Sevginar Sali

Sağır kaplumbağa

Bir arkadaşımın “Bin doğru yapsan da, bir yanlışını konuşur, tanıdığın insanlar” paylaşımından ilham alarak, bu ara önemli şeylere niyet eden, kamuoyu yoklamalarına kulak kabartanlara ışık olsun diye çok hoşuma giden bir hikayeyi tekrar paylaşmak istiyorum bugün sizinle…
Bin doğru yapsan da, bir yanlışını konuşuyorsa tanıdığın insanlar ve bu seni şaşırtıyorsa;
*Olgunlaştırman gereken yönlerin var demektir…
* ‘Tanıdığım' dediklerini tam tanıyamamışsın demektir…
Ve tüm doğrularını bir yanlışına tercih edenler ile tanış bile olmana gerek yok demektir : )
Gelelim benim çok sevdiğim hikayeye…
Sağır Kaplumbağa
Tarihin bir yerinde, canlı varlıklara kazanma hırsı aşılandığı bir vakitte, kaplumbağalar arasında bir yarış düzenlenmiş. Hedef, çok yüksek bir kalenin tepesine çıkmakmış.
Vakit gelince, bir sürü kaplumbağa arkadaşlarını seyretmek için yarış yapılacak bölgeye toplanmışlar. Ve yarış başlamış.
Seyircilerden hiçbiri arkadaşlarının kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Kimileri bu inançlarını yüksek sesle dile getirmekten kaçınmıyorlarmış.
Öyle ki, yarışmacıların bazıları “Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!?” seslerini dahi işitebiliyormuş.
Yarışmaya katılan kaplumbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmaz bir gayretle kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.
Seyircilerin sesleri yükselmeye başlamış; giderek bağıranların sesleri yarış alanında yankılanır olmuş: “Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!?”
Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kaplumbağaların tümü ümitlerini, gayretlerini yitirmiş ve yarışı terk etmişler.
Ama yarışta kalan son kaplumbağa, büyük bir gayret ile mücadele ederek, kulenin tepesine çıkmayı başarmış.
Diğer yarışmacılar ve seyirciler, hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kaplumbağa ona yaklaşmış ve sormuş, “Bu işi nasıl başardın” diye.
O anda farkına varmışlar ki... Kuleye çıkan kaplumbağa sağırmış!
Sağır kaplumbağanın çıkılmaz sanılan doruğa tırmanmayı başarması ile kaplumbağalar dere tepe demeden yeryüzüne yayılmanın, sabır ve kararlılıkla yol almanın ne demek olduğunu öğrenmiş ve bunları gerçekleştirmeye cesaret bulmuşlar.
Olumsuz düşünen insanları duymayın... Onlar kalbinizdeki ümitleri çalabilirler.
Rüyalarınızı gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyenlere karşı sağır olmak, size seslenenlere saygısızlık değildir; düşünüze karşı saygınızı korumak demektir.”

YORUM YAP