“OHAL ihraçlarını kabul etmiyoruz”

“OHAL ihraçlarını kabul etmiyoruz”

14.07.2018 10:58:14

Eğitim İş Sendikası, bir açıklamada bulunarak OHAL ihraçlarına tepki gösterdi.

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu, OHAL kapsamında KHK ile yapılan ihraçların demokratik devlet ilkelerine ayrılı olduğunu savundu. Sendika tarafından yapılan açıklama aynen şu şekilde: “İnsanların bir gece Resmî Gazeteye bakarak işlerine son verildiğini görmeleri kabul edilebilir değildir. 15 Temmuz'un üzerinden iki yıl geçtiği halde bir gecede 18.632 ihraç olması izah edilemez.
İnsanların evrensel hukuk kurallarına göre yargılanmadan, suçlulukları ispatlanmadan, masumiyet karinesine aykırı bir uygulama olan OHAL kapsamında KHK ile ihraçlar yapılması demokratik hukuk devleti ilkelerine de aykırıdır.
Bugüne kadar ihraç edilen tüm kamu çalışanlarının hukuk kuralları içerisinde gerekli işlemleri acilen yapılmalı ve suçluluğu ispat edilemeyenlerin göreve iadeleri gerçekleştirilmelidir.
Bu KHK ile 18.632 ihraç değil onbinlerce iade beklenmekte iken maalesef iadeyi bekleyen yargı nezdinde haklılıklarını ispat etmiş, takipsizlik kararları almış, yargı nezdinde suçsuzlukları ispatlanmış kamu çalışanlarının beklentileri yine ertelenmiştir.

“TÜRKİYE ARTIK HUKUK DEVLETİNE GERİ DÖNMELİDİR”
Türkiye artık hukuk devletine geri dönmelidir. Üstelik hukukun hızlı ve adil işlemesi için her türlü tedbir alınmalıdır. Bir haksız ihraç dahi onlarca insanı maddi ve manevi olarak etkilemektedir. FETÖ'ye ya da her türlü teröre karşı duruşumuz da tavrımız da nettir. Üstelik sadece 15 Temmuz değil tarih boyunca yaklaşımımız aynıdır. Kamuda liyakatin hiçe sayılmasının, kayırmacılığın sonucunu yaşadık yaşıyoruz ve artık bu böyle gitmemeli diyoruz. Aksi halde adı FETÖ olan terör yapısı başka adlar altında karşımıza çıkmaya devam edecektir.”

Haber Merkezi

YORUM YAP