Vecdi Gönül: Eğitim camiamıza çok şey borçluyuz

Vecdi Gönül: Eğitim camiamıza çok şey borçluyuz

25.11.2022 20:11:14

Eski Milli Savunma Bakanı Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Vecdi Gönül, Silivri Ümmehan Elginkan Anaokulu'nun açılışında önemli bilgiler verdi.ba7f5c27-ef35-4f98-9fc3-43675b47ad87

Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Eski Milli Savunma Bakanı Dr. Mehmet Vecdi Gönül, Silivri Ümmehan Elginkan Anaokulu'nun açılışında eğitim yatırımlarının önemini uzun devlet adamı tecrübesi ile aktarırken, Elginkan Ailesi'nin tarihsel süreci ile ilgili de önemli bilgiler paylaştı.

GÖNÜL: ÖĞRETMENLERİMİZ OLMASAYDI HİÇ BİRİMİZ OLMAZDIK

Gönül'ün okul açılış törenindeki konuşması aynen şu şekildeydi: “Her eğitim yuvası açılışı ülkemize doğan bir güneş etkisindedir. Değerli öğretmenlerimiz olmasaydı hiç birimiz olmazdık. Türk toplumunda öğretmenlere verilen değer, hiçbir toplumda bu ölçüde değildir.  Zaten inancımıza göre bir anne baba çocuklarına eğitim ve terbiyeden daha kıymetli hiçbir miras bırakamaz. Bu kurumlaştıkça, müesseseleştikçe daha da değer kazanır.

“HAYATIMIZDA EĞİTİMİN ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERİ VAR”

Geçtiğimiz gün Öğretmenler Günüydü. Çünkü 24 Kasım 1928'de Cumhurbaşkanı, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Başöğretmen olmayı kabul etti. Bu ne kadar büyük bir iltifat. Bugün de öğretmenlerimize aynı saygıyı gösteriyoruz, değer veriyoruz. İyi ki onlar var, bundan sonra da inşallah var olacaklar. Gerçekten hayatımızda eğitimin çok büyük bir değeri var. Tarih boyunca da eğitime ülkemiz hep değer vermiştir. Tarihten bir örnek vermek istiyorum. Kanuni Sultan Süleyman bir cihan padişahıydı. Muhteşem Süleyman diye dünyada itibarı var. En az 6 yabancı dil bilirdi. Yazdığı şiirler yüzlerce sayfadır. Karşısında Avrupa'daki rakibi 5. Şarlken; Hem İspanya hem de Almanya'nın müşterek kralı… Tarihte okuma-yazma bildiği ile ilgili hiçbir kayıt yok! Böyle bir geçmişe sahibiz. Daha sonra harplerle vs ile zayıflama oldu. Ancak Cumhuriyet ile beraber, biraz evvel bahsettiğim şevkle teşvik ile, bugün hamdolsun çok iyi yerlerdeyiz.

“EĞİTİM CAMİAMIZA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Bir hatıramı anlatmak istiyorum; Milli Savunma Bakanı olduğum zaman savunma ihtiyaçları, gereçlerinin çoğu dışardan geliyordu. 'Türkiye'de bunları yaparız' dedik. Neye güveniyordum? Mühendislerimize, okullarımıza güveniyordum. Nitekim yüzümü kara çıkartmadılar. Ve bugün %90'lara varan bir yeniliğe ulaşmış olduk. Bunun en güzel örneği, harp gemilerini yapmaya başlayınca başka ülkelerden de “Beraber yapalım” diye talepler geldi. Malezya'dan gelen heyeti İstanbul'daki tersaneye gönderdim. Döndüler geldiler ve dediler ki “Yok biz sizinle kalamayız”. ‘Neden?' diye sordum. “Sizin bir gemi inşaatında çalışan mühendisleriniz kadar bizim Malezya'da mühendis yok” dediler. Düşünün ki Malezya bizim inanç dünyamızın en ileri gelen ülkelerinden biri. Bu bakımdan okullarımıza, eğitim camiamıza çok şey borçluyuz. Benim 30 seneye aşkın mülki amirliğim süresince en büyük emeği eğitim ve asayiş hususunda sarf ettik.

“OSMANLI AYDINLARI, BALKANLARDAKİ VOYVODALARIN, YERİNE ADALETİ GÖTÜRDÜLER”

Bu okulun bir vakıf eseri olması ona farklı bir anlam kazandırıyor. Bildiğiniz gibi Balkanlar, Osmanlı'nın ana vatanının bir parçasıydı. Evladı fatihan dediğimiz Osmanlı Aydınları, Balkanlardaki voyvodaların, insanları kazıklara oturtan hükümdarların yerine adaleti götürdüler. Elginkan Ailesi de Necipzadeler olarak böyle bir ileri görevi yapan ve o camiaya büyük hizmetler yapan aileydi. Ne zaman ki kader onları Türkiye'ye hicret etmeye karar verdi veya öyle tecelli etti, o zaman Balkanlar'daki öngörülüklerini Türkiye'de, bu vatanda da göstermeye niyet ettiler, çok başarılı oldular.

“ELGİNKAN AİLESİNE TÜRK SANAYİSİ'NE VERDİKLERİ KATKIDAN DOLAYI ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

Düşünün ki 50'lili yıllarda pres döküm Türkiye'de bilinmezken ECA ile başladılar, bugün de bu aynen devam ediyor. Bu bakımdan Elginkan Ailesine, Ahmet Bey'e ve Hayriye Ümmehan Hanımefendiye, çocukları Cahit ve Ekrem Bey'e şükran borçluyuz. Kazandıklarının hepsini vakıf haline getirmeseler dahi, ki getirdiler Türk Sanayisi'ne verdikleri katkıdan dolayı şükran borçluyuz.

Yalnız vakıfların yaşatılmasında son zamanlarda hep sıkıntı olmuştur. Bu vakıf ise vakfedenlerin 20 seneden fazla terki hayat etmelerine rağmen devam etmesi, başarıdan başarıya koşması icra ve mütevelli heyetimizin ciddi, fedakarhane çalışmaları sayesinde olmuştur. Bu bakımdan Gaye Hanım'a teşekkür ediyorum, mesai arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Temenni ediyorum ki daha nice nice okullar yapılmış olsun, eğitime katkıda bulunulsun. Türkiye'nin geldiği noktada önümüzün, ufkumuzun açık olduğuna, buralarda okuyan öğrencilerimizin performansına inanıyorum. Okulumuzun eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Arsayı verdiği için Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz'a, katkıları için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Kaymakamımız Tolga Toğan, milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

Sevginar SALİ


YORUM YAP