Ferhan Tezcan

Beşiktaş'taki nakit krizi

1959'da başlayan süper lig dün akşam Ankaragücü-Galatasaray maçıyla start aldı. Mayıs 2019'a kadar sürecek bu futbol şöleninin hepimizin yüzünü güldürmesini bekliyoruz. Yanı kavgasız, gürültüsüz bir lig sezonu için umutluyuz da bir dönem İngiltere'nin ‘Demir Lady' lakaplı Başbakanı Margreth Teacher kavga –gürültü yüzünden 5 yıl İngiliz takımlarını UEFA kupalarına sokturmamıştı. Demem o ki ‘kavgasız-gürültüsüz futbol olmaz'. Bu benim sözüm değil İngiltere'nin efsanevi futbol adamı Bobby Robson'in.
Galatasaray 21 şampiyonlukla liglerin lideri. Onu 19 şampiyonlukla Fenerbahçe takip ediyor. Beşiktaş'ın 15, Trabzonspor'un 6 şampiyonluğu var. 1 kez şampiyon olan Bursaspor'u unutmayalım. Bu arada ligin en'lerine de bir göz atalım:

103 GOLLÜ FENERRBAHÇE
Bir sezonda en çok galip gelen takımlar Beşiktaş ile Fenerbahçe. Bu iki takımın bir sezonda galibiyet sayısı 29'ar. En çok gol atan takım ise Fenerbahçe. Tam 103 gol. Yani Veselınovıçli sezon. Bir sezonda en az gol atan ise 0 golle Ankaraspor. Ankaraspor'un bir başka rekoru da bir sezonda tam 102 gol yemesi. Bir sezonda en çok berabere kalan takım yine Ankara'dan. Tam 18 beraberlik ile Ankaragücü bu rekorun sahibi.
Evet, ligin en'leri bunlar.

BESIKTAŞ'TA ZOR GÜNLER
Beşiktaş‘ın Lask Linz ile oynadığı Avrupa kupası maçı insanları pek memnun etmedi. Haaa rakip takımın iki atağı vardı. Ancak Babel'den başka gol atan olmadı. Yanı Vagner Love'da, Negredo da sıfır çekti. Ama bir diyeceğim var. Şenol Güneş gibi çok tecrübeli bir hoca daha hazırlık kampına başlarken ortaya çıkıp “Negredo ile işimiz bitti. Artık bizimle olmayacak” der mi? Sonra da İspanyol'u Lsk maçında gol umudu diye sahaya sokar mı? Neyse daha başka şeyler de var. Daha baştan huzur bozmayalım. Hemen aktarayım Beşiktaş'ın kasasında şu anda tam 5 milyon Euro var. Ancak haftaya ödeyecekleri para miktarı tam 35 milyon Euro. İsim vermeyeyim iki-üç yönetici şimdi kafa kafaya vermiş bu iki ucu bilmem neli değnekten nasıl kurtulacaklarını düşünüyorlar.

GOMİS'İN ÖZRÜ
Galatasaray'da haftalardır bir durgunluk vardı. Stoper sorunu, gelen gelmeyen oyuncular derken Gomis patladı. İsteksiz hareketleri, vurdumduymaz tavrı herkesi çileden çıkardı. Ancak önceki gece Florya'da Satıh Terim ile Gomis arasında bir buluşma gerçekleşti. Fatih Terim sordu ‘Problemin ne?'… Gomis'in yanıtı uzun oldu. “Biliyorum profesyonelce davranmadım. Sizden özür dilerim. Ama en kısa zamanda ekstra antrenmanlar yapıp geçen sezonki halime döneceğim”… Evet, Gomis ile ilgili son gelişmelere bunlar. İngiltere'de transfer sezonu da kapandığına göre neler yaşayacağız bilemiyoruz.

FENERBAHÇE'NİN SANTRAFORU KİM?
Soldado haftalardır ortada yoktu. Fernando zaten erkenden gitti. ‘Alper'den ‘çakma' santrafor olur mu?' derken Fenerbahçe sezona santrforsuz giriyor. Beni Ali Koç gibi hevesli ve Fenerbahçe ile yatıp kalkan bir başkanın işi Comolli'ye bırakmasına inanamıyorum. Evet Comolli'nin tecrübesine ve geçmiş başarılarını taktır ediyorum. Ama borç ne olursa olsun koca Fenerbahçe Berke, Barış ve Ferdi'ye mi teslim edilir. Gençlere inançsızlığım yok. Ama Fenerbahçe transfer yapmayacaksa Ali Koç niye geldi. Kafam da hep soru işaretleri var. Dilerim biran önce bunlar sona erer ve Fenerbahçe'nin de ‘Kökü' su çıkmaz.
Hoşçakalın...

YORUM YAP