“Sivas Katliamında kaybettiğimiz canları hasretle anıyoruz”

“Sivas Katliamında kaybettiğimiz canları hasretle anıyoruz”

2.07.2021 13:28:51

Sivas Katliamının yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulunan Eğitim İş Sendikası, “Sivas Katliamını unutmadık, kaybettiğimiz canları hasretle anıyoruz.” dedi.

28 Yıl önce yaşanan ve ülke tarihimizde kara leke olarak hafızalara kazınan Sivas Katliamı ile ilgili Eğitim İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bugün Türkiye tarihinin en karanlık günlerinden birinin yıl dönümüdür. 28 yıl önce, faşist güçlerin organize ettiği gerici bir linç kalabalığı, 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı gence kıymış, milletin yüreğinde hiç kapanmayacak bir yara açmıştır.

12 Eylül faşizminin Kahramanmaraş'ta, Çorum'da örgütlediği karanlık organizasyonlara yeni adres olarak tayin edilen Sivas, 2 Temmuz 1993'te en karanlık gününü yaşamıştır.

Ne yazık ki bugün, 21 yıldır iktidarı elinde tutan siyasal İslam, yakıt olarak Madımak'ı yakan benzini kullanmaktadır.

Geçmişteki bu acı derslere rağmen bugün hala, farklı inanç grubundaki yurttaşlara, muhaliflere, laikliğin savunucularına tehditler yükseltilmekte ve hala ateşle oynanmaktadır. Mezhepçilik, tekleştirme, öteki gördüğünü sindirme ve ezme, devlet politikası haline getirilmektedir.

Türkiye, halkını doğduğu yere göre ayrıştırıp birbirine düşman etmekten, inanç farklılıklarını kullanarak ayrıştırmaya kadar çeşitli düşmanca politikalara sahne olsa da her zaman halkının yüreğindeki aydınlık ve Cumhuriyet'in ilkeleri sayesinde raydan çıkmamıştır.

Bu beyhude gayretler, bu kanlı tertipler, her yurttaşın eşit, bir arada huzurla yaşayabilmesi için kurulan Cumhuriyet'in değerlerine toslamıştır. Sivas'ta yakılan canların halk nezdinde hiçbir zaman unutulmamış olması, karanlık gayretlerin her zaman boşa düşeceğinin ispatıdır!”

YORUM YAP