Çekme mesafeleri ve yükseklik ayarı

Çekme mesafeleri ve yükseklik ayarı

25.05.2021 11:23:54

Silivri Belediyesi'nin Mayıs meclisinde karara bağladığı 12. Gündem Maddesi, “Ticaret, sanayi, konut dışı kentsel çalışma alanı ve depolama alanı fonksiyonlarında çekme mesafeleri ve yüksekliklere ilişkin ilave plan notu teklifi ile ilgili İmar Komisyonu raporuydu.

Silivri Belediyesi, Mayıs Meclisinde çekme mesafeleri ve yüksekliklere ilişkin önemli bir karara imza attı.

YAZICI: PLAN NOTU DEĞİŞİKLİĞİ BAZI PARSELLER İÇİN KULLANDIRILMIŞ,
BAZILARI İÇİN KULLANDIRILMAMIŞ
İmar Komisyon Başkanı Celalettin Yazıcı, konu hakkında şu bilgileri paylaştı: “Silivri için önemli bir plan notu teklifi, şöyle ki 2015 yılında bir plan değişikliği ile sanayi, konut dışı çalışma alanlarında ve ticaret alanlarında plan notu değişikliği yapılmış. Mevcut uygulama plan ve arka bahçe mesafelerinde 5 metre iken, bu plan notuyla 10 metreye çıkarılmış. Tabi ki mağduriyetler oluşmuş çünkü ticaret ve sanayi alanlarında özellikle küçük ve dikdörtgen parselleri göz önüne aldığınızda minimum yapılaşma koşullarını sağlamayan binalar oluyor. Mevcut emsal hakkını kullanamayan yapılar ortaya çıkmaya başlamış. Bu da sanayinin önünü tıkanmasına neden oluyor. Bu çıktıktan sonra CHP yönetiminin son dönemine kadar bu plan hükmü yokmuş gibi uygulama yapılmış. Büyükşehir bunu 10 metreye çıkarmış ama biz bunu bazı parsellerde uygulayalım, bazılarında uygulamayalım yönüne gidilmiş. Teknoloji gerektiren yapılarda da zaman zaman sanayiciler zeminde çok alan kullanmayı tercih ederler, akış şemalarını buna göre değerlendirirler. Bir sürü boş parsel var bu yüzden bekliyor.

“HALK VE YATIRIMCININ
MENFAATLERİNİ KORUYACAK ŞEKİLDE DÜZENLEME YAPTIK”
2015 yılında bu hükmün çıkmasına rağmen 2018 yılına kadar bu inisiyatif ya da hukuk, kanun adına ne derseniz deyin bazı parseller için kullandırılmış, bazıları için ise kullandırılmamış. Belediye yönetimi değişince MHP ve Cumhur İttifakı kazanınca tabi ki bununla ilgili talepler ortaya çıkmış.
Bu konunun daha önce gündeme gelmesi gerekiyordu. İstişareler devam etti. Geçen ay meclise geldi. Biz bunu Komisyonda bekletme kararı aldık. Hatta Başkanımızla niye beklendi diye fikir paylaşımımız oldu. Biz dedik ki bunun doğrusunu yapmak istiyoruz. Değişmesi gereken neyse değişsin. Silivri Belediyesi, halk ve yatırımcının menfaatlerini koruyacak şekilde düzenleme yaptık. Bu çekme mesafeler açısından konuştuğum, bir de ‘h' yani yapı yüksekliği var. Silivri'de 12,50 metre olarak uygulanıyor. Yıllardan beri böyle gelmiş.”
Başkan Yılmaz, araya girerek, “Süheyl bey 12,50 metreyi eleştirdi ya biz Selimpaşa bölgesinde bu meclisten 15,50 metreyi oy birliği ile çıkardık. Büyükşehir Belediyesi iptal etti ve geriye yolladı. O zaman biz hukuksuz bir iş mi yaptık? Gönderdiğimiz teklif İBB tarafından değerlendirilecek” eklemesini yaptı.

“PLAN NOTUNDA İBB, SİLİVRİ BELEDİYESİ VE İMAR KOMİSYONU OLARAK MUTABIK KALDIK”
Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız da önemli. Biz birkaç kez Büyükşehre teklif gönderdik. Reddediyor. Biz bundan rahatsız oluyoruz. Eğer Silivri'ye farklı sorumluluk duyuyorsanız, bu önemli olduğu için ben bizzat görüştüm. Onlarla istişare ede ede yapalım ki burada kendi başımıza belediyecilik oynamayalım. Burada karar alıyoruz, orada reddedilince tiyatro olmuş oluyor.
Bununla ilgili Büyükşehirle görüştük. Bizim muhatabımız İmar Komisyon Başkanı ve Başkan Yardımcısı. Arnavutköy'den Deliklikaya'ya kadar diğer belde ve belediyelerdeki örnekleri de istedim. Mesela Deliklikaya'da h serbest 3 kat, istediğin kadar yap. Aynı plan notu diğerlerinde de var. Diplomasi isteyen bir konu. Sonuç olarak plan notunda İBB, Silivri Belediyesi ve İmar Komisyonu olarak mutabık kaldık. 12,50 olan yüksekliği çok yüksek seviyelere kadar artırabileceğiz.
Zaman zaman teknolojisi gereği yüksek makinelere ihtiyaç olduğu zaman bunların önünü açacak bir plan notu komisyonumuzca uygun görüldü.”
İmar Komisyon Başkanı Celalettin Yazıcı, Komisyon Görüşünü şöyle okudu; “Komisyon Görüsü: Çanta, Değirmenköy, Selimpaşa, Ortaköy ve Kavaklı uygulama imar plan notlarına "Silo, baca, su deposu, asansör kulesi ile üretimde kullanılan araç gereç ve makinalar gibi; Teknolojik gereklilikler nedeniyle ihtiyaç duyulan yapı ve tesislerde yükseklik Yençok=27.50 metreyi aşmayacak şekilde, yan ve arka bahçe mesafeleri 5 metreden az olmamak koşulu ile uygulama yapılabilir.” şeklindeki plan notu ilavesi, tadilen
Komisyonumuzca uygun bulunmuştur. Yüce Meclise saygılarımızla arz olunur.”
Gündemin 12. maddesi oy birliği ile kabul edildi.
Sevginar SALİ


YORUM YAP