Silivri’nin sağlık yaraları hızla sarılıyor

Silivri’nin sağlık yaraları hızla sarılıyor

10.03.2023 20:47:32

Silivri sağlık yatırımları konusunda Hükümet ve Belediye kanalıyla yaralarını sarmakla kalmıyor, hızlı bir iyileşme süreci geçiriyor.
Mart meclisinde gündemdeki yatırımlar hakkında bilgi veren Başkan Volkan Yılmaz, sağlık alanında yapılacaklara geniş bir paragraf açtı. “Kenan & Çelebi Nakip Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil'i ile Kavaklı Millet Bahçesi açılışını kısa süre içinde planladıklarını belirten Başkan Bey, 500 Yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi müjdesinin ayrıntılarını, Fatih Mahallesine 5, Yeni Mahalleye 11 hekimli Aile Sağlık Merkezi, 6 ay içinde tamamlanması planlanan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Verem Sağlık Dispanseri, 11 aile hekimli Sağlık Ocağı ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nin durumuna yönelik açıklamalarda bulundu.d6736cc7-8d7d-42bf-8f66-61333f70c941
SAĞLIK OCAĞI VE 112 ACİL'İN AÇILIŞINA DAVET
Başkan Volkan Yılmaz, mecliste ilçemizde devam eden ve planlanan yeni sağlık yatırımları hakkında konuştu. Yılmaz'ın Silivri halkına müjdelediği sağlık yatırımları şöyle: “Önümüzdeki hafta içerisinde depreme dayanıksız olduğu için yıktığımız yanına bir de 112 Acil'i ekleyerek, yaklaşık 500 metrekare alanda hizmet verecek şekilde hayırseverlerimiz ile birlikte yaptığımız “Kenan & Çelebi Nakip Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil'i ile yanında yaklaşık 5000 metrekare alana sahip Millet Bahçemizin açılışını yapacağız. Bütün meclis üyelerimizi eksiksiz, Kenan & Çelebi Nakip Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil'imizin açılışına bekliyorum.
“YERİNDE MÜDAHALENİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ANLADIK”
Hatay'daki büyüklüğü Mw=6.4 olan depreme İskenderun Devlet Hastanesi'nde yakalandım. İskenderun Devlet Hastanesi'ne belediyemizce mobil mutfak kurmaya gitmiştik. Bizden sonra da o hastane tahliye edildi ve şu an Dörtyol Hastanesi hizmet veriyor. Bu durumun ne kadar mühim ve yerinde müdahalenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük.
“SİLİVRİ DEVLET HASTANESİ EK HİZMET BİNASI 6 AYDA TAMAMLANACAK”
Eylül Ayı'nda açılışı planlanan, 5000 metrekare alanda, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Verem Sağlık Dispanseri, 11 aile hekimli Sağlık Ocağı ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nin bulunacağı bir kompleks vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Sağlık Bakanlığı ile görüştük ve bu doğrultuda Selimpaşa'daki Devlet Hastane'mizin lojmanların olduğu kısmı yıkılacak ve yerine 2000 metrekare çelik konstrüksiyon olmak üzere Silivri Devlet Hastanesi'nin ek hizmet binası 6 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanarak hizmet vermeye devam edecek.”
500 YATAKLI EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ VE 100 YATAKLI ACİL DURUM HASTANESİ
Kısa bir süre önce gazetemizin duyurduğu Araştırma Hastanesi müjdesine de değinen Yılmaz, “Buna ilave olarak daha önce Sağlık Bakanımız ile yapmış olduğumuz istişareler, ilettiğimiz talep ve bilgi dosyamız Sağlık Bakanlığı'mız tarafından kabul gördü. Silivri'mizde E-5 kenarında Araptepe olarak bilinen mevkiide yaklaşık 136 dönüm arazide 500 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi, ilave olarak da 100 yataklı Acil Durum Hastanesi'nin yapımı Cumhurbaşkanlığı 2023 Yatırım Programı'na şu an itibari ile dahil edilmiş durumda. Çok kısa zaman içerisinde yapımına başlanacak. Silivri'mize çok büyük bir yatırım daha geliyor. Ben Cumhurbaşkanı'mıza 2023 Yatırım Programı'nda olmamasına rağmen ilave olarak bu projeyi dahil ettikleri için, sonrasında da Sağlık Bakanı'mıza, İl Sağlık Müdürü'müze Silivri'de yaşayan tüm vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun!” dedi.
FATİH MAHALLESİ'NE 5 HEKİMLİ AİLE SAĞLIK MERKEZİ
Sağlıkta ihtiyaçlarımızı hızla gideren süreçte yapılacak diğer çalışmalara yönelik Başkan Bey'in açıklamaları şöyleydi: “Fatih Mahallesi'nde Millet Bahçesi yapacağımız yerdeki sağlık ocağı depreme dayanıksız olduğundan dolayı kısa bir süre içerisinde yıkılacak. Orası için de Nisan Meclisimize getireceğiz, Fatih Mahallesi'nde düğünlerin yapıldığı bir boş alan var. Orada yeni planlarda sağlık tesisi olarak vatandaştan terk aldığımız bir arsanın 1000 metrekaresine 5 hekimli bir Aile Sağlık Merkezi'nin de 6 ay içerisinde yapılması planlanıyor.
YENİ MAHALLEDEKİ 11 HEKİMLİ SAĞLIK OCAĞI İHALEYE ÇIKACAK
Ayrıca Yeni Mahalle'deki 11 hekimli Sağlık Ocağı'mız kısa bir süre içerisinde ihaleye çıkmış olacak.”

 

Sevginar SALİ

YORUM YAP