığı düşünülerek yaptığımız bu yöndeki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 

Sosyal yaşama destek olacak çalışmalarımız da kesintisiz devam ediyor.

Sahilimizin, çarşı merkezinin ve mahallelerimizin belirli noktalarına yerleştirdiğimiz çevre dostu 5 özel bank ile elektronik şarj sorununa çevreci çözümler geliştirdik. Güneş enerjisi ile çalışan çevre dostu banklarda cep telefonu, tablet ve güç kaynağı gibi elektronik cihazlarınızı şarj edilebilirsiniz. Kesintisiz ve mutlu bir sosyal yaşam için Silivri Belediyesi olarak hep yanınızdayız.

Ayrıca, Silivri'de yaşayan vatandaşlarımızın sosyal hayatlarında tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilmeleri için sahil kordonunda; Liman Başkanlığı ve Vakkas Köprüsü arasındaki alanın belirli yerlerinde, 19 Mayıs Meydanında ücretsiz WİFİ noktaları oluşturduk. Dileyen herkes, internet bağlantısı olan elektronik cihazlarından bağlanarak internet kullanabiliyor. 

SANAYİCİLERE DESTEK

Değerli hemşerilerim, Sanayicilerimiz bizlerin olmazsa olmazımızdır. İlçemize sağladıkları istihdam ve ekonomik katkılarla Silivri'nin dinamosu olan sanayicilerimizin yaşadığı elektrik kesintisi şikayetleri için Kavaklı Mahallesine “Trafo Tesisi Projesi” ni hayata geçirdik. Böylece, Kavaklı, Selimpaşa ve Ortaköy bölge sanayicilerimizin yıllardır yaşadıkları kesinti sorununu ortadan kaldırdık. Kınalı bölgesindeki sanayicilerimiz için de aynı çalışmaların yapılması adına girişimlerimiz devam ediyor. 

İSTİHDAM ÇALIŞMALARI

Yerel ekonomiye can suyu çalışmalarımızın yanı sıra işsizliği de en aza indiriyoruz. İşsiz bir aile mutsuz bir yuva demektir. Mutlu Kent Silivri'mizde işsizliği en aza indirmek ve bölgemizde bulunan sanayicilerimizin istihdam sorununa çözüm ortağı olarak Kariyer ve İstihdam Ofisimiz hummalı bir şekilde çalışıyor. Kariyer İstihdam Ofisimiz, İŞKUR ile koordineli olarak yaptığı çalışmalar neticesinde geride bıraktığımız bir yılda;  20.000 işlem gerçekleştirdi. Kurumumuza ise 1025 iş ilanı alınırken, 8.000 kardeşimiz bu ilanlara yönlendirildi. Yine, Bir yıl içerisinde toplam 2100 işsiz kardeşimiz, kurumumuz aracılığı ile iş bularak çalışmaya başladı. Kariyer İstihdam Ofisimizin daha verimli bir hale getirmek ve iş arayan kardeşlerimizin hızlı bir şekilde iş bulmalarını sağlamak adına, SMS sistemini devreye aldık. Kuruma gelen iş ilanlarına uygun vasıfları taşıyan kişilerin telefonlarına anında mesaj gidiyor. Böylelikle zaman kaybetmeden işveren ve işçiyi direkt olarak buluşturuyoruz. Bu sistemle 12.000 SMS sistemi ile iş bilgilendirmesi yaptık.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Geride bıraktığımız bir yıl içerisinde, doğal güzelliği, kültürel zenginliği ve coğrafi konumu ile eşsiz bir güzelliğe sahip olan Silivri'mizin sanatsal ve kültürel değerlerini yaşatmak, tanıtmak ve yerel ekonomiye katkı sağlamak adına birçok kültür sanat festivalleri düzenledik. Silivri'de 4.Lavanta Hasat Şenliği, 10.Ortaköy Börek Festivali, 58.Yoğurt Festivali, 7.Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali, 35.Değirmenköy Domates Festivali ve 8.Kadıköy Karpuz Festivali ile yerli ve yabancı binlerce kişiyi Silivri'mizde misafir ettik. Silivri'nin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlayan festivallerimizde fotoğraf, resim ve el sanatları başta olmak üzere birçok farklı alanda düzenlediğimiz programlarla, ilçemizin kültürel zenginliğini geniş kitlelere ulaştırdık.

Silivri sadece merkezden ibaret değildir diyerek,

Sanatsal ve kültürel faaliyetlerimizi ilçe geneline yaydık. Belediyemize ait mahalle evlerini birer kültür merkezine dönüştürerek, 11 ayrı branşta açtığımız kurslarla yüzlerce vatandaşımız meslek edinme fırsatı buldu.  Aldıkları eğitimle yaptıkları ürünleri satıp aile bütçelerine katkı sağladı.

Ve ‘Silivri'de tiyatro ile tanışmayan kimse kalmayacak' diyerek, özellikle merkeze uzak mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızı tiyatro ile buluşturduk. Proje kapsamında köylerden merkeze getirilen kadınlar ve çocukların birçoğu Silivri Belediyesi aracılığı ile ilk kez tiyatro seyretme imkânı buldu. Bunların arasında 72 yaşına kadar hiç tiyatro seyretmemiş Fatma annemiz de vardı. 

İşte tüm bu hizmetlerimizi hayata geçirirken, insan odaklı hareket ettik. Çünkü biliyoruz ki yapacağımız her işi anlamlı kılacak yegane unsur insandır.

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi, 11 Mart tarihinden itibaren ülkemizde de etkili olan salgın hastalık koronavirsüs (Kovid-19) ile ilgili Silivrili hemşerilerimizin mağdur olamamaları için geniş kapsamlı bir çalışma başlattık. 8 Nisan'a kadar olan süre içerisinde, Belediyemiz bünyesindeki tüm imkan ve araçlarla kamusal alanlar başta olmak üzere şehrin her köşesinde dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdik. Düzenli aralıklarla devam eden dezenfekte çalışmalarının yanı sıra, sokağa çıkması kısıtlanan vatandaşlarımızı da yalnız bırakmayarak tüm ihtiyaçları için seferber olduk. Belediye hoparlörleri, billboardlar ve diğer reklam alanlarımız dahil olmak üzere, soysal medya hesaplarımızdan önleyici bilgilendirme ve yasal uyarıları yayımlayarak vatandaşlarımızı bilgilendirdik.

Evlerinizde kaldığınız bu süreçte, Silivri Bel TV aracılığı ile sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız, eğitici, öğretici, eğlendirici ve bilgilendirici canlı yayınlar ile kültür- sanat faaliyetlerimizi sizin için dijital olarak evlerinize taşıdık.”

“YILMADAN YORULMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Yılmaz, 1 yıllık faaliyet değerlendirmesini şöyle noktaladı:  “Siyasi büyüklerimizin takdiri, siz kıymetli hemşerilerimizin teveccühü ile, Silivri Belediye Başkanlığı görevini emanet ettiğiniz, Volkan Yılmaz evladınız, kardeşiniz, tüm çalışma arkadaşları ile görevinin başında. Görevi devraldığımız günden bugüne kadar, sizlere en iyi nasıl hizmet edebiliriz, Silivri'mizin sorunlarını en hızlı şekilde nasıl çözebiliriz diyerek, canla başla çalışıyoruz. Sizlerin memnuniyeti ve hayır dualarınızdan aldığımız güçle daha güzel ve daha mutlu bir Silivri için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

 

 

YORUM YAP