“TEKNOFEST’te Türkiye’nin yükselişine şahit olduk”

“TEKNOFEST’te Türkiye’nin yükselişine şahit olduk”

3.10.2023 11:24:18

AK Partili Mustafa Çolakoğlu, Silivri Belediye Meclisinin Ekim oturumunda gündem dışı söz alarak TEKNOFEST konusuna değinerek “Burada sadece mili teknoloji hamlemizin gurur kaynağı olan ürünleri görmedik. Aynı zamanda büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye'nin yükselişine de şahit olduk” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Çolakoğlu, gündem dışı söz alarak Ekim oturumunda TEKNOFEST'ler konusunda değerlendirmede bulundu.
“CUMHURİYETİMİZİN 21 SENE DE NEREDEN NEREYE GELDİĞİNE HEP BERABER ŞAHİT OLDUK”
AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Çolakoğlu, TEKNOFEST konusunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu ayda, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve saygıyla anıyorum. İlk yüzyılını 29 Ekim'de tamamlayacak olan Cumhuriyetimizin ve devletimizin özellikle son 21 sene de nereden nereye geldiğine hep beraber şahit olduk. Yeni yüzyılın da Türkiye Yüzyılı olacağına olan inancımı buradan yinelemek istiyorum.
“TEKNOFEST GENÇLİĞİ İNANCIMIZDA NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZU GÖSTERMEKTEDİR”
“Yapamazsınız” diyenlere inat “Biz yaparız” diyen, imkânsız görülen nice hayali kısa sürede gerçeğe dönüştüren, bu milletin inandığında ve çalıştığında neleri başarabileceğini gösteren, hâsılı fikir, yürek ve alın teriyle büyük bir başarı hikâyesi yazan TEKNOFEST gençliği inancımızda ne kadar haklı olduğumuzu günbegün bizlere göstermektedir.
“TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞİNE DE ŞAHİT OLDUK”
Bu yıl Mayıs'ta İstanbul'da, Ağustos'ta Ankara'da, geçtiğimiz haftada İzmir'de ayakları yere basmayan tek festival olan TEKNOFEST'te sadece mili teknoloji hamlemizin gurur kaynağı olan ürünleri görmedik. Aynı zamanda büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye'nin yükselişine de şahit olduk. Sahada Kızılelma, Akıncı, Anka, Hürjet, TB2, TB3, Gökbey ve Atak'la birlikte mücadele var, gayret var, sabır, azim, cesaret var. Burada zorluklar karşısında yıkılmayan güçlü bir irade var. Burada her türlü engele rağmen başarmaya sevdalı yürekler var. Burada hayallerine giden yolda hiçbir engel tanımayan TEKNOFEST gençliği var. Burada ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan Türk milleti var. Burada Türkiye yüzyılının mahzun ve mazlum gönülleri aydınlatan ışığı var. Burada ufuk ve vizyonumuzu muasır medeniyetler seviyesine taşıyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlam iradesi var.
Bildiğiniz üzere 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı akademik takvimine göre bugün itibariyle (2 Ekim) üniversitelerimiz kapılarını tekrar öğrencilere açmaya başladı. Akademik yılın, akademisyen ve öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.
“KYK YURTLARINA BAŞVURU YAPANLARIN %100'Ü YERLEŞTİ”
61 üniversite bulunan ilimizde 1 milyon 200 bin kadar örgün eğitim alan öğrenci bulunmakta. İstanbul'da 2020 yılında 23.365 olan KYK yurt kapasitesi yaşanan pandemi sürecinden dolayı yetersiz kalabileceği öngörülerek bugün 2023'te 58.826'ya ulaştı. Bu yurtlardan 34.082'si kız öğrenci, 23,782'si de erkek öğrenci yurdu olarak hizmet veriyor. KYK yurtlarına bu yıl başvuru yapanların %100'ü yerleşti. Hatta ek yerleştirme taleplerine de karşılık verecek bir kontenjanda hâlihazırda bulunmakta.
Yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında alınan yurt ücreti yurdun fiziki yapısı ve barındırma durumuna göre aylık en düşük 345 TL en yüksek ise 570 TL'dir. Bu tutarın içinde birçok hizmet öğrenci arkadaşlarımıza sunuluyor. Bunların bazıları; barınma, beslenme, ders çalışma ortamları, internet, PDR-MDR hizmeti gibi daha birçok hizmet ve aktiviteler sunulmakta.
“GENÇLERE VERİLEN ÖNEM VE DEĞERİ GÖSTERİYOR”
Basit bir örnek verecek olursam; öğrenciler, günlük beslenmesinin en az iki öğününü yurtlarda hizmet veren lokanta-kantin işletmelerinde almakta olup yurtta fiilen kaldığı her gün için Sabah Kahvaltısı Beslenme Yardımı 40,00 TL, Akşam Yemeği Beslenme Yardımı 80,00 TL karşılığında hazırlanan Günün Menüsünden yararlanmakta. Bu da günlük 120 TL, aylık 3.600 TL beslenme yardımı almaları anlamına geliyor. Sadece beslenme yardımında bile aldığı aylık ücretin katbekat fazlısını öğrencilerine iade eden hizmet anlayışı gençlere verilen önem ve değeri bizlere tekrar gösteriyor.
“ERDOĞAN'A BUNCA ESER VE HİZMET İÇİN DEFATEN TEŞEKKÜRLERİMİZİ ARZ EDİYORUM”
Sadece algı ve manipülasyonlarla gençleri siyasi bir obje olarak görenlerden ziyade sosyal devlet olmanın gerekliliğini yapan, eser ve hizmet siyasetini benimseyen, devleti ve milleti için dertlenmesine sürekli şahit olduğumuz, gençlerin sevgilisi, Dünya Lideri, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bunca eser ve hizmet için defaten teşekkürlerimizi arz ediyorum.”
Sevginar Sali

YORUM YAP