Göçmenler Pazar günü yine sandık başına gidecek

Göçmenler Pazar günü yine sandık başına gidecek

19.11.2021 11:58:39

Bulgaristan ve yurt dışında yaşamlarını sürdüren vatandaşları, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için 21 Kasım Pazar günü de sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ikinci turda Gercikov'a destek sinyali verdi. Silivri'de sandık yine Ertuğrul Gazi Ortaokuluna kurulacak olup 07.00 ile 20.00 saatleri arasında çifte vatandaşlarımız oylarını kullanabilecek.

Ülkede 14 Kasım'da yapılan ilk tura katılan 23 adaydan en çok oyu alan 2 cumhurbaşkanı ve 2 cumhurbaşkanı yardımcısı adayı, 5 yıl görevde kalmak için yarışacak. Bulgaristan'da halk, mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ile Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov ve Nevyana Miteva Mateeva arasında karar verecek.

Kayıtlı 6 milyon 635 bin 305 seçmenin yüzde 40,5'inin sandık başına gittiği ilk turda, Radev-Yotova 1 milyon 327 bin 128 oy (yüzde 49,42) alırken Gercikov-Mateeva ise 610 bin 305 oyla (yüzde 22,83) ikinci tura yükselme hakkı kazandı.

ADAYLARDAN BİRİ ESKİ KOMUTAN, DİĞERİ REKTÖR

Bulgaristan'da Rusya yanlısı ve eski Komünist Partinin geleneğini sürdüren Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) desteğiyle aday olan Radev-Yotova, halka "Sizinle Birlikteyiz" mesajı veriyor.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Radev, askeri eğitimini Bulgaristan'da ve ABD'de çeşitli akademilerde tamamladı. Evli ve iki çocuklu 58 yaşındaki savaş pilotu Radev İngilizce, Rusça ve Almanca biliyor.

Radev ile aynı yaşta olan Gercikov ise Sofya Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümünden mezun olduktan sonra Almanya ve Avusturya'da akademik kariyer yaptı.

Eski Başbakan Boyko Borisov'un lideri olduğu Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisinin desteğini alan Gercikov, seçimlere "Gerçekten Birleşik Olalım" sloganıyla katılıyor.

Sofya Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Gercikov İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Latince biliyor.

HÖH'TEN GERCİKOV'A DESTEK SİNYALİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Türk kökenli Mustafa Karadayı'yı aday gösteren Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi ise ikinci turda Gercikov'a destek sinyali verdi. Karadayı, Gercikov'un ismini kullanmadan yaptığı açıklamada, “Bulgaristan vatandaşları nerede olursa olsun onları birleştirecek, anayasa ve hukukun üstünlüğünü esas alacak, devletin resmi yüzü olacak ve devleti dünyanın önünde temsil edecek bir adaya destek verecektir. Seçmenimiz bilgedir, doğru seçimi de yapacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, seçimin ilk turunda Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanların adayları Karadayı ve İskra Mihaylova 309 bin 681 oy (11,57) alarak üçüncü en başarılı aday ikilisi oldu.

SİLİVRİ'DE YENİDEN SANDIK KURULACAK

Seçimlerin ikinci turunda yurt dışında ve Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları da sandık başına gidecek. Silivri'de de ilk tur ve parlamento seçimlerinde olduğu gibi Ertuğrul Gazi Ortaokulunda bölgemizdeki çifte vatandaşlar oylarını kullanacak.

 


YORUM YAP