Diyette tatlı keyfi Özsüt’te sizleri bekliyor!

Diyette tatlı keyfi Özsüt’te sizleri bekliyor!

12.02.2020 09:50:27

Gökçen Özen ve Sibel Barbaros başladıkları diyet programı çerçevesinde tüketebilecekleri yiyecekler konusunda Fatmagül Tuna'dan bilgi alırken, Özsüt'ün tatlıları yanı sıra yöresinden gelen malzemeler ve geleneksel sunumlarıyla hazırlanan yemek seçeneklerini de yakından tatma imkanı buldular.
Silivri'nin özellikle tatlı merkezlerinden biri olma özelliğini yıllardır istikrarla sürdüren Özsüt, sosyal yaşamın da odak noktaları arasında yer alarak ön planda bulunma iddiasını ürün ve hizmet kalitesiyle destekliyor.
Mevsim, özel gün, sağlıklı beslenme kıstaslarına uygun, geniş seçenek alternatifinde tatlı ve içeceklerin yanı sıra restaurant olarak yemekler hususunda da lezzet tutkunlarına tadına doyum olmayan alternatif menüler sunan Özsüt, 7. yılında Silivri'de hizmet vermeye devam ediyor.

ÖZSÜT'ÜN LEZZET SIRLARI
• Özsüt'ün yaz ve kış mevsiminde olmak üzere yılda iki kez değişen menüsünde; pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar, unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, Türk ve dünya mutfağından günün her saatine hitap eden lezzetler sunuluyor.
• Menüdeki hiçbir lezzet, koruyucu katkı maddesi içermiyor.
• Özsüt'te yalnızca günlük ve en taze çiftlik sütü kullanılıyor. Çiftlikteki hayvanların konforu ve sağlığı, bizzat Özsüt tarafından kontrol ediliyor ve tüm şartların AB standartlarına uygunluğu denetleniyor.
• Mevsiminde ve doğal ürünler ise menüye ayrı bir lezzet katıyor. Akdeniz'in güneşinde büyüyen limonlar, Tire'nin karadutu, Emiralem çilekleri bunlardan yalnızca birkaçı.
• Özsüt, Türkiye çapında tek merkezden günlük pasta ve tatlı dağıtımı yapan tek firma. Ayda 350 bin kilometre yol yapılarak ürünler 46 ildeki 180'in üzerindeki şubeye ulaştırılıyor.
• Dünyaca ünlü okullarda eğitim alan Özsüt şefleri, yepyeni lezzet fikirlerini hayata geçirmeleri konusunda sürekli destekleniyor.
• Mağazalarında misafirlerinin rahatça vakit geçirebildiği, farklı tatları deneyebildiği, zengin menüsü ile çeşitlilik sunan Özsüt, Türkiye'nin ortaya çıkardığı köklü bir marka olarak, kafe konsepti ile yoluna devam ediyor.

DİYET YAPARKEN
TATLI TÜKETİMİ YASAK MI?
Gelelim esas konumuza… Diyetisyen Fatmagül Tuna, Nedret Güzellik Merkezinin sahibi Nedret Kahraman ve diyet konusunda danışanları ile hem Özsüt'ün lezzetlerini tattılar hem de dikkat edilmesi gereken hususlara eğilerek şu bilgileri paylaştı:
“Zayıflama diyeti yaparken en çok zorlayan unsur; çok sevilen tatlılardan uzak durmaktır.
Şeker ve şekerli yiyecekler maalesef beslenmedeki en büyük sorunlardan biridir.
Yüksek oranda kaloriye rağmen besleyicilikleri düşüktür ve uzun vadede metabolizmaya zarar verebilirler.
Çok fazla şeker tüketimi, kilo alımı ve obezite, tip II diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır.
Peki, tüketebileceğimiz şekerin miktarı nedir, yoksa hiç mi tüketmemeliyiz?

