Balcıoğlu, İYİ Parti’nin kongresini tebrik etti

Balcıoğlu, İYİ Parti’nin kongresini tebrik etti

06.12.2022 13:30:23

Aralık meclisinde önemli konu başlıkları ile CHP Grubu adına söz alan Bora Balcıoğlu, yerel siyasetin sıcak gündem maddesi İYİ Parti kongresine ayrı bir paragraf açtı.

Aralık ayı Belediye Meclis Toplantısı'nda söz alan CHP Grup Başkanvekili Bora Balcıoğlu yaptığı konuşmada şu sözlerine yer verdi: “2022 yılını yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Bu ay malumunuz, 2022 yılının son meclisini gerçekleştireceğiz. Umuyorum bu yıl içinde aldığımız kararlar hem Silivri'mizin geleceği hem de hemşerilerimiz için hayırlı olmuştur.

BALCIOĞLU, ÖNEMLİ GÜNLERE DEĞİNDİ, ŞAHSİYETLERİ ANDI

Ben müsaadenizle Aralık ayında kutlamamız, anmamız gereken bazı önemli, gün ve şahsiyetlerimiz ile sözlerime devam etmek istiyorum.

“KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETMEK GEREKİYOR”

Farkındalık günlerimizden olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne toplumumuzun ve karar merciindeki siyasilerin tümünün, engelli vatandaşlarımızın sorunlarını içselleştirmesi ve onların sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için daha çok çaba sarf etmesini dileyerek dikkat çekiyor, bütün engellerin sevgi ve dayanışmayla aşılabileceğini bir kez daha hatırlatarak, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık ve mutluluk diliyorum.

“KÂR HIRSININ YERİNİ İŞ VE İŞÇİ GÜVENLİĞİNE BIRAKACAĞI, MADEN FACİLARIN YAŞANMAYACAĞI ÜLKEYİ İNŞA EDECEĞİZ”

Sizlerin de bildiği gibi her yıl 4 Aralık, Dünya Madenciler Günü olarak kutlanıyor tüm dünyada.

Özellikle son yıllarda yaşadığımız büyük maden faciaları, bugünün bir kutlamadan çok hayatını kaybeden maden işçilerimizi anma ve geride kalan işçilerimizin sıkıntılarını dile getirme günü halini almıştır ne yazık ki...

Kâr hırsının yerini iş ve işçi güvenliğine bırakacağı; yaşanan maden facialarının hesabının sorulacağı ve yeni faciaların bir daha yaşanmayacağı bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğimizi tekraren ifade ediyor, bu vesileyle hayatını kaybeden tüm madencilerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

“MÜHENDİSLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

Değerli mühendis meclis üyelerimiz Süheyl Kırkıcı ve Celalettin Yazıcı'nın nezdinde, tüm mühendislerimizin ve mühendis adayı öğrenci kardeşlerimizin 5 aralık Dünya Mühendisler Günü'nü kutluyorum.

“ÖZGÜR BİREY OLMA MÜCADELELERİNİ ACI VE UTANÇ İÇİNDE SEYREDİYORUZ”

5 Aralık tarihinin başka güzel ve çok önemli anlamları da var değerli arkadaşlar: 5 Aralık tüm Dünya'da Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor.

Kadınların erkeklerle eşit bireyler olduklarını; kimsenin onayına ihtiyaç duymadan diledikleri gibi eğitim alabileceklerini; çalışabileceklerini, seyahat edebileceklerini; hür iradeleriyle yaşamlarını şekillendirebileceklerini ve siyasi alanda özgürce etkin olabileceklerini; hülasa, onların da özgür bireyler olduklarını dünyaya adeta tekrar tekrar ilan etmeyi ifade ediyor kadın hakları günü.

Hepimiz yanı başımızda, İran'da, İranlı kadınların canları pahasına verdikleri “özgür birey olma” mücadelelerini acı ve utanç içinde seyrediyoruz!

Bu yüzyılda kadınlar özgürlüklerini kazanabilmek için ölüyorlar değerli arkadaşlar. Ne acı bir tablo bu...

 

 

“ŞANSLIYIZ ÇÜNKÜ DEVLETİNİN ÖNÜNDE EŞİT OLDUĞU BİR ÜLKEDE DOĞDUK”

Konusu açılan her ortamda ve her defasında “Atatürk gibi bir lidere sahip olduğumuz için şanslı olduğumuzu” dile getiririm. Evet... Bizler çok şanslıyız değerli arkadaşlar. Çünkü bizler, her vatandaşının, “devletinin önünde eşit” olduğu bir ülkeye doğduk.

Kendimizi şanslı addetmemizin nedenlerinden birisi de budur: Henüz 30'lu yıllarda, dönemin gelişmiş ülkelerinin hemen hiçbirisinde kadınların bırakınız seçme-seçilme hakkını, söz söyleme haklarının dahi tam anlamıyla içselleşmediği bir konjonktürde; genç cumhuriyetimiz, kadın yurttaşlarına önce seçme kısa süre sonra da seçilme hakkı tanımıştır.

Dikkatinizi çekiyorum: Türkiye'nin 1930-34 yılları arasında yaptığı düzenlemelerle kendi kadın yurttaşlarına tanıdığı bu hakları Fransa 1944, İtalya 45, Belçika 60, İsviçre ise 71 yılında kendi kadın yurttaşlarına tanımıştır.

