Ersözlü’den aday adaylığı başvurusu

Ersözlü’den aday adaylığı başvurusu

18.03.2023 00:40:32

CHP İstanbul İl Yöneticilerinden, Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Ender Unutan Ersözlü Silivri Belediyesi Meclis Yedek Üyeliğinden istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi 3. Bölge Milletvekilliği için başvuru yapan Ersözlü, aynı zamanda bir insan ve kadın hakları aktivisti.
ENDER UNUTAN ERSÖZLÜ KİMDİR?
30 yılı aşkın aktif avukatlık görevini yapan, kadın girişimci ve siyasetçi Ender Unutan Ersözlü, 1968 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesini kazanması ile İstanbul'a taşındı.
Av. Ersözlü, yüksek lisans eğitimine, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim dalında başladı. Tez aşamasına kadar devam eden eğitim hayatında, trafik ve iş kazalarının özellikle iş göremezlik açısından değerlendirilmesi, orijin ve nedene yönelik çalışmalar, cinayet ve intihar olguları adli belge incelemesi (yazı ve imza karşılaştırması, evrakta sahtecilik) gibi adli tıbbın önemli konularını içeren dersler aldı. Özellikle tıbbi uygulama hataları olgularının her boyutta değerlendirmesi ve yargıda bilirkişilik açısından olguların değerlendirilmeleri konuları hakkında incelemelerde bulunan Ersözlü, bunu avukatlık ve arabuluculuk hayatı boyunca aktif bir şekilde kullanmakta.
Avukat Ersözlü, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sertifikası sahibi olması sebebiyle 2017 yılından itibaren arabuluculuk mesleğini de yoğun şekilde yürütmekte. Bunun yanında; 20 yılı aşkın bir süredir Adalet Bakanlığı İstanbul Adli Yargı Komisyonuna kayıtlı hukuk bilirkişiliği görevi de bulunmakta. Ersözlü ayrıca, 2012- 2014 yılları arasında İstanbul Barosu Silivri Bölge Temsilciliğini yürüttü.
2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi olan Avukat Ender Unutan Ersözlü, Silivri İlçe Başkanlığında İlçe Yöneticiliği, Hukuktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı, CHP İstanbul İl Yönetiminde İl Hukuk Komisyonu Yürütme Kurulu Üyeliği, İstanbul CHP İl Yönetimi Cezaevi ve Tutukevleri İzleme Komisyonu gibi bir çok görev üstlendi. Avukat Ersözlü, bir insan hakları savunucusu olarak, kamuoyuna mal olmuş davaları takip etmiş olup, haksız tutuklamalarda CHP adına düzenli cezaevi ziyaretlerinde bulundu.
2009 - 2023 yılları arasında ülkemizde gerçekleşen tüm seçimlerde sandık güvenliği ile ilgili eğitimler verip, sandık alanında aktif görevler üstlendi. 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Silivri İlçe Seçim Kurulu'nda CHP asil üyelik görevini yürüttü.
Avukat Ender Unutan Ersözlü, Silivri Belediyesi Kent Konseyi'nde aktif olarak görev aldı, 2010 yılında Silivri Kadın Girişimciler Derneği'nin kurucu üyeliği ve 4 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. 15 yılı aşkın bir süredir aktif siyasette görev alan Ersözlü, aynı zamanda bir insan hakları ve kadın hakları aktivisti olarak birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldır.
Ersözlü, Ülkemizde 19 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminde 15 gün deprem alanında yardım çalışmalarında bulundu. Şu an Türkiye geneli sivil toplum projelerinin geliştirilmesi amacıyla, belediyelerin, baroların ve kadın hakları derneklerinin paydaş olduğu bir projenin pilot uygulamasını proje yürütücüsü.
Avukat Ersözlü, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Barosu, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) vb. birçok kurumda katılımcı ya da konuşmacı olarak birçok seminer, eğitim, konferans ve sempozyumlara katkı sağlamıştır.
CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı olarak halen görevini sürdüren Avukat ve Arabulucu Ender Unutan Ersözlü, evli olup, bir çocuk annesidir.

YORUM YAP