Kömür: Kimin kimden özür dileyeceğine Silivri halkı karar verir

Kömür: Kimin kimden özür dileyeceğine Silivri halkı karar verir

08.09.2022 11:16:18

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz'ın CHP İlçe Başkanı Berker Esen'in bir Cimer şikayetinden yola çıkarak yaptığı basın açıklamsına istinaden gelişmeleri paylaşıp kendisini özür dilemeye davet ettiği meclis değerlendirmelerinin ardından CHP İlçe Sekreteri İbrahim Kömür konuya müdahil oldu.
KÖMÜR: GENÇ BAŞKANIMIZDA MANGAL GİBİ YÜREK VAR
CHP'li meclis üyeleri ve İlçe Başkanı Berker Esen sessizliğini korurken Kömür sosyal medya hesabından “CHP Silivri İlçe Başkanlığının, Silivri Belediye Başkanlığına sorduğu soruları meclis oturumunun sonuna planlı bırakıp konuşacak, yorum yapacak ve eleştirilere cevap verilmesine izin vermeden, oturumu kapatacak ve CHP İlçe Başkanına “hodri meydan” diyeceksiniz, öylemi? Teokratik rejimde CHP'de İlçe Başkanlığı yapmak için adamda mangal gibi yürek olmalı o yürek de bizim genç Başkanda var, bilmeyen varsa bilsin. CHP'nin İlçe Başkanları cesaretlerini Kuvva-i Milliye'den alırlar. O ruhu taşırlar, taşımayan CHP'de İlçe Başkanlığı yapamaz, yapan da boş laflara pabuç bırakmaz. Hodri meydan okuyanın özel yaşantısı bizi ilgilendirmez, bizim de işimiz değil zaten. Ancak; siyasi birinin geçmişi, eleştirdiği 10 yıllık CHP Silivri Belediyesi dönemindeki geçmişi, Belediye ilişkileri ile iptal edilmiş sözleşmeleri ve ticari geçmişi, 3 yıllık Silivri Belediye Başkanlığı dönemi bizi ilgilendirir. Bunlara sonra bakacağız ama kürsüden bize verdiği komik cevaba bakar mısınız; “Cimer'e şikayet dilekçesi veren şahıs, dilekçesini geri çekti, şimdi ne diyeceksiniz ey CHP” diyor ve ekliyor, “Bu zat nedir, neyin nesidir, hırlı mıdır, hırsız mıdır. Cimer'e şikayeti nasıl ciddiye alıyorsunuz?”… Basın masın vs. gibi laflar. Vallahi biz basını da, Cumhurbaşkanlığı makamının her birim ve kurumunu da ciddiye alırız. Almayan varsa, onlar düşünsün. Hodri meydancı Başkan iyi bilsin ki, şahsın Cimer'den nasıl, ne şekilde imzasının çektirildiğini biz de, Silivri halkı da iyi bilir, tahmin de eder. Asıl önemli olan Cimer'e yapılan şikayet sonucu sizin, gerekli işlemi yapıp yapmadığınızdır. Korumada bulunup bulunmadığınızdır. Cimer'den gelen yazının tarihi ile cevap verdiğiniz tarih nedir onu açıklayın.
“KİMİN KİMDEN ÖZÜR DİLEYECEĞİNE SİLİVRİ HALKI ÇOK İYİ KARAR VERİR”
İkinci soru ise kaç ton ayçiçek yağı ürettiğinizdir? Ürettiğiniz ayçiçek yağının ne kadarı Gıda Bank aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı, envanterinizde ne kadar ayçiçek yağı mevcuttur? Meclis kürsüsünden, İlçe Başkanımızdan özür bekleyeceğinize siz çıkın Silivri halkına, ektiğiniz ürünlerin kantar fişleri, hasılat sonrası kantar fişleri ile ürettiğiniz ayçiçek yağı üretim ve dağıtım fişlerini açıklayın. Kimin kimden özür dileyeceğine Silivri Halkı çok iyi karar verir meraklanmayın.
Konuşmanı, eleştirilerini yapıp, İlçe Başkanımızdan özür talebinde bulun, sonra da eleştirilere verilecek cevaplara izin vermeden meclis mikrofonunu ve meclisi kapatan zat mı bize hodri meydan diyecek, biraz ar, biraz da haya olsa iyi olur.
Devletin devamlılığı esastır. 2009/2019 CHP döneminde yapılmış bir satış usulsüzlüğü var ve yargıya intikal etmişse yargı kararına sonuna kadar saygılı oluruz. Bu satışlardan bahsederken sanki araziler satılmış ve parası belediye kasasına değil de şahıslara gitmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Her ne ise, varsa bir usulsüzlük, adliye ile aranız 50 m. Bu satış gelirleri ile köy meydanları, belde ve köy yatırımları ile düğün salonları, fuaye salonları ile şehir kent rantına harcanmıştır. Şu an övündüğünüz bütçe ve nakit parayla bunları yapabilir miydiniz?
“ASIL KAMU ZARARI BU DÖNEM OLUŞMUŞTUR”
Asıl kamu zararı bu dönem oluşmuştur. Bunlardan yalnız bir tanesini ifade edeceğim, çok var çünkü zamanı geldikçe yazacağım. Belediyeler ticarethane, ticaret şirketleri değil, kamunun hizmet kurumlarıdır. Belediyelere kum, çimento, bordur taşı ve demir her zaman gerekli. Sizinmiş gibi “Bankada 100 Milyon liram var” dediğinizde demir 4.500/ 5 000 TL idi. Demir alsaydınız 20 ton demir alabiliyordunuz şimdi o parayla 6.5 veya 7 ton demir alabilirsiniz. 13 ton demir kamu zararı oluşturdunuz farkında bile değilsiniz, övünüyorsunuz “param var” diye.
“KİMDİR MÜFTERİ”
İkincisi, her defasında “230 Milyon borçla devir aldım” dediğiniz Belediyenin, 185 Milyon TL alacağından hiç bahsetmediniz ve bu alacaklardan 155 Milyonunu tahsil ettiğinizden Silivri halkına bilgi vermediğiniz gibi iftira atıyorsunuz. Kimdir müfteri. 10 yıllık CHP döneminde satılan arazilerin toplamından fazla, eski Maxi yanında Belediyeye kazandırılan 55 dönüm arazinin yarısı etmez satılanlar. Şu an övündüğün bütçenden fazladır o 55 dönüm arazinin değeri.
“CHP'YE ONUN İLÇE BAŞKANI VE
TEMSİLCİLERİNE LAF SÖYLEMEK İÇİN ADAMA KIRK BOĞUM LAZIM”
Biz bazı şeyleri konuşmuyorsak, parsel bazında imar rantı gibi, tarım arazilerine villa ruhsatı verme çabası gibi, birçok kirli ilişkiler ağı gibi, kendimize ve partimize olan saygımızdandır. CHP'ye onun İlçe Başkanı ve temsilcilerine laf söylemek için adama kırk boğum lazım. Lafını kırk boğumdan geçir ve ona göre konuşmanı öneririm, aksi halde altta kalırsın. Az'dan az, çoktan çok gider lafı, maksadını aşan ve acizlerin kullandığı bir laftır, suçluluk psikolojisidir. Suçlu ya camur atar bağırır ya da uzlaşma zemini arar. Günü geldiğinde onları da yazarız. Anlayan anlamıştı” şeklindeki değerlendirmeyi paylaştı.
Sevginar SALİ


YORUM YAP