1 GÜNDE GÜVENLİ OLABİLECEK ŞEKER MİKTARI NEDİR?
Araştırmalara göre, şekerden gelen enerji günlük enerjinin %10'unu geçmemeli, % 5'in altında olması tercih edilmelidir.
Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre ise maksimum bir gün içinde tüketebileceğimiz şeker miktarı:
Erkekler: Günde 150 kalori (37.5 gram veya 9 çay kaşığı).
Kadınlar: Günde 100 kalori (25 gram veya 6 çay kaşığı).
Sağlıklı, zayıf ve aktifseniz, bu miktarlar makul miktarlar kabul ediliyor. Muhtemelen bu az miktardaki şekeri rahatlıkla vücut yakabilir ve çok fazla zarar vermez.
Günlük tüketilen yiyeceklerle yeterince karbonhidrat alınabiliyor. Günlük besinlerle aldığımız Enerjinin %50-60'ı karbonhidratlardan gelir, dolayısıyla şeker ihtiyacımız yoktur.
Beslenmede eklenen şekere gerek olmadığı gibi fizyolojik bir amaca hizmet etmezler. Besleyicilik değeri yoktur, boş kalori kaynakları olarak tarif edilirler.
Bu nedenle
* Ambalajlı tüketime sunulan gıdalarda etiket bilgisi okunarak benzer gıdalarda şeker içeriği daha düşük olanlar tercih edilmelidir.
* Bebeklere 2 yaşa kadar şeker/şekerli yiyecek ve içecek verilmemelidir.
* Şeker içeren besinlerin ve içeceklerin özellikle öğünler arasında ve yatmadan önce tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
* Dışarıdan yüksek miktarda şeker eklenmiş besinlerin (kek, pasta, kurabiye, bisküvi, çikolata, bar, vb.) ve içeceklerin (gazlı/gazsız içecekler, hazır meyve suları, enerji içecekleri, spor içecekleri vb.) fazla tüketimi sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği için tüketimleri sınırlandırılmalıdır.

FAZLA KİLOLU VEYA ŞİŞMANSANIZ NE YAPABİLİRSİNİZ?
Fazla kilolu, obez veya diyabetikseniz veya ailenizdeki kişilerde bu sorunlar varsa şekerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.
Bu durumda, haftada bir kez veya her iki haftada bir gibi tatlı tüketimini sınırlandırmamız gerekir. Her gün şeker ve şekerli yiyecekler tüketmemelisiniz.
Tatlı olarak şuruplu tatlılar yerine ise sütlü ve meyveli tatlılar tercih edebiliriz. Böylece daha az şeker ve yağ, dolayısıyla da daha az kalori almış oluruz.

EKLENEN ŞEKER VE DOĞAL ŞEKER ARASINDAKİ BÜYÜK FARKLAR
Meyve ve sebzeler gibi gıdalarda doğal olarak oluşan şekerler ile sonradan eklenen şeker arasındaki ayrımı yapmak çok önemlidir.
Doğal olarak oluşan şekerler kesinlikle iyidir ve bunlar su, lif ve çeşitli mikro besin maddeleri içeren sağlıklı gıdalardır.
Ancak, sonradan şeker eklenerek tatlandırılan gıdalar için aynı şey söylenemez.
Şeker; şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilen doğal bileşiktir. Genel olarak sakkaroz adıyla bilinen saf karbonhidrattır. Günlük diyetle tüketilen toplam şeker miktarını besinlerin doğal olarak yapısında bulunan ve besinlerin işlenmesi sırasında ilave edilen (eklenen şeker) şeker oluşturur. Şeker; besinlere ve içeceklere tat vermek, dayanıklılığını/raf ömrünü artırmak, yapısını ve kıvamını sağlamak amacıyla eklenmektedir. Ambalajlı ürünlerin etiketinde; “beyaz şeker, yarı beyaz şeker, rafine şeker, şeker çözeltisi, invert şeker çözeltisi, invert şeker şurubu, glukoz şurubu, kurutulmuş glikoz şurubu, susuz dekstroz, dekstroz mono hidrat, toz dekstroz, pudra şekeri, kahverengi şeker, laktoz, maltoz, fruktoz, fruktoz şurubu, mısır şurubu, maltoz şurubu ve ham kamış şekeri” ifadesi o ürünün şeker içerdiğini gösterir.
Toplam aldığınız şeker miktarını azaltmak için hazırladığınız tariflerde şeker yerine tarçın, hindistan cevizi, badem, vanilya, zencefil veya limon gibi gıdaları deneyebilirsiniz ve az şeker ile başaralı, lezzetli tarifeler oluşturabilirsiniz.

ŞEKER BAĞIMLILIĞI
Şekerli yiyecekler birçok kişinin çok sevdiği yiyeceklerdir. Bazı kişiler tatlı olmadan yaşayamayacaklarını tarif ederler. Bu kişilerde bir çeşit tatlı bağımlığı oluşmuştur, tatlı yiyecekler yenildikçe beynin ödül merkezi daha sık uyarıldığından kendilerini tatlı yedikten sonra mutlu hissederler ve bu nedenle de tatlıdan uzak kalmak istemezler.
Bu durum kişinin şeker tüketimi üzerinde kontrolünü kaybetmesine neden olabilir.
Aşırı yemek yeme geçmişiniz varsa, besin tüketim miktarına ılımlı yaklaşmak isteyip başaramıyorsanız ve beslenmeyle ilgili kurallarınız yoksa – o zaman belki bağımlısınızdır.
Sigara içenlerin sigarayı tamamen bırakmaları gerektiği gibi, bir şeker bağımlısının da tamamen şekerden uzak durması gerekir.
Tam yoksunluk, bağımlılığı yenmek için gerçek bağımlıların en güvenilir yoludur.”

YORUM YAP