Distilasyon tarifesine zam değil, kar payı getirildi!

Distilasyon tarifesine zam değil, kar payı getirildi!

04.12.2019 09:36:42

TÜRAM'da faaliyet gösteren Distilasyon Merkezi kullanım ücretlerinde yeni düzenleme talep eden Belediye Yönetimi, hizmet tarifesinde güncellemeye gitmesini önerirken, yerli üreticinin bundan en az etkilenmesine yönelik düzenlemeyi de unutmadılar. Başkan Bey'in Silivri dışındaki üreticiler için teklif ettiği %25'lik kar payına CHP Grup Sözcüsü, “Yani zam değil, kar payı” göndermesinde bulundu.

Meclis gündeminin 3'üncü maddesinde yer alan; Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'ndeki distilasyon ünitesinin ücret tarifesinin belirlenmesinin görüşülmesiyle ilgili gündem maddesine ilişkin bilgiler paylaşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, tesisten Silivri çiftçisinin maliyetine faydalanacağını ifade etti. Fiyat düzenlemesi hakkında konuşan Başkan Yılmaz, “Aromatik bitkilerin damıtılacağı bir distilasyon tesisimiz var. Gerek Silivri'de bizim ektiğimiz, gerekse aromatik bitki yetiştiren vatandaşlarımızın ektikleri bu tesiste sıkılarak yağa çevriliyor. Biz göreve geldikten sonra bununla ilgili mühendis arkadaşlarımıza bir çalışma yaptırdık. Elektrik gideri var, su gideri var, işçi gideri var. Bir distilasyon işi aşağı yukarı yarım gün sürüyor ve bu işin maliyeti bize 500 TL. Bir önceki yönetimde bundan 200 TL fiyat alınmış, yani her sıktığımız üründe esasında 300 TL zarar etmişiz. Ben distile edilecek ürünlerin nereden geldiğini araştırdım. Silivri'nin de içinde bulunduğu Sakarya'dan Edirne'ye kadar alanda distilasyon merkezi çok az olduğu için ürünler Silivri'ye geliyor. Bu sebeple tesiste yapılan işlemin fiyatlarını güncellememiz gerekiyor. Silivri'deki üretimi desteklemek için, ekim yapanlardan maliyetine faydalanmasını ancak dışarıdan gelecek aromatik bitkilere % 25 kar payı konulup bu şekilde bu işlemin gerçekleştirilmesini düşünüyorum.” dedi.

Gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken CHP Grup Sözcüsünü Süheyl Kırkıcı'nın Başkan Bey'in açıklamaları üzerine “Yani zam yapılmadı, kar payı eklendi!” diyerek dakikalar önce mecliste yaşanan İSKİ zammı tartışmasına manidar bir gönderme yaptı.
Haber Merkezi

YORUM YAP