İmamoğlu yok ama vaatleri gündemde

İmamoğlu yok ama vaatleri gündemde

15.05.2019 12:27:02

YSK'nin İstanbul seçimleri ile birlikte mazbatasını iptal ettiği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmaksızın toplanan mecliste vaatleri yer aldı. İmamoğlu'nun İstanbullulara sözünü verdiği toplu taşımada ve suda indirim konusu ile dini ve resmi bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması teklifleri AKP grubu tarafından İBB Meclis gündemine taşındı.

İBB Meclisi Mayıs ayı 1. Oturumu Pazartesi günü meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında gerçekleşti. Meclis oturumuna Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP'li meclis üyelerimiz Sami Barlas, Celalettin Yazıcı, Filiz Baş Güler, CHP'den de Bora Balcıoğlu ve Melih Yıldız katılım gösterdi.

ULAŞIMDA İNDİRİM KONULARI
YSK'nın seçimleri iptal kararı nedeniyle gergin geçen oturumda Ekrem İmamoğlu'nun seçim döneminde vaat ettiği ve hayata geçirmek üzere başkanlığı döneminde çalışma yapılması için talimat verdiği indirim konuları da gündeme geldi. İmamoğlu'nun önerileri İBB Meclisi AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş tarafından tek tek teklif olarak gündeme sunuldu. İlk önce öğrencilerin kullandığı aylık toplu taşıma kartlarının 85 TL'lik ücretlerinin 40 TL'ye indirilmesi teklifi sunuldu ve konu gündeme alınarak oy birliği ile komisyonlara havale edildi. Gökkuş'un, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda ve 3 günlük Ramazan Bayramı boyunca toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması teklifi de komisyonlara havale edildi. Daha önce resmi bayramlarda toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılmıyor, dini bayramlarda da ulaşım yüzde 50 indirimli oluyordu. AKP grubunun 15-16 Haziran'daki Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda, temmuz ayındaki KPSS sınavlarında, Açıköğretim sınavlarında, Liseye Geçiş sınavlarında öğrenci ve görevlilerin toplu taşımadan ücretsiz yararlanması için verdiği teklifler de oybirliği ile komisyonlara havale edildi.
Ayrıca Sosyal Hizmetler Komisyonu'nun adına “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon “ ibarelerinin eklenmesi, komisyonun 3 ay çalışma yaparak meclise rapor sunması, İBB'de “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı” kurulması teklifleri de gündeme alındı.

BALYALI: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR
Konuyla ilgili söz alan İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Muhalefet dersini iyi çalışmış, çok ciddi soru önergeleri getirmişler. Başkan çok güzel olacak demişti, oluyor. İmamoğlu'nun esintisi yetti. 23 Haziran'dan sonra fırtınaya dönecek. Ekrem İmamoğlu'na teşekkür ediyoruz. 25 yıl sonra da olsa ucuz ulaşım için adım atan AKP grubuna da teşekkür ediyoruz. Bizde yaptığımız maliyet hesabı sonucunda öğrenci kartını 50 TL'ye indirelim demiştik. 40 TL'ye düşürüldü. Kaynak sorunu çıkarsa İETT'nin yandaşa verdiği dört ihaleyi iptal ederiz kaynak yaratırız” dedi. Balyalı daha sonra İmamoğlu'nun sözünü verdiği 0-12 yaş arasındaki çocuklara ve 0-4 yaş arasındaki çocuklu annelere toplu taşımanın ücretsiz olması konularında teklif sundu. AKP grubu bu önerilerin hukuken mümkün olmadığını, konunun Cumhurbaşkanlığı'nın yetkisinde olduğunu savundu. Ama teklifler oybirliği ile komisyonlara sevk edildi.

SUYA YÜZDE 40 İNDİRİM ÖNERİSİ
Daha sonra İSKİ Genel Kurulu'na geçildi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, AKP İBB adayı Binali Yıldırım'ın kamuoyuna paylaştığı vaatler arasında olduğunu söylediği su indirimi konusunda teklif sundu. Konutlarda kişi sayısına göre ücretlendirme yapılarak birim fiyatlarda yüzde 40 ve üzerinde indirim yapılmasını sağlayacak teklif oy birliği ile komisyonlara havale edildi. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “İmamoğlu'ndan bir esinti daha. 23 Haziran'dan sonra esinti fırtınaya dönecek muhalefet bizi izlemeye devam etsin” dedi. Balyalı, konutlarda 0-20 metreküp suyun birim fiyatında yüzde 40 indirim yapılması ve her ay enflasyon oranında zamlanan suya yılda bir kez asgari ücrete yapılan zam oranını geçmeyecek şekilde zam yapılmasını teklif etti. Bu teklif de oy birliği ile komisyonlara sevk edildi.

İNDİRİMLER 15 MAYIS'TA OYLANACAK
Suya yüzde 40 indirim ve öğrenci kartının da 85 TL'den 40 TL'ye indirilmesi kararları 15 Mayıs Çarşamba, bugün gerçekleştirilecek meclis oturumunda oya sunulacak

İMAMOĞLU RÖZETLERİYLE KATILDILAR
CHP'li ve İYİ Partili meclis üyeleri oturuma yakalarında Ekrem İmamoğlu'nun görselinin ve “Her şey çok güzel olacak Ekrem abi” yazısının yer aldığı rozetlerle katıldılar.

CHP'DEN “YILDIRIM ROL ÇALIYOR” ELEŞTİRİSİ
Söz alan CHP Sözcüsü Tarık Balyalı da meclise çok büyük bir saygısızlık yapıldığına dikkat çekerek daha mecliste kabul edilmeden Binali Yıldırım'ın suda yüzde 40 indirim ve öğrenci kartlarının 40 TL'ye indirilmesine ilişkin açıklamasını eleştirdi. Balyalı “Mecliste kabul edilmeden açıklama yaptı. Yıldırım'ın yaptığı rol çalmaktır. Bu konularda çalışma yapılması için talimat veren seçilmiş İBB Başkanı İmamoğlu'dur. Binali Yıldırım gibi saygın bir devlet adamına yakıştıramadık” dedi.
Ekrem İmamoğlu'nun başkanlık ettiği ilk meclis oturumunda başlattığı meclis görüşmelerinin canlı olarak yayınlanması uygulaması sürdü. CHP dışında AKP grubu da İBB'nin sosyal medya hesabından canlı yayın yaptı.

Haber Merkezi

YORUM YAP