“SAYGIYLA ANIYORUM”

Başta bu yüce mecliste bir arada olmaktan, yan yana oturmaktan, şehrimizin yönetilmesi hususunda tartışmak ve fikir teatisinde bulunmaktan onur duyduğumuz ve şehrimiz ile ilgili en yararlı kararları almakta ağırlıklı katkıları olan kadın meclis üyesi arkadaşlarımızın olmak üzere tüm kadın yurttaşlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü'nü kutluyor, başta Ulu Önder Atatürk, 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve Profesör Afet İnan olmak üzere; ülkemizde kadın haklarının gelişmesinde azami gayreti gösteren tüm hanımefendi ve beyefendileri saygıyla anıyorum.”

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN SON BULDUĞU BİR DÜNYA TEMENNİ EDİYORUM”

“10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyorum” diyen Balcıoğlu, “Tüm insanlığın ayrımcılığa maruz kalmadan, insan onuruna yakışır çalışma ve yaşam koşullarına sahip olması gerektiği inancı ve insan hakları ihlallerinin son bulduğu bir dünya temennisiyle” güne ilişkin görüşlerini ifade etti,

“AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİRMİŞ”

 “Hazreti Mevlana'nın öğreti ve düşüncelerini kendime çok yakın buluyorum, o sebeple onu sıklıkla inceliyorum, anlamaya çalışıyorum” diyen Balcıoğlu, “Beni etkileyen pek çok önermesi vardır Mevlana'nın ancak birisinin yeri ayrıdır, müsaadenizle onu paylaşarak Hazreti Mevlana'yı anmak isterim

Şöyle diyor: “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirmiş” .

Dünyaya bakışımız, inançlarımız, kültürlerimiz farklı olabilir ancak eğer birbirimiz için karşılıklı aynı saf duyguları paylaşıyorsak uzlaşamamamız için hiçbir neden yoktur. Bu vesileyle Hazreti Mevlana'yı bir kez daha rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.

ONBAŞI VE ERSOY'U ANDI

Seyit Onbaşı ve Mehmet Akif Ersoy'un aramızdan ayrılışına da değinen CHP Grup Sözcüsü, “İstiklal Marşımızı okuduğumuzda aslında her bir satırının ne denli anlamlı olduğunu; milli mücadele tarihimizin ve kahramanlarımızın bu satırlarda nasıl ustalıkla gizlendiğini rahatlıkla görebiliriz.

Örneğin: “...Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım...” mısrası her okuduğumda bana Mehmed oğlu Seyid'leri yani Seyid (Ali) Onbaşı'ları, on binlerce kahraman Mehmetçiğimizi hatırlatır.

1 Aralık 1939 tarihi kahramanlarımızdan Seyit Onbaşı'nın aramızdan ayrılış tarihidir. Kahramanımızı 83. ölüm yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum.

Aynı şekilde, İstiklal Marşımızın yazarı, kıymetli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un da ölüm yıldönümü bu ayda, 27 Aralık'ta...

Onu 86. ölüm yıldönümünde, yine onun sözleriyle, "Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın" diyerek rahmetle anıyorum” dedi.

 

İYİ PARTİ YENİ İLÇE BAŞKANI GÖKHAN CEYLAN'I TEBRİK ETTİ

Meclis konuşmasında yerel siyasete de bir pencere açan Balcıoğlu, “Millet ittifakı ortaklarımızdan olan İyi Parti, geçtiğimiz Pazar günü olağan ilçe kongresini demokrasiye yakışır biçimde tamamladı.

Şahsım ve grubum adına, İyi Parti İlçe Başkanlığı'na seçilen Gökhan Ceylan Başkanımızı ve değerli yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyor, yeni dönemin İyi Parti camiasına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“TİCARİ TAKSİ SORUNUNDA NİHAYET GÜZEL BİR SONUÇ ALINDI

İBB'deki taksi gelişmelerine de değinen Balcıoğlu, “Hemşerilerimize kısa bir bilgi vermek istiyorum müsaadenizle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun göreve geldiği günden beri ısrarla üzerinde durduğu ticari taksi probleminde nihayet güzel bir sonuç alındı.

İstanbul'un kronik taksi sorununu çözmek için ısrarla atılan adımlar kısmen de olsa sonuç verdi.

İhtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi UKOME tarafından onaylandı.

“ENGELSİZ TAKSİ TEKLİFİ MAALESEF REDDEDİLDİ”

Ancak İBB'nin hazırladığı 500 engelsiz taksi teklifi ise reddedildi. Yani çok ilginç; engelli vatandaşlarımızın yaşamını bir nebze de olsa kolaylaştıracak bir uygulamayı yapmanın önüne geçiyor ret oyu verenler, akıl alır gibi değil. Vatandaşlarımız bu yapılanları elbette değerlendiriyorlar.

İBB, bu ticari taksi problemini ortadan kaldırmak ve hemşerilerimize bir dünya şehrine yakışır şekilde, daha nitelikli bir ulaşım hizmetini vermek için çalışmalarına devam edecektir. Bu konuda hemşerilerimizi bilgilendirmek istedim” diyerek gelişmeleri paylaştı.

Son olarak 2023 yılının şimdiden tüm yurttaşlarımıza sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.”

YORUM YAP