SİLİVRİ’DE KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

SİLİVRİ’DE KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

29.11.2016 10:41:45

Termik santrallerin yarattığı tehlikeye dikkat çeken Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, “Termik santraller sadece bu günü değil geleceği de kirletir. Bu yüzden çocuklarımız için, geleceğimiz için başka alternatiflere, yenilenebilir enerjilere yönelmek gerek” diyerek kamuoyunu duyarlılığa davet etti.

Silivri'yi tehdit eden termik santral konusunda Çevre Derneği halkı ve yetkilileri uyardı. Dernek tarafından konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aynen şu şekilde:

“İMAR PLANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK SANTRALLERE İZİN VERİLMEK İSTENİYOR”
“Şu sıralar Trakya'da iki ayrı “kömürlü termik santral” yapımı planlanıyor. Bu nedenle plan değişikliği yapılmak isteniyor. Daha önce yapılan planlarda “çevre kirleticiliği yüksek olan ve çevresel tahribe neden olan tesis” olarak kabul edilen ve yapımı yasak olan kömüre dayalı termik santralların yapılabilmesi için hem Silivri'nin, hem Çerkezköy'ün, hem de Vize'nin imar planlarında değişiklik yapıp bu kirliletici santrallara izin verilmek isteniyor. Üstelik bu santrallar, bölgede bulunan yer altı suları ile soğutulacakmış.
Yapılmak istenen santralın büyük bölümü Silivri'de, bir kısmı da Çerkezköy'de kalacak. Santralın 600 dönümü Çerkezköy'de, 4 850 dönümü ise Silivri'nin Çayırdere, Beyciler ve Büyük Çavuşlu köylerinin arasında.

“DÜNYA TERK EDİYOR BİZDE
YAPILMAK İSTENİYOR”
Dünyanın giderek terk ettiği, en büyük kirleticilerden biri olan kömürlü termik santralları ülkemizde yeniden gündeme getirmek büyük bir hata. Kömürlü termik santrallar, hem insan sağlığı hem de yaşadığımız çevre için büyük tehlikelerin sebebidir. Santralların bacalarından çıkan kömür tozları ve baca gazları hem insanları kansere kadar giden çeşit çeşit hastalıklarla karşı karşıya bırakmakta, hem de tarım alanlarımızı ve ormanlarımızı tahrip etmektedir. Dünyanın giderek kuraklıkla karşı karşıya kaldığı bu günlerde, çok yakında insanlar içme suyu bulmakta zorlanacakken ve su kaynaklarını paylaşmak için savaşmaya başlamışken yeraltı sularımızı kömürlü termik santralın soğutma suyu olarak ziyan etmek anlaşılmaz bir şeydir.


TERMİK SANTRALLERİN ZARARLARI
Gelin kömürlü termik santralin zararlarına bir göz atalım.
1- Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.
2- Yine bu termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor.
3- Yine santrallerden çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor.
4- Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın tarım, hayvancılık, arıcılık ve benzerlerini yapması zor.
5- Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor.

“TERMİK SANTRAL SADECE BUGÜNÜ DEĞİL, GELECEĞİ DE KİRLETİYOR”
Maalesef termik santral yapacak olan hiç bir şirket ve onlara bu konuda destek veren devlet yetkilileri insanlara bu bilgileri vermiyor. Aksine bu bilgileri inkâr ediyorlar. Termik santrale karşı çıkanlara sanki suç işliyormuş gibi davranıyorlar. Termik santraller sadece bu günü değil geleceği de kirletir. Bu yüzden çocuklarımız için, geleceğimiz için başka alternatiflere, yenilenebilir enerjilere yönelmek gerek.”
Haber Merkezi

YORUM YAP