Adım adım sağlıklı Silivri

Adım adım sağlıklı Silivri

3.10.2023 11:40:06

Silivri Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, ilçe genelinde gerçekleştirilen sağlık yatırımlarıyla ilgili detaylı bilgiler verirken “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağlık hizmetlerine önem vermeye devam edeceğiz” dedi.

Silivri Belediye Meclisi 2023 yılı Ekim ayı meclis toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu meclis üyelerinin katılımıyla Volkan Yılmaz'ın Başkanlığında belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda 13 gündem maddesinin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis toplantısının 6. gündem maddesinde “Mülkiyeti belediyemize ait Silivri İlçesi, Alibey (Fatih) Mahallesi, 5751 ada, 29 parsel sayılı taşınmazın İl Sağlık Müdürlüğüne ‘Sağlık Hizmet Binası' olarak tahsis edilmesi ve isim verilmesi şartı ile ilgili Bağışçı tarafından yapılacak olan yapıya yönelik yapılacak üçlü protokolde Belediye Başkanına yetki verilmesinin görüşülmesi” yer aldı.
YILMAZ: HER GEÇEN GÜN YENİ SAĞLIK TESİSLERİNE İHTİYACIMIZ ARTIYOR
Gündem maddesine ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Her geçen gün ilçemizin büyümesi ve gelişmesiyle birlikte vatandaşlarımızın hizmet alması noktasında yeni sağlık binalarına, yeni sağlık tesislerine ihtiyacımız artıyor.
“EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNİN PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”
Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile bir araya geldik. Bir saati aşan toplantıda Silivri'de yapılması planlanan sağlık yatırımları üzerine uzun uzadıya bir görüşmemiz oldu. Kendisine öncelikle yakın ilgilerinden dolayı teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
İlçemiz ve bölgemiz Büyükçekmece'den Esenyurt'a, Çatalca'dan Beylikdüzü'ne, Tekirdağ'a kadar hizmet verebilecek bir eğitim araştırma hastanesinin, Silivri'mize yapılması daha önce Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle planda olmamasına rağmen yatırım bütçesine dahil edilmişti. Biz de Silivri'mize bir müjde olarak duyurmuştuk. 600 yataklı bir acil durum ve eğitim araştırma hastanesi olarak bölgeye hizmet verecek projenin çalışmalarına hızla devam ediliyor. Alan Mali Hazinesinden Sağlık Bakanlığına tahsis ediliyor. Yapılacak olan hastanenin çalışmalarının takibini yapıyoruz. Buradan tekrar Silivri'deki vatandaşlarımıza bunun bilgisini vermek istiyorum. Hastanenin proje yapımı ve ihale aşamalarını takip ediyoruz.
DEVLET HASTANESİ SELİMPAŞA EK HİZMET BİNASI YAPIMINA KASIM'DA BAŞLANMASI PLANLANIYOR
Bildiğiniz gibi Selimpaşa'da ek hizmet binası olarak faaliyet gösteren hastanemizin lojmanları deprem nedeniyle boşaltılmıştı. Hastanenin de daha sağlıklı bir ortamda hizmet verebilmesi için hemen yan taraftaki bahçesinde 2.000 metrekare çelik konstrüksiyondan bir ek hizmet binası yapılacak. İhale işlemleri Ekim ayı içerisinde neticelenecek ve inşallah Kasım'da da hep beraber temelini atacağız.
KADIKÖY VE GAZİTEPE'NİN GEZİCİ SAĞLIK HİZMETİ İHTİYACI ÇÖZÜLÜYOR
