Başkan Balcıoğlu: Silivri’de kolektif üretimi geliştireceğiz

Başkan Balcıoğlu: Silivri’de kolektif üretimi geliştireceğiz

14.05.2024 15:07:22

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'de konuşan Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu: “Tarım, üretim, gıda güvenliği diyeceğiz ve hep beraber Silivri'de bir kolektif üretim anlayışı geliştireceğiz.” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, şu sözlerine yer verdi. “Bugün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle burada, siz değerli çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN SÖZÜNÜ HATIRLATTI
Sözlerime, "Memleketimizin bir tarım memleketi olduğu ve genişliği göz önüne alınırsa, bizim başlıca kuvvet ve servet dayanağımızın toprak olduğu görünür." diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak başlamak istiyorum.
Ulu Önder Atatürk, tarımın, milletimizin bağımsızlığının ve ekonomik kalkınmasının temeli olduğunu çok iyi biliyordu. Daha Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda kalkınma hamlesi olarak tarımı birinci sıraya koymuştu.
Bu yüzden, tarım ve çiftçiye verdiği değeri her fırsatta dile getirmiştir.
“TARIMSAL KALKINMA, SADECE EKONOMİK GEREKLİLİK DEĞİL, SOSYAL ZORUNLULUKTUR
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum, dünya genelinde yaşanan gıda krizi hepimizin malumu. Bizler, insan eksek insan çıkacak bu topraklarda yaşayanlar olarak tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak hareket etmeliyiz. Tarımsal kalkınma, sadece ekonomik bir gereklilik değil, aynı zamanda sosyal bir zorunluluktur.
“400 BİN DÖNÜMÜN ÜZERİNDE VERİMLİ TOPRAKLARIMIZ VAR”
Silivri, İstanbul'un 39 ilçesi arasında yüz ölçümü bakımından en büyük ikinci ilçesi ve ekilebilir, dikilebilir alan olarak bakıldığında 400 bin dönümün üzerinde verimli topraklarıyla en büyük ilçe konumunda.
Bu veriler bizlere, Silivri'nin, İstanbul ve Türkiye tarımı için ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.
“TARIM, ÜLKEMİZİN ÖNDE GELEN GELİR KAYNAKLARINDAN BİRİ”
Maalesef gerek ülkemizde gerekse Silivri'de çiftçilik zor bir dönemden geçiyor. Gerek maliyetlerdeki fahiş artışlar gerekse iklim değişikliklerinin yarattığı zorluklar, tarım sektörümüzü derinden etkilemekte. Ancak unutmayın ki, tarım geçmişten günümüze kadar ülkemizin önde gelen gelir kaynaklarından biri olmuştur.
Mazot, gübre ve ilaç fiyatlarındaki akıl almaz artışlar, bir avuç tohumun bile altın değerinde olmasına neden olmuştur. Kuraklık, sel ve diğer afetler, çiftçilerimizin emeklerini yok etmektedir. Ancak bilin ki, bu zorlukların üstesinden gelmek için sizlerin yanınızdayız.
“ÇİFTÇİLERİMİZİ BİRÇOK ALANDA DESTEKLEYECEĞİZ”
Hem Silivri Belediyesi olarak hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle, İstanbul'un en verimli topraklarına alın terini döken çiftçilerimizi birçok alanda destekleyeceğiz.
Ekrem Başkanımız ile birlikte çiftçilere verdiğimiz destekle son 4 yılda İstanbul'da ki çiftçi sayısı 10 kat arttı. İnşallah uyum ve iş birliği içinde geliştireceğimiz çalışmalarla Silivri'mizdeki çiftçi üretici sayısını arttıracağız. Gençlerimizi yeniden tarıma toprağa yönlendireceğiz.
Hep söyledim yine söylüyorum Silivri'nin muhafızı olacağım. Silivri'nin bu bereketli topraklarını betona boğmalarına müsaade etmeyeceğim. Tarım diyeceğiz, üretim diyeceğiz gıda güvenliği diyeceğiz ve hep beraber Silivri'de bir kolektif üretim anlayışı geliştireceğiz.

“ÇAĞIN GEREKTİRDİKLERİNE GEREKEN ÖNEMİ VERMELİYİZ”
Hollanda, Konya kadar toprakla dünyanın en büyük tarımsal üreticilerinden biri ve aynı zamanda ihracatçılarından biri… Bizlerin artık kolektif tarıma, bilimsel akıllı tarım uygulamalarına çağın gerektirdiklerine gereken önemi vermesi lazım. Bireysel üretimle, bireysel tarımla geleneksel yöntemlerle bir yere varılamayacağını hepimiz görüyoruz. Artık bizlerinde tarımda üretimde çiftçilikte hayvancılıkta kooperatifleşmemiz ve bunu yaygın hale getirmemiz, tarımda teknolojiyi kullanmamız lazım.

“KOOPERATİFÇİLİĞİ DESTEKLEYEREK, ÇİFTÇİLİKTEN KORKMADAN, ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMALIYIZ”
Hollanda, bu işi en iyi yapan ülke, Türkiye'nin kat kat üzerinde ihracat yapabiliyor. Bizim de buradan hareketle kooperatifçiliği destekleyerek, çiftçilikten korkmadan, çekinmeden, ürün çeşitliliğini artırarak, Silivri'deki bu verimli topraklarda üretimi desteklememiz lazım.
Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyor, çiftçilerimizin bu önemli gününü kutluyor, sağlık, başarı ve bereket dolu bir yıl diliyorum.”
Sevginar SALİ

 

YORUM YAP