“Tek problemimiz maaş”

“Tek problemimiz maaş”

23.08.2023 12:05:45

İş bırakma eylemi başlatan Silivri Belediyesi'nin temizlik ve çöp işlerinde çalışan personeli adına yapılan açıklamada “Başkanımızı seviyor, değer veriyoruz. Çalışmalarını takdir ediyoruz. Ama senelerdir hakkımızı alamıyoruz. Tek problemimiz: maaş. Başka sıkıntımız yok. Huzurlu çalışıp, herkes çoluk çocuğuna bir parça ekmek götürmek istiyor. Kimseyle bir problemimiz yok” denildi.

Silivri Belediyesinde temizlik ve çöp işlerinde çalışan personel, maaşlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle, bu sabah itibariyle iş bırakma eylemi başlattı.
“BİZİM DERDİMİZ BELEDİYE VE BAŞKANIMIZLA DEĞİL”
İş bırakan personel adına açıklamada bulunan Murat Memiş şunları söyledi: “Bizim derdimiz Belediye ve Başkanımızla değil. Senelerdir çoluk çocuğumuzun rızkı için gece saat 03.00'te kalkıp evimizden arabalarımıza biniyoruz. Bölgemizi gider toplar, tertemiz çıkarız.kullan (3)_11
“LAF GETİRMEYECEK ŞEKİLDE İŞİMİZİ YAPIYORUZ”
Ne başkanımıza, ne yardımcılarına, ne müdürümüze laf getirmeyecek şekilde işimizi yapıyoruz.kullan (1)_11
“TEK İSTEDİĞİMİZ SOSYAL HAKLARIMIZI ALARAK İNSAN GİBİ YAŞAMAK”
Şu an geldiğimiz durum: artık herkes geçinemiyor. Aldığımız maaşlar yetersiz. Araba arkasında çalışan insanlar mağdur. Çoğu evinden çıkma durumuna gelmiş. Ev sahibiyle tartışmak durumunda. Kiminin eşi çalışıyor, evde çocuğunu bırakıyor. Tek istediğimiz sosyal haklarımızı alarak insan gibi yaşamak. Başka bir derdimiz yok.kullan_13
“BAŞKANIMIZI SEVİYOR, DEĞER VERİYORUZ, ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİYORUZ AMA HAKKIMIZI ALAMIYORUZ”
Başkanımızı seviyor, değer veriyoruz. Çalışmalarını takdir ediyoruz. Ama senelerdir hakkımızı alamıyoruz. Tek problemimiz: maaş. Başka sıkıntımız yok. Huzurlu çalışıp, herkes çoluk çocuğuna bir parça ekmek götürmek istiyor. Kimseyle bir problemimiz yok.kullan (4)_14
Silivri'yi seviyor, Silivri'de yaşamayı da seviyoruz. Başkanımızı, çalışma arkadaşlarımızı, müdürümüzü seviyoruz. Son ana geldik. Kiralar olmuş 10 bin TL. 12-13 bin TL maaşla kimse ev geçindirmemizi beklemesin. Direksiyonda huzurlu bir şekilde çalışabilmesi için bu insanların en az 20 bin lira alması lazım.
“SENDİKANIN YAPTIĞI ANLAŞMADAN HABERİMİZ YOK”
Sendikanın Silivri Belediyesi ile yapmış olduğu sözleşmeden bizim haberimiz yok. Sendika kendi temsilcisini seçmiş, atamış, şeylerini kendi bildirmiş biz sadece maaş bordrosunu gördük. Çoğumuz ilkokul mezunu.
Bunların haricinde bizim sosyal yaşantımızın olması gerekmiyor mu? İnsan gibi yaşamak bu insanların hakkı değil mi? Pandemide kimse dışarı çıkamazken bile bu pisliğin içinde çalıştık. Çoğumuz hasta olduk, araçtan düşüp ölen oldu. Kanser olan var. Bunları kimse görmedi.
“KÖTÜLÜK YAPMIYORUZ, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”
Şimdi kötülük yapmıyoruz, hakkımızı istiyoruz. İnsan gibi yaşamak istiyoruz.
Başkanımızı seviyoruz, kesinlikle bir şey diyemeyiz ama geçinemedikten sonra bir anlamı yok.”

Sevginar SALİ

 

YORUM YAP