Belediye olarak Silivri'deki sağlık hizmetlerinin köylerde ve beldelerde hayata geçmesi için çaba sarf ediyoruz. 4 yıldır köylerimize sağlık hizmetlerinin yeterli gitmesi, 112 acil hizmetlerinden köylerimizin yararlanabilmesi için de yapmış olduğumuz çalışmalar var. En son Kadıköy ve Gazitepe mahallelerimize gezici sağlık hizmetimiz gitmiyordu. Sağlık Bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme neticesinde Ekim ayı içerisinde yazıları yazıldı. Onay çıktıktan sonra Gazitepe ve Kadıköy'de yaşayan vatandaşlarımız da gezici sağlık hizmetinden faydalanacaklar. Oraya doktorlarımız belli periyotlar dahilinde gidip vatandaşlarımıza hizmet verecekler.
“BEYCİLER KONUSUNU DA AŞACAĞIZ”
Silivri'de 19 tane kırsal yerleşim alanımız var. Buraya hizmet vermesi için bundan yaklaşık 3 yıl önce Büyükkılıçlı lokasyonunda Silivri Belediyesi ve bir bağışçımız marifetiyle 112 acil istasyonu yaptık. Sağlık Bakanlığımıza tahsis ettik. Yaklaşık 12 tane köyümüz bu hizmetten faydalandı. Ama Büyükçavuşlu, Beyciler, Çayırdere, Küçüksinekli, Danamandıra ve Sayalar bu 112 acil istasyondan hizmet alırken süre açısından mağdur oluyorlardı. Sağlık Bakanımızla bu konuda görüştük. Binayı biz yapalım, siz personel ve ambulansı tedarik edin dedik. Beyciler konusunda bir bekleme var ama bunu da aşacağımızı biliyorum. Yoksa burada gündem etmezdim ve aşacağımızı düşünüyorum. İnşallah çok kısa bir sürede bunun da onayını alıp, müjdesini vereceğiz.
DEĞİRMENKÖY'E 112 ACİL YARDIM İSTASYONU HAYIRLI OLSUN
Değirmenköy'de de bir 112 acil istasyonu yoktu. Sağlık Bakanımıza şunu söyledik: ‘Binasını tefrişatını, her şeyini Silivri Belediyesi olarak biz yapalım. Siz de bize ambulans ve sağlık görevlileri konusunda destek olun.' Sağlık Bakanımız gerekli talimatı verdi. Bu hafta içerisinde Silivri Belediyesi ve bir bağışçımız marifetiyle hayata geçirilecek olan Değirmenköy 112 acil istasyonumuza başlıyoruz. Vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah bir hafta on gün içerisinde binasını yapacağız. İstasyonumuz, hemen belediyemizin ek hizmet binası yapıldığı alanın ve kapalı pazarımızın yanı başındaki Sağlık Bakanlığımıza ait bir arsaya yapılacak.
YENİ MAHALLEYE 112 ACİL YARDIM İSTASYONU BİR AYDA TAMAMLANACAK
Bununla da yetinmedik. 3 ay önce temelini attığımız Yeni Mahalle'deki Afet Koordinasyon Merkezimizin hemen yanı başında, 7 hekimli bir aile sağlık merkezi yapıyoruz, 2 üniteli bir 112 acil istasyonu kuruyoruz. Yapımı da yine Silivri Belediyesi tarafından ve bağışçılarımız marifetiyle gerçekleştirilecek. Sağlık ocağımız da inşallah bir ay içerisinde bitecek ve hizmete kavuşacak.
FATİH MAHALLESİNE BAĞIŞÇI VE BELEDİYE MARİFETİYLE YENİ SAĞLIK OCAĞI 3 AYDA YAPILACAK
Göreve geldiğimizde Gümüşyaka'da depremden hasar görmüş ve boşaltılmış bir sağlık ocağımız vardı. Ölçer Ailesinin hayırlarıyla yapılan, uzun yıllar hizmet eden ama 1999 depreminden sonra boşaltılan ve metruk vaziyette bekletilen binamızı yıktık. Yerine 3 veya 4 hekimin hizmet edeceği bir aile sağlık merkezimizi, sağlık ocağımızı kısa sürede yaptık. Gümüşyaka'nın hizmetine sunduk. Cemal Kozanoğlu Aile Sağlık Merkezi ve Kenan Çelebi Nakip Aile Sağlık Merkezini yenileyip hizmete devam etmesini sağladık. Fatih Mahallesi'nde 5 üniteli bir sağlık ocağını Silivri Belediyesi olarak bizler yine bağışçılarımızın desteği ile yapacağız. 3 ay gibi bir sürede sağlık ocağımızı bitirip hep beraber açılışını gerçekleştireceğiz.
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağlık hizmetlerine önem vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

YORUM YAP