Hüseyin Kuru

Satın alma kriterlerine bakış...

Hayallerinizi süsleyen eve kavuşmak için harekete geçtiniz. Deniz kıyısında, doğayla baş başa veya şehir merkezi seçimlerinden biri tam da size göre diyelim. Ya da emekliliğinizi yaşayacağınız, güvenli ve konforlu bir ev… Çocukların oyun alanları, havuz ve spor sahaları içinde yeni bir projeden ev satın almak istediniz.
Seçim yaparken yapımcı şirketin karnesi, lokasyon, zemin etüdü hakkında bilgi, teknik şartname, bölge analizi, rayiç ve emsal değerler, teslim şartları ve tarihi, proje konsept bilgisi ve rayiç değerler gibi yatırım yapılacak gayrimenkul hakkında bir kanaatin oluşması da lazım.
Eğer satın alınacak mülk ikinci el ve yaşanılan bir site ise; bu defa ikamet edenlerin memnuniyeti, deprem riski, yalıtım durumu, aidatlar, spor alanları, güvenlik, komşuluk ilişkileri vb. gibi detaylar işin içine girer. Mutlaka araştırmak zorundasınız!
Yoksa yapılacak işlemin geleceğe matuf doğru bir yatırım garantisi içermesini istiyorsanız bunlara mutlaka dikkat etmek durumundasınız.
Diyelim bu aşamalar geçildi ve siz ikinci el bir mülk satın almak istediniz… Peki yeni yuvanızı satın alırken nasıl ilerlemeli, nelere dikkat etmelisiniz?

Evinizi alırken veya satarken dikkat etmeniz gereken beş önemli konuyu bu hafta işleyelim. “Beş yıllık hayat planınızı yapın”, “Fiyat analizini yapın”, “Yasal durumu araştırın”, “Kaparo vermekten kaçınmayın” ve “Krediler hakkında detaylı bilgi edinin” başlıklarında toplanıyor.
Evinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

1. Beş yıllık hayat planınızı yapın: Öncelikle ne istediğinize doğru karar
verebilmek için en az beş yıllık bir hayat planı yapmalısınız.
Çünkü beş yıl içinde –özellikle yeni projelerden aldıysanız- satma noktasına geldiğinizde istediğiniz primi yapmayabilir.
Dolayısıyla beş yıldan önce satış yapmayacakmış gibi planlama yapmak gerekebilir.

2. Fiyat analizini yapın: İkinci olarak, fiyat analizi yapılmış gayrimenkulleri tercih ederseniz ve bunun için profesyonellerle birlikte çalışın.
İkinci elde vereceğiniz teklifi fiyat analizine göre ayarlayın ve teklifi sizin adınıza müzakere edebilecek bir gayrimenkul danışmanıyla mal sahibine iletin.
Böylece kişisel duygular işin içine girmeden daha objektif, doğru bir pazarlık süreci oluşacaktır.

3. Yasal durumu araştırın: Üçüncü önemli konu, gayrimenkulün yasal durumu hakkında bilgi edinmenizdir. Bu bilgiyi ilgili idarelerinden temin etmesini, sizinle birlikte çalışan danışmanınızdan isteyin. Danışmanınız risk varsa size anlatacaktır ve bu riskleri karşılamak için nasıl bir tedbir almamız gerektiğini de gösterecektir.

4. Kaparo vermekten kaçınmayın: Dördüncü olarak, kaparo vermekten
kaçınmayın çünkü kaparo alıcıyı koruyan bir enstrümandır, satıcının vazgeçmesine engel olur.
Vazgeçmesi durumunda -verdiğiniz kaparo kadar- satıcının da size ceza ödeme mükellefiyeti olan bir anlaşma imzalamanız gerekir.
Dolayısıyla ön satış sözleşmesi yaparak kaparo vermekten çekinmeyin.
Kaparonuz yeddiemin gibi aracı kurumda da bulunabilir, isterseniz mal sahibine de verebilirsiniz.
Tabi ki kurumsal firmalarda aracı kurumda bulunması, alıcı adına daha büyük güvencedir.
Satış işleminin sorunsuz sonuçlanması açısından kaparo miktarını yüksek olması da önemlidir... Her iki taraf için de vazgeçemeyecekleri rakamlarla bağlanmış olsunlar. İşlem sağlama alınabilsin.

5. Krediler hakkında detaylı bilgi edinin: Son olarak, eğer kredi kullanacaksanız krediler hakkında danışmanınızdan detaylı bilgiler edinin.
Bu konuda dikkat edeceğiniz şey, sadece bankalar arasındaki faiz oranları farkı değil, kredinin size toplam maliyetinin ne olduğudur.
Bankalar arası karşılaştırmayı bunu üzerinden yapmak daha gerçekçi olacaktır.
Çünkü bazı bankalar faiz oranlarını düşük tutuyorlar fakat kullandırma maliyetini artırıyorlar.
Örneğin 100.000 TL kredi çekiyorsanız ve krediyi 10 yıllık alıyorsanız, 10 yıl sonunda kaç TL olarak ödeyeceğinize göre kıyaslayın.
Bununla birlikte, tapu devri sırasında para transferlerini en emniyetli şekilde planlayacak, alıcı ve satıcıyı riske atmadan çözecek bir aracı profesyonel firmaya yine ihtiyacınız var.
Mutlaka çıkarlarınızı ve emniyetinizi gözetebilmek için yanınızda bulunsunlar.
Gayrimenkul alımı, hayatınızda önemli değişiklikler yaratacak bir olaydır.
Doğru fiyatla, “sizin için” doğru gayrimenkulü bulabilmek konusunda profesyonel yardım almak, alım sürecini sizin için kolaylaştıracak ve zevkli kılacaktır.
İyi haftalar…

YORUM YAP