Ali Kemal Demir

Çalışacak takım bulmak evlenecek kız bulmaktan daha zor

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Antrenör kurs ücretleri sürekli yükselişte olan ‘zam şampiyonu' unvanına sahip tütünü geride bıraktı.

Vermeden almayı alışkanlık haline getiren TFF, Türkiye'deki Antrenörlerin çalışma şartlarının zorluğundan ve Antrenörlerin aldıkların maaşların düşüklüğünden haberdar değilmiş gibi kurs ücretlerini düzenli olarak arttırıyor.

TFF yöneticilerin Riva'da Alis Harikalar Diyarında misali yaşadığını düşünmeye başladım. Kendilerinden ultra lüks araçlarından bir defalığına inip, Kavacık'tan geçerek Riva'ya giden 137 numaralı Cumhuriyet Köyü İETT otobüslerine binmelerini isteyeceğim.

Bir Kulüp görevlisi hiç unutamayacağım şekilde rezil bir söz söylemişti; 1 sezon evvel İstanbul 1. Amatör Ligde mücadele eden takımlarında görevli Antrenöre 1000 TL maaş verdiklerini anımsatan Yönetici, “Sanki bin lirayı hak ediyorlar! Haftada 2 idman 4 saat, hafta sonu maç 2 saat toplam 6 saat… Aylık hesaplasan 24 saat yapar. 24 saatte 1000 TL'nin neyini beğenmiyorlar…” 

Bu düşüncedeki bir kişinin yanında durmak bile zararlı. Ancak, Türkiye'de halen meslek grubuna alınmayan Antrenörlerin yaşadıkları zorlukları yazmaya ve anlatmaya kalksam 1 ay hep yazsam yine yetersiz kalır.

Milli maçlarda aşırı harcamada tavan yapan, milli takımlar resmi tedarikçileri olan sponsor firmaların ürünlerini maç günlerinde pervasızca ziyan eden, veya buna göz yuman TFF'nin ilgilileri, iş harcamaya gelince hoyratça davranırken aylık 1.500 TL alan Antrenörden kurs için 15.000 TL isterken hiç tereddüt yaşamıyor.

Lafa gelince ‘Antrenör kendini geliştirmeli' masalını hep duyarız. Pekala bu Antrenör kendisini nasıl geliştirecek. Sezon başlarında çalışacak takım bulmak evlenecek kız bulmaktan daha zor daha gelmiş.

Antrenör, çalıştırdığı sporcudan fazla kazanmalı. Antrenör, mali sorun yaşamamalı. Antrenör, dik durabilme, icabında mesleğine aykırı bir tutum ile karşılaştığında rest çekebilmeli. Antrenör, tutum ve davranışlarıyla sporcusuna iyi örnek olmalı.

Bunun gibi yüzlerce örnek veririm ancak bunların birçoğu maalesef olmuyor. Ekonomik zorluk içinde olan Antrenörler bazen geçim derdi nedeniyle ilkelerinden taviz vermek zorunda kalıyor.

Çok uzatmadan konuyu bağlayacağım. TFF, 22 Eylül-06 Ekim 2019 tarihleri arasında Erzurum'da yapılacak UEFA A Lisans kursu için Antrenörlerden 15.000 TL katılım ücreti istiyor. Gerekçesi ise otel fiyatların zamlanması.

Diplomasını yükseltmek isteyen Antrenör, 13 Eylül 2019 gününe kadar 15.000 TL'yi bulamazsa kursa gidemez.

Bir ayda asgari ücretin dahi altında kazanan Antrenörlerin kurs ücretlerinin sürekli zamlanması en basit ifade ile haksızlık ve insafsızlıktır.

Ali Kemal Demir

YORUM YAP