Demokrat Parti’den 12 Eylül mesajı

Demokrat Parti’den 12 Eylül mesajı

13.09.2022 12:34:14

Silivri İlçe Başkanı Halide Avlu, Demokrat Parti Genel Başkanı, Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal'ın, 12 Eylül Darbesinin 39. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajı paylaştı.

Uysal, “12 Eylül'de seçilmiş hükümetin Başbakanı olarak darbecilerin ilk hedefi olmuş Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ve ahirete intikal etmiş tüm demokrasi taraftarlarını rahmetle anıyorum” dediği darbe açıklamasında görüşlerini şöyle ifade etti: “12 Eylül ile sahip oldukları gücü tahsis edenler, darbeleri lanetlemekte ve bunu fırsat bilmekte de pek mahirler.
Hak ve hürriyetleri gasp eden, bin bir emekle elde edilmiş demokratik kazanımları iç eden bir düzen... Yaşattığı acılar ve sosyal travma sonrası ortaya çıkan fırsatlar ve bu fırsatları kendi gücünü tahkim etmek adına değerlendirmeyen siyasi anlayışlar...
Milletimizi, devletimizi, sosyal servetimiz ve siyasal sermayemizi tahkir eden 12 Eylül'ü, bugün sahip oldukları gücü tahsis eden bir "lütuf" olarak görenler, darbeleri lanetlemekte olduğu gibi fırsat bilmekte de mahirler.
Darbeleri hassaten lanetlemenin yolu, yok ettiği hak ve hürriyetleri, alt üst ettiği sosyal ve siyasal düzeni önce tesis etmek, sonra ise gelişmesi için gayret göstermektir.
Geldiğimiz noktada 12 Eylül'ün aldıklarını yerine koymak şöyle dursun, darbecilerin dahi "biz bunu nasıl düşünemedik" diyebilecekleri bir baskı, bir hürriyet karşıtı mücadele ile karşı karşıyayız.
Bilin ki bu düzen de değişecek! Çok az şey değişti! 12 Eylül'de duvarlara yazılan yazılara ceza verilirken bugün cezalar kaldı, duvarlar değişti. Sansür kaldı, getirilen mecralar değişti. Vesayet kaldı, yapanlar değişti. Meclis kaldı, yetkileri(!) değişti. Demokrasinin adı kaldı, mahiyeti değişti. 12 Eylül'ün anlayışı kaldı, isimler değişti. Bilin ki bu düzen de değişecek! Bu ülkeye gerçekten demokrasi gelecek.”
Sevginar Sali

YORUM YAP