Yılmazer: Ölmek istemiyoruz

Yılmazer: Ölmek istemiyoruz

26.08.2019 10:11:51

Türkiye'yi ayağa kaldıran Emine Bulut cinayetinin ardından eylem kararı alan CHP Silivri İlçe Kadın Kolları, Uğur Mumcu Meydanı'nda kadına yönelik her türlü şiddete karşı basın açıklaması yaptı ve dayanışma çağrısında bulundu. Şiddetin giderek büyüyen bir toplumsal yara olduğunu vurgulayan İlçe Kadın Kolu Başkanı Elif Yılmazer açıklamasında, “Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK!” dedi.

CHP Kadın Kolları Örgütleri, kadına şiddete tepki amaçlı ülke genelinde eş zamanlı eylem gerçekleştirdi. Emine ve katledilen tüm kadınların sesi olarak ‘Ölmek İstemiyorum' sloganı ile sokağa çıkan CHP Silivri İlçe Kadın Kolları, 24 Ağustos Cumartesi günü Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanarak kadına yönelik şiddeti protesto etti. Eyleme ilçe yöneticilerinin yanı sıra Silivri Belediyesi Meclis Üyeleri Süheyl Kırkıcı, Ersin Taşkın, Abdulcebbar Doğan, partililer ve bir grup vatandaş destek verdi.

“TÜRKİYE'DE KADIN OLMANIN NE KADAR ZOR OLDUĞUNA KORKUNÇ ÖRNEKLERLE TANIK OLUYORUZ”
Kadın cinayetleri konusunda değerlendirmelerde bulunan Kadın Kolu Başkanı Elif Yılmazer, şunları kaydetti: “Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “Anne lütfen ölme” diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk... Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. "Ölmek istemiyorum" diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor!

“KADINLARI KORUMAYANLAR BU CİNAYETE ORTAKTIR”
Çünkü bu ülkede adalet de erkek! Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz:
• Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,
• Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar,
• 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi'nin gereğini yerine getirmeyenler,
• Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar,
• Boşanmayı tabulaştıranlar,
• Nafaka hakkına saldıranlar,
• Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar,
• Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.

“BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ DEDİKÇE ONLARCA EKSİLİYORUZ”
Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da, ‘ölmek istemiyorum' diye haykırdı.

“YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK! Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. ÖLMEK İSTEMİYORUZ. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!”
Hazal BAŞARAN


YORUM